اعتراض اصلاح‌طلبان به رد صلاحیت دیرهنگام یکی از منتخبان اصفهان در انتخابات مجلس

مینو خالقی حق نشر عکس
Image caption شورای نگهبان در آخرین ساعات اداری روز ۲۹ اسفند به استانداری اصفهان اعلام کرده که آرای مینو خالقی را باطل می‌کند

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به "رد صلاحیت" یکی از منتخبان شهر اصفهان پس از اعلام نتایج انتخابات اعتراض کرده و خواهان رسیدگی به این اقدام شورای نگهبان شده است.

این شورا در نامه خود نوشته: "اعلام رد شدن صلاحیت منتخب تأیید شده و تعیین تکلیف نماینده پنجم اصفهان در انتخابات میان‌دوره‌ای از سوی شورای نگهبان... شائبه برخورد حذفی را در اذهان مردم ایجاد می کند".

رسول زرگرپور، استاندار اصفهان هم گفته است که نامه شورای نگهبان مبنی بر رد صلاحیت منتخب سوم اصفهان (مینو خالقی) روز ۲۹ اسفند به استانداری رسیده بدون اینکه دلیل این اقدام روشن باشد.

سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و عضو حقوقدان شورای نگهبان دیروز سه‌شنبه ۳ فروردین به خبرگزاری فارس گفته بود که صحت انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان تأیید شده، اما فقط ۴ نفر از منتخبان به مجلس راه می‌یابند و یک نفر باقی مانده، در انتخابات میان‌دوره‌ای انتخاب خواهد شد.

خانم خالقی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که ارتکاب هیچ تخلف تبلیغاتی به او ابلاغ نشده و جلسه ای هم با اعضای شورای نگهبان یا هیئت نظارت نداشته است.

او به "شایعات، فضاسازی ها و بی اخلاقی های بی حد و اندازه" نسبت به خود اعتراض کرده و انتشار آنها را مصداق جرائمی چون نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و افترا خوانده است.

خانم خالقی بدون ذکر جزئیات، شایعات طرح شده علیه خود را تکذیب کرده و از مقامات انتظامی و قضایی خواسته که با منتشر کنندگان این شایعات برخورد کنند.

چرا انتخابات میان دوره ای؟

اشاره سخنگوی هیئت مرکزی نظارت به انتخاب پنجمین نماینده اصفهان در انتخابات میان دوره ای هم پرسش برانگیز شده است.

این موضوع یکی از مسائلی است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان در نامه خود به آقای روحانی خواهان رسیدگی به آن شده است.

استاندار اصفهان هم گفته است که حتی در صورت بی نتیجه ماندن اعتراض خانم خالقی، منطقا باید نفر ششم که ۲۶.۲ درصد آراء را به دست آورده، بدون نیاز به رقابت در دور دوم وارد مجلس شود.

نفر ششم انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان علیرضا آجدانی بود که ۱۷۵ هزار و ۹۳۸ رأی داشت. نام او هم در فهرست امید (ائتلاف اصلاح طلبان و میانه روها) دیده می شود.

اظهارات سخنگوی هیئت مرکزی نظارت به این معناست که انتخاب نفر پنجم به سال ۱۳۹۶ و همزمان با انتخابات ریاست جمهوری موکول خواهد شد.

حوزه انتخابیه اصفهان در مجلس شورای اسلامی پنج کرسی دارد.