تبریک تلفنی روحانی به آیت‌الله خامنه‌ای

حق نشر عکس Mehr

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در تماسی تلفنی فرا رسیدن نوروز را به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.

او در گفت‌وگو با رهبر ایران گفت که سال ۹۵ "سال امید و تلاش همگانی برای ساختن ایرانی شایسته ملت بزرگ ایران" خواهد بود.

آقای روحانی گفت که دولت همه توان خود را در مسیر اجرای قانون اساسی، برنامه های کلان کشور و راهنمایی‌های آقای خامنه‌ای به‌کار خواهد گرفت.

تماس تلفنی آقای روحانی با آقای خامنه‌ای یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که آقای خامنه‌ای در سخنرانی خود تلویحا از آقای روحانی انتقاد کرده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای که برای تعطیلات نوروزی در مشهد به سر می‌برد با انتقاد از کسانی که به دنبال مذاکره با آمریکا هستند گفته بود: "در موضوع هسته ای توافق شد، اسمش را گذاشتیم برجام. حالا می گویند که برجام دیگری در قضایای منطقه و قانون اساسی کشور، برجام دو و سه و غیره باید به وجود بیاید تا بتوانیم راحت زندگی کنیم."

کمی پیش از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای، آقای روحانی در پیام نورزوی خود گفته بود: "مردم برجام ۲ را در انتخابات ۷ اسفند کلید زدند".

اصطلاح "برجام دو" را نخستین بار حسن روحانی رئیس جمهور ایران به کار برد. او گفته بود که کشور به یک "برنامه جامع اقدام مشترک ملی" نیاز دارد.

حق نشر عکس khamenei.ir

تحلیل: معنی واکنش تند آیت الله خامنه ای به اظهارات روحانی در مورد برجام ۲

آقای روحانی همچنین جداگانه با مراجع تقلید شیعیان در ایران نیز تماس گرفته و به آنها تبریک گفته است.

آقای روحانی در تماس با آقایان وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی، موسوی اردبیلی، سبحانی، نوری همدانی، شبیری زنجانی و علوی گرگانی از حمایت‌ها و توجه آنها به برنامه‌های دولت به‌ویژه در تصویب و اجرای برجام تشکر کرد.