عفو بین‌الملل: ارتش نیجریه بر کشتار شیعیان سرپوش گذاشته

حق نشر عکس Reuters
Image caption ویرانه‌های یک مسجد شیعیان در شهر زاریا

گروه عفو بین‌الملل ارتش نیجریه را به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر کشتار صدها نفر از شیعیان متهم کرده است. این گروه می‌گوید ارتش نیجریه شواهد مربوط به این واقعه را از میان برده است.

ارتش نیجریه متهم است که در شهر زاریا بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای "جنبش اسلامی نیجریه" به رهبری شیخ ابراهیم زکزاکی، روحانی شیعه را قتل عام کرده و در گور دسته جمعی دفن کرده است.

گروه عفو بین‌الملل می‌گوید یک شاهد عینی دیده است که سربازان ارتش نیجریه کسانی را زنده سوزانده‌اند.

ارتش نیجریه هواداران شیخ زکزاکی را متهم می‌کند که قصد داشته‌اند فرمانده ارتش را هنگام بازدید از شهر زاریا ترور کنند، اما این گروه شیعه چنین اتهامی را رد می‌کند.

سخنگوی ارتش نیجریه از گزارش عفو بین‌الملل انتقاد کرده و آن را فاقد عینیت دانسته است. سخنگوی ارتش نیجریه گفته است دولت این کشور در این باره تحقیق می‌کند.

اما گروه عفو بین‌الملل می‌گوید شواهد مربوط به واقعه زاریا از میان رفته است و به گفته یک منبع بیمارستانی ارتش در بخشی‌ از تلاش‌هایش برای سرپوش گذاشتن روی کشتار، سردخانه دانشگاه زاریا را پلمب کرده تا اجساد را جا به جا کند.

همچنین ادعا شده که سربازان خون را از خیابان‌ها شسته و پوکه‌ها را جمع کرده‌اند. علاوه بر اینها ارتش نیجریه متهم شده که ساختمان‌های محل قتل شیعیان را با بولدوزر خراب کرده تا شواهد مربوط به واقعه از بین بروند.

مطالب مرتبط