اشتون کارتر:‌ بازداشت ملوان ها مطابق قوانین بین المللی نبود

حق نشر عکس EPA

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، روز پنجشنبه بازداشت موقت ملوانان آمریکایی توسط ایران در ماه ژانویه را اقدامی ناهمخوان با قوانین بین المللی توصیف کرده است.

او در کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا درباره حادثه روز ۱۲ ژانویه در نزدیکی جزیره فارسی اظهار نظر می کرد که طی آن ۱۰ ملوان آمریکایی با دو قایق گشتی برای حدود ۱۶ ساعت تحت بازداشت ایران قرار گرفتند.

آقای کارتر گفت:‌ "اقدامات ایران مایه خشم، غیرحرفه ای، و با قوانین بین المللی ناسازگار بود."

او افزود:‌ "از آن زمان تاکنون چیز تازه ای در مورد حادثه پیدا نکرده ایم که این واقعیت را عوض کند."

آقای کارتر دو روز بعد از حادثه گفته بود که ملوان ها به دلیل اشتباه ناوبری وارد آب های ایران شده بودند.

اما در گزارشی که ارتش آمریکا چند روز بعد از واقعه منتشر کرد به اشتباه ناوبری یا علت دیگری برای "انحراف از مسیر" اشاره ای نشد.

در مقابل یک فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران رفتار شناورهای آمریکایی را غیرحرفه ای خوانده بود چون برای ورود به آب‌های سرزمینی یک کشور باید "اطلاع رسانی کنند به خصوص اگر نظامی باشند."

دریادار پاسدار علی فدوی گفته بود که "در قوانین بین‌الملل، عبور بی‌ضرر از آب‌ها وجود دارد اما مسلما حضور آمریکایی‌ها در منطقه خلیج فارس هیچگاه بی‌ضرر نبوده و ما تلقی عبور بی‌ضرر نداریم."

اعضای کمیته خدمات مسلح سنا به دولت اوباما فشار آورده بودند جزئیات یافته های آن حادثه را تا اویل ماه مارس ارائه کند.

حق نشر عکس Irib News

سناتور جان مکین از اعضای آن کمیته تهدید کرده بود که اگر چنین نشود او ۱۰ ملوان نیروی دریایی را "علیرغم میل خود" احضار خواهد کرد. خبری درباره ارائه چنین گزارشی از سوی پنتاگون به سنا منتشر نشده است.

پس از آزادی ملوان ها ویدئویی از صحنه دستگیری آنها منتشر شد که ظاهرا سپاهیان ایران آن را تهیه کرده بودند.

آن ویدئو ملوانان آمریکایی را زانو زده با دستان روی سر نشان می داد. همچنین مصاحبه ای با ملوان ها از تلویزیون ایران پخش شد که در آن یکی از آنها به خاطر ورود به آبهای ایران عذرخواهی می کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در واکنش گفت که با دیدن آن ویدئو "خیلی عصبانی" بوده است اما افزود که ویدئو را ارتش یا سپاه پاسداران منتشر کرده اند نه دولت ایران.