دبیرکل آژانس اتمی: ایران حتی فراتر از تعهداتش تضمین داده

حق نشر عکس AFP

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه‌ای که با رهبران گروه ۱+۵ داشته گفته توافق هسته‌ای با ایران تازه در آغاز راه است و خواستار حمایت قدرت‌های جهان برای ادامه مراحل اجرایی آن شده است.

آقای آمانو که روز جمعه (اول آوریل - سیزدهم فروردین) در واشنگتن و در اجلاس دو روزه "امنیت هسته‌ای" حضور یافته بود در جلسه‌ای با حضور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین، فرانسوآ اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، جان کری، وزیر خارجه آمریکا و همچنین وزاری خارجه آلمان و روسیه سخن می‌گفت تاکید کرد: "ایران هم اکنون با قوی‌ترین نظام نظارتی در جهان (که تاکنون برای یک برنامه هسته‌ای وضع شده) روبروست و نه تنها متعهد به اجرای مفاد آن است که با پروتکلی در زمینه شفاف‌سازی هم موافقت کرده و تضمین‌هایی را متقبل شده که ورای تعهدات عادی این کشور به آژانس است."

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای که نهادی وابسته به سازمان ملل متحد است همچنین در بیانیه‌ای که رسما منتشر کرده آورده: "آژانس دانش، تجربه و مهارت قابل توجهی برای بررسی و تایید مسایل هسته‌ای را دارد و ما به طور موثری قادریم از پس مسئولیت‌هایی که بر عهده‌مان گذاشته شده برآییم. ما همچون گوش و چشم ناظر جهان در ایران حضور داریم و قادریم تضمین و تاییدی که جهان به دنبال آنست را تامین کنیم."

آقای آمانو همچنین از رهبران حاضر در اجلاس امنیت هسته‌ای واشنگتن که امروز روز دوم و پایانی آن بود، خواست در ادامه اجرایی کردن توافق هسته‌ای از آژانس حمایت کنند چرا که به گفته او: "برجام تازه در آغاز راه است."

حق نشر عکس GETTY

همزمان، روز جمعه، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا توافق هسته ای با ایران را "موفقیت‌آمیز" توصیف کرد و گفت با این حال برای بازگشت ایران به اقتصاد جهانی زمان لازم است.

آقای اوباما که او هم در جمع رهبران جهان در اجلاس امنیت هسته‌ای در واشنگتن سخن می‌گفت، تاکید کرد: شش قدرت جهانی باید به تلاش خود برای به ثمر رساندن این توافق ادامه دهند.

به نظر می رسد سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره زمانبر بودن بازگشت ایران به اقتصاد جهانی، واکنشی است به انتقادها از ایالات متحده در اجرایی کردن روند رفع تحریم‌های بانکی و تجاری ایران.

در همین زمینه، روز گذشته وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته بود "دولت آمریکا به طور جدی این موضوع را بررسی می‌کند که به ایران امکان استفاده از دلار آمریکا برای مبادلات تجاری را بدهد." بیشتر اینجا بخوانید.

این در حالی است که رهبر ایران در سخنرانی نوروزی خود از اجرا نشدن "کامل" تعهدات جهانی در قبال ایران و رفع نشدن سریع تحریم‌ها انتقاد کرده بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته بود در توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی دولت آمریکا با "خدعه" و "تقلب" از اجرای کامل تعهدات خود شانه خالی می‌کند. بیشتر اینجا بخوانید.

رهبر ایران سپس در سخنرانی خود در مشهد گفته بود: "امروز در سرتاسر کشورهای غربی همچنان معاملات بانکی ما و بازگرداندن ثروت‌های ما دچار مشکل است. وقتی تحقیق می‌کنیم و دنبال می‌کنیم معلوم می‌شود که از آمریکایی‌ها می‌ترسند. [آمریکایی‌ها] گفتند که ما تحریم را برمی‌داریم و روی کاغذ هم برداشتند اما از طرق دیگر طوری عمل می‌کنند که اثر رفع تحریم‌ها مطلقا به‌وجود نیاید."