اولین گزارش برجام: انتقاد از 'کارشکنی' آمریکا و 'فساد و پولشویی' در ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایران می‌گوید اقدامات آمریکا در بعضی موارد باعث ایجاد "مشکل اساسی" بر سر راه اجرای برجام شده است

وزارت امور خارجه ایران در گزارشی که سه ماه بعد از آغاز اجرای برجام (توافق جامع هسته‌ای) به مجلس داده، "ارعاب و کارشکنی" آمریکا و همین طور عواملی مانند "فساد و پولشویی" در داخل را مانعی پیش روی اجرای برجام و سرمایه‌گذاری در ایران خوانده است.

در این گزارش که رسانه‌های ایران متن آن را منتشر کرده‌اند، "بهانه‌تراشی، کارشکنی و تعلل طرف آمریکایی به خصوص وزارت خزانه‌داری آمریکا" به عنوان یک مشکل اساسی بر سر راه اجرای برجام معرفی شده است.

در این گزارش از عواملی مانند "فساد، عدم شفافیت، پولشویی و صعوبت قوانین" به عنوان مشکلات داخلی اجرای برجام و مانعی در راه ایجاد فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری خارجی‌ها یاد شده است.

وزارت امور خارجه ایران موظف است هر سه ماه یک بار گزارش اجرای برجام و پایبندی طرف مقابل به تعهداتش را به مجلس ارائه دهد.

بخش‌های نخست گزارش اول که در تاریخ ۲۶ فروردین به مجلس فرستاده شده، از پیشرفت‌ها و نکات مثبت در اجرای برجام می‌گوید اما در بخش پایانی به صراحت به موانع و اختلاف نظرها اشاره شده است.

در این گزارش آمده است: "علیرغم اظهارنظرهای مکرر مقامات آمریکایی مبنی بر تعهد آمریکا به ایفای تعهدات خود وفق برجام، به نظر می‌رسد که بخش‌ها یا محافل قدرتمندی در درون دستگاه اجرایی آمریکا رغبت چندانی به اقدام فعالانه برای رفع نقاط ابهام نداشته و حتی در مواردی تلاش‌های صورت‌گرفته برای رفع موانع را خنثی می‌نمایند".

در گزارش وزارت امور خارجه ایران، اسرائیل و "برخی کشورهای دیگر در منطقه" هم به مانع‌تراشی در برابر اجرای توافق هسته‌ای متهم شده‌اند.

هفته گذشته رئیس بانک مرکزی ایران هم که برای شرکت در اجلاس بانک جهانی به آمریکا سفر کرده بود، در یک سخنرانی گفت که تا کنون تقریبا هیچ چیز از برجام عاید ایران نشده است و از آمریکا خواست سیستم مالی خود را به روی ایران باز کند.

آمریکا در واکنش به این اظهارات گفت که دسترسی به سیستم مالی آمریکا بخشی از توافق هسته‌ای با ایران نیست.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، و منتقدان توافق هسته‌ای در هفته‌های اخیر بارها نسبت به کندی روند اجرای برجام و ملموس نبودن نتایج اقتصادی آن انتقاد کرده‌اند.

در مقابل مقام‌های دولت ایران بارها از برجام و اجرای آن دفاع و تاکید کرده‌اند که این توافق با نظارت جامع رهبر جمهوری اسلامی به امضا رسیده است.

در گزارش سه ماهه برجام بزرگ‌ترین مشکل پیش رو ساختن "فضای اعتمادبخش و اطمینان‌ساز در کشور برای طرف‌های خارجی" عنوان شده است.

وزارت امور خارجه ایران خواهان ترسیم چشم‌اندازی مثبت از تعامل با ایران شده که باعث شود "ترس و نگرانی از تعامل با ایران فرو ریخته و رغبت همکاری ایجاد گردد".