در میان پنجاه تیم اول فیفا، 'ایران تنها تیمی است که در پنج لیگ بزرگ اروپا بازیکن ندارد'

حق نشر عکس Getty Images

رصدخانه فوتبال (CIES)، یک موسسه تحقیقاتی که به تحلیل لیگ‌های معتبر اروپایی می‌پردازد، در آخرین گزارش ماهانه خود به بررسی پنجاه تیم اول رده بندی فیفا در سال ۲۰۱۵ پرداخته است.

این تیم‌ها بر اساس متوسط رتبه آنها در رده‌بندی‌های فیفا در سال ۲۰۱۵ انتخاب و بازیکنان آنها از نظر سن، قد و وزن، حضور در لیگ‌های معتبر اروپایی، بازی در لیگی به غیر از کشور خود و چند عامل دیگر بررسی شده‌اند.

در میان این پنجاه کشور ایران تنها تیمی است که هیچ بازیکنی در پنج لیگ معتبر اروپا (انگلستان، اسپانیا، آلمان، ایتالیا و فرانسه) ندارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کارلوس کی‌روش

متوسط سن بازیکنان این پنجاه تیم ملی در سال گذشته میلادی ۲۶.۶ سال بوده و ایران با متوسط سن ۲۷.۵ سال در رده ۳۱ است.

در میان جوانترین بازیکنان تیم‌های ملی این پنجاه کشور، سعید عزت اللهی بازیکن تیم روستوف روسیه که شش بازی ملی دارد با ۱۸.۷ سال سن، هفتمین بازیکن جوان است.

از نظر قد تیم ملی ایران با متوسط قد ۱۸۱.۷ سانتی‌متر در رده ۲۹ قرار گرفته است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption سعید عزت‌اللهی

کارلوس کی‌روش، مثل اکثر سرمربیان تیم‌های ملی، بیشتر به بازیکنان بلند قد فرصت بازی داده و فقط ۴.۳ درصد دقایق بازی در تیم ملی به بازیکنانی با قد کوتاهتر از ۱۷۵ سانتی متر رسیده است.

اما از طرف دیگر ۱۶.۶ درصد دقایق بازی در تیم ملی ایران به بازیکنان بالای ۱۸۵ سانتی‌متر رسیده است.

تیم ملی ایران با متوسط وزن ۷۶.۵ کیلوگرم در میان این پنجاه تیم ملی در رده ۲۲ است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption علیرضا حقیقی بازیکن تیم ماریتیموی پرتغال رکورددار دقایق بازی در تیم ملی ایران در سال ۲۰۱۵ است

کارلوس کی‌روش تقریبا به بازیکنانی که در لیگ برتر فوتبال ایران بازی می‌کنند فرصتی برابر با بازیکنانی داده که در لیگ کشورهای دیگر شاغل هستند، در واقع ۴۹.۷ درصد مجموع دقایق بازی در تیم ملی به بازیکنانی رسیده که بیرون از لیگ فوتبال ایران بازی می‌کنند (رتبه ۳۹).

رصدخانه فوتبال تحلیل می‌کند که وقتی بیشتر بازیکنان یک تیم ملی در باشگاه‌های خارجی بازی کنند، نشانه ضعف لیگ داخلی است و بازیکنانی که در باشگاه‌های داخلی بازی می کنند شانس انتخاب شدن کمتری دارند.

در تیم ملی ایران تقریبا تمام دقایق بازی به بازیکنانی رسیده که در لیگی بازی می‌کرده‌اند که در سطح اول فوتبال کشور مورد نظر بازی می‌کرده است (۹۰.۵ درصد دقایق بازی). تنها استثنا احسان حاج صفی (کاپیتان تیم ملی ایران در بازی با هند) است که در اف‌اس‌وی فرانکفورت در دسته دوم فوتبال آلمان بازی می‎کند و دیگری رضا قوچان‌نژاد بازیکن چارلتون است که در لیگ قهرمانی انگلستان (دسته دوم) بازی می‌کند.

ایران همچنین یکی از هشت کشوری است که هیچ بازیکنی در سال ۲۰۱۵ در تیم ملی کشورش بازی نکرده که متولد کشوری دیگر باشد.

ایران در مجموع در سال ۲۰۱۵ پانزده بازی ملی داشته است (فقط کاستاریکا، ژاپن، کره‌جنوبی، مکزیک و آمریکا بازی ملی بیشتری داشته‌اند).

در این بازیها کارلوس کی‌روش از ۳۵ بازیکن استفاده کرده است؛ علیرضا حقیقی با ۱۱۱۰ دقیقه رکورددار است و فقط ۹ بازیکن در این پنجاه تیم ملی دقایق بیشتری از او بازی کرده‌اند.