'چهار تکاور ایرانی در سوریه کشته شدند'

حق نشر عکس .
Image caption ستوان دوم محسن قطاسلو از تکاوران تیپ ۶۵ نیروی ویژه هوابرد ارتش ایران بود

خبرگزاری تسنیم ایران گزارش داده است که چهار عضو نیروهای ویژه ارتش ایران در عملیات علیه گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه کشته شده اند.

خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم، که تصور می شود به سپاه پاسداران نزدیک باشد، فقط از یکی از این چهار تکاور به عنوان ستوان دوم محسن قطاسلو نام برده است.

با این حال "خبرگزاری اهل بیت" ایران که اخبار مسلمانان شیعه در منطقه را پوشش می دهد از دو نفر دیگر از کشته ها نام برد.

در گزارش این خبرگزاری آمده است:‌ "سرهنگ مجتبی ذوالفقار نسب رییس رکن دوم تیپ ۴۵ تکاور شوشتر و ستوان دوم مجتبی یداللهی جمعی تیپ ۳۸۸ ایرانشهر در حین انجام ماموریت مستشاری در نبرد با تروریست های تکفیری در سوریه به فیض شهادت نائل آمدند."

ایران گروه داعش را "تکفیری" می خواند.

بر اساس گزارش ها، ستوان دوم محسن قطاسلو از تکاوران تیپ ۶۵ نیروی ویژه هوابرد ارتش ایران بود.

رسانه های ایران می گویند که آقای قطاسلو "اولین" عضو ارتش این کشور بود که در سوریه کشته شد.

یک مقام بلندپایه نظامی در نیروی زمینی ارتش ایران هفته گذشته خبر داده بود که تکاوران نیروی زمینی ارتش (تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد یا "نوهد") به سوریه اعزام شده اند.

ایران بارها از اعزام "نیروهای داوطلب" بسیج و سپاه به سوریه و حضور فرماندهانی از سپاه برای ماموریت های مستشاری خبر داده بود اما تا پیش از این، اشاره ای به اعزام تکاوران نیروی زمینی ارتش ایران به سوریه نشده بود.

احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران امروز ۲۳ فروردین (۱۱ آوریل) گفته است که "با فضای جدید از جنگ‌های نیابتی در سوریه روبه‌رو هستیم" و "وظیفه میدانی داریم که این تهدیدات را شناسایی کنیم و لذا تعدادی از کارکنان نزاجا [نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران] را اعزام کردیم تا این فضا را درک کنند".

تکاواران تیپ ۶۵ هوابرد نیروی زمینی ارتش ایران به "کلاه سبزها" هم معروف هستند.

از زمان آغاز درگیری ها در سوریه، شماری از نیروهای ایرانی که در این کشور حضور داشتند در جریان درگیری ها کشته شده اند. ایران از مهمترین حامیان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است و حفظ او را در قدرت "خط قرمز" خود عنوان می کند.