'آمریکا در ارتباط با حملات سایبری ادعانامه‌ای علیه چند ایرانی تنظیم کرده'

حق نشر عکس Thinkstock

منابع مطلع به خبرگزاری‌ها گفته‌اند دولت اوباما ادعانامه ای علیه شماری از افراد در ارتباط با حمله سایبری در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به سدی در نیویورک و چند بانک که قبلا به ایران نسبت داده شده تنظیم کرده است.

این گزارش ها حدود ۱۲ روز پس از آن منتشر می شود که مقام‌های آمریکایی به خبرگزاری‌ها گفته بودند دولت اوباما ایران را مسئول حمله سایبری به سدی در حومه نیویورک می‌داند.

به گفته آنها سد کوچک "بومن اونیو" در نزدیکی نیویورک در سال ۲۰۱۳ هدف حمله سایبری قرار گرفت.

همان زمان سناتور چارلز شومر از نیویورک گفت که تحقیقات وزارت دادگستری نشان دهنده ارتباط آن حمله با ایران است و خواستار تحریم ایران در ارتباط با آن شد.

رویترز روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه نوشت که وزارت دادگستری آمریکا ادعانامه‌ای را علیه حدود شش نفر تنظیم کرده است. آسوشیتدپرس هم به نقل از منابعی که نامشان را فاش نکرد گزارش مشابهی را منتشر کرد.

به گزارش رویترز این اتهامات شامل دسترسی غیرقانونی به کامپیوترها و سایر جرایم ادعایی است و انتظار می رود صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن در یک کنفرانس خبری اعلام شود.

یک منبع آگاه به این خبرگزاری گفت انتظار می رود که عملیات هکرها مستقیما به دولت ایران گره زده شود.

به گفته مقام های آمریکایی که نامشان فاش نشده حمله سایبری به سد بومن اونیو تقریبا همزمان با موجی از اختلال ها در سال ۲۰۱۲ بود که گریبان شش بانک آمریکایی را گرفت و آنها همواره مظنون بوده اند که این دو هم ارتباط داشته است.

به گزارش رویترز کارشناسان امنیت سایبری گفته اند که حمله به "بنک آو امریکا"، جی پی مورگان چیس، کاپیتال وان، پی ان سی فایننشیال سرویسز، و سانتراست توسط هکرهای ایرانی انجام شد.

البته مقام‌های آمریکایی گفته بودند که هکرها نتوانسته‌اند به سیستم عملیاتی سد کنترل سیلاب بومن اونیو که در ۵۰ کیلومتری شهر نیویورک واقع شده، دسترسی پیدا کنند و فقط در سیستم اداری آن نفوذ کرده‌اند. به اعتقاد آنها هدف هکرها محک زدن توانایی‌شان برای نفوذ در تاسیسات بوده است.

یک منبع به رویترز گفت که هکرهایی که از آنها در ادعانامه نام برده خواهد شد ساکن ایران هستند.

وزارت دادگستری از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

آسوشیتدپرس هم نوشت که هویت متهمان و فهرست دقیق اتهامات آنها معلوم نیست.

به نوشته خبرگزاری ها این یکی از بزرگترین ادعانامه های دولت آمریکا علیه یک کشور خارجی در ارتباط با حملات سایبری است.

آمریکا در سال ۲۰۱۴ پنج عضو ارتش چین را به هک کردن شبکه های کامپیوتری آمریکا و دست داشتن در تجسس سایبری به نمایندگی از یک دولت خارجی متهم کرد.

اتهام علیه شهروند چینی

همزمان در روز چهارشنبه یک مرد ۵۰ ساله چینی در مقابل اتهام دست داشتن در توطئه‌ای برای هک کردن سیستم های حاوی اطلاعات حساس نظامی آمریکا اقرار به جرم کرده است.

تصور می شود که سو بین بخشی از یک گروهی بوده که اطلاعات مرتبط با جت های جنگنده، باربری و تسلیحات را هدف می گرفت.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه ای گفت که آقای سو با این اقدام در پی "سود مالی" بود.

آقای سو که چینی است در سال ۲۰۱۴ در کانادا کار می کرد که دستگیر شد. او با مجازات پنج سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه روبروست.

البته وزارت دادگستری نگفت که دولت چین در خریداری این اسرار از آقای سو و دیگر متهمان پرونده دست داشته است.

با این حال سرقت اطلاعات حساس اتهامی است که آمریکا در گذشته مکررا متوجه چین کرده است.

نگرانی روزافزون دولت آمریکا از تهدیدهای سایبری دولت‌های خارجی مانند چین و ایران علیه تاسیسات زیربنایی این کشور باعث توجه ویژه دولت باراک اوباما به این مسئله شده است.

در مقابل آمریکا خود متهم اصلی یکی از مهم‌ترین حملات سایبری است که چند سال‌ پیش علیه تاسیسات اتمی ایران صورت گرفت.

گزارش رسانه‌های آمریکایی هم نشان می‌دهد که دولت آمریکا قصد داشته در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای باز هم تاسیسات اتمی ایران را هدف حمله سایبری قرار دهد.