اوباما می‌گوید بازگشت ایران به اقتصاد جهانی زمان می‌برد

حق نشر عکس GETTY

باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا توافق هسته ای با ایران را "موفقیت‌آمیز" توصیف کرده و گفته با این حال برای بازگشت ایران به اقتصاد جهانی زمان لازم است.

آقای اوباما که در جمع رهبران جهان در اجلاس امنیت هسته‌ای در واشنگتن سخن می‌گفت، تاکید کرد: شش قدرت جهانی باید به تلاش خود برای به ثمر رساندن این توافق ادامه دهند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در بیانیه‌ای گفته است ایران تحت شدیدترین نظارت‌های هسته‌ای است.

آقای آمانو هم مانند آقای اوباما توافق هسته‌ای را "آغاز فرآیندی" دانسته که "سال‌ها زمان لازم دارد."

این در حالی است که رهبر ایران در سخنرانی نوروزی خود از اجرا نشدن "کامل" تعهدات جهانی در قبال ایران و رفع نشدن سریع تحریم‌ها انتقاد کرده بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته بود در توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی دولت آمریکا با "خدعه" و "تقلب" از اجرای کامل تعهدات خود شانه خالی می‌کند. بیشتر اینجا بخوانید.

رهبر ایران سپس در سخنرانی خود در مشهد گفته بود: "امروز در سرتاسر کشورهای غربی همچنان معاملات بانکی ما و بازگرداندن ثروت‌های ما دچار مشکل است. وقتی تحقیق می‌کنیم و دنبال می‌کنیم معلوم می‌شود که از آمریکایی‌ها می‌ترسند. [آمریکایی‌ها] گفتند که ما تحریم را برمی‌داریم و روی کاغذ هم برداشتند اما از طرق دیگر طوری عمل می‌کنند که اثر رفع تحریم‌ها مطلقا به‌وجود نیاید."

بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‎سی در نیویورک می‌گوید صحبت‌های آقای اوباما واکنشی به شکایت مقام‌های ایران از کندی اجرای تعهدات توافق هسته‌ای مخصوصا اقدامات ایالات متحده آمریکا است.

باراک اوباما در جمع رهبران جهان گفته است "برای اجرای کامل توافق هسته‌ای به همان میزان همکاری و مشورت نیاز است."

به گفته او، رسیدن به این توافق نشان داد وقتی جامعه جهانی متحد شود، امنیت جهانی هم شرایط بهتری پیدا می‌کند.

پیشتر وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته بود "دولت آمریکا به طور جدی این موضوع را بررسی می‌کند که به ایران امکان استفاده از دلار آمریکا برای مبادلات تجاری را بدهد." بیشتر اینجا بخوانید.