معاون رییس‌جمهوری ایران: استقرار مامور مخفی احساس ناامنی ایجاد کرد

حق نشر عکس tasnim

معاون رییس جمهوری ایران از استقرار هفت هزار مامور مخفی انتقاد کرده و گفته این موضوع روز یکشنبه در جلسه هیات وزیران مطرح خواهد شد.

شهیندخت مولاوردی می‌گوید از زمان اعلام اجرای این طرح "موجی از نگرانی و احساس ناامنی جامعه و خانواده‌ها را فرا گرفته است."

پیشتر رییس‌جمهوری ایران هم از اجرای این طرح انتقاد کرده بود. بیشتر بخوانید.

نیروی انتظامی این ماموران را "پلیس نامحسوس" می‌خواند و می‌گوید وظیفه آنها رصد کردن تخلفات شهروندان در چهار زمینه است: درآوردن روسری در خودروها، رانندگی پرخطر، ایجاد آلودگی صوتی و ایجاد مزاحمت برای "نوامیس".

شهیندخت مولاوری، معاون رییس‌جمهوری ایران در امور زنان و خانواده در یادداشتی در صفحه فیسبوک خود نوشته از زمانی که این موضوع مطرح شده است، افراد مختلف در تماس‌های مکرر درباره اجرای این طرح ابراز نگرانی کرده‌اند.

او نوشته است: "با تمام توضیحاتی که برای توجیه این طرح ارائه شده است و با ذهنیتی که از اجرای طرح‌های مشابه در سال‌های گذشته و در آستانه فصل تابستان و گرم شدن هوا برای مردم شکل گرفته است، بیم آن می‌رود اجرای این طرح به تذکر و برخورد با بدپوششی خلاصه شده و به جای آنکه تذکرات و برخوردها متوجه مزاحمین نوامیس و یا سایر ابعاد طرح باشد، ناموس مردم را نشانه رود."

به گفته خانم مولاوردی قرار است وزارت کشور در جلسه فردای هیات دولت، یکشنبه ۵ اردیبهشت، گزارشی از ابعاد اجرای طرح بدهد.

معاون استانداری تهران که زیر نظر وزارت کشور است دیروز گفته بود درباره اجرای این طرح ابهام هایی وجود دارد و با دولت در این باره هماهنگی نشده است.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به گشت نامحسوس

واکنش‌ها

  • فاطمه رهبر، رییس فراکسیون زنان مجلس (موافق): گشت ارشاد وظیفه پلیس است. در بسیاری کشورها برای رعایت قوانین شهروندی دوربین‌هایی به کار می‌رود و در خیابان و کوی و برزن هیچ پلیس نظامی و امنیت دیده نمی‌شود. کنترل نامحسوس یک استاندارد بین‌المللی است.
  • محمدعلی موحدی کرمانی، امام جمعه تهران (موافق): گاهی عنوان می‌شود که مردم آزاد‌ند، بله مردم آزاد هستند اما آزادی‌شان محدودیت دارد و آن آزادی که بخواهد وزن نظام را پایین بیاورد و هتک خون شهدا را بکند ممنوع است. اگر کسی درخانه‌اش برود و گناهی بکند نه من مسئولم نه نیروی انتظامی و نه کس دیگری اما وقتی پشت فرمان اتومبیل کشف حجاب می‌کنند دیگر نمی‌شود بی‌تفاوت بود.
  • محمداسماعیل سعیدی، نماینده مجلس (مخالف): معنی نامحسوس بودن این نیرو‌ها برای خود من محسوس نیست و هر چقدر در ذهن بررسی می‌کنم که یعنی چی؟ به نتیجه‌ای نمی‌رسم. با این اقدامات مشکلات از بین نمی‌رود و این برخورد‌ها علاج این مسائل نیست و نیاز است اقدامات دیگری انجام شود که ما بتوانیم امنیت اخلاقی و روانی جامعه را به صورت پایدار تضمین کنیم.
  • غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس (مخالف): الان شصت کرسی برای مجلس باقی مانده است. باید به هر شکلی شده مردم را از دولت نا‌امید کنند. اگر وزیر کشور کوتاهی کند و تنها نقش تماشاگر را بازی کند عاقبت خوبی برای او پیش‌بینی نمی‌کنم.
  • تهمینه میلانی، کارگردان (مخالف): هر کسی فارغ از این که آیا واقعا از سوی پلیس تعیین شده یا نه می‌تواند به خودش اجازه دهند به دیگران تذکر بدهد. من به عنوان یک شهروند چگونه قرار است بپذیرم این افراد از سوی پلیس تعیین شده‌اند؟
حق نشر عکس

تقریبا هر سال با آغاز فصل گرما نگرانی طیف محافظه‌کار از وضعیت پوشش زنان افزایش می‌یابد. شخصیت‌ها و چهره‌های اصولگرا در نماز جمعه و رسانه‌ها از دولت و نهادهای مرتبط به خاطر حجاب شهروندان و پوشش آنان انتقاد می‌کنند.

اما این اولین بار است که پلیس برای نظارت بر رفتار شهروندان به طور رسمی از نیروهایی استفاده می‌کند که پوشش نظامی ندارند و به طور مخفی یا به گفته آنها "نامحسوس" نظارت می‌کنند.

احمد سالک، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس که از مدافعان استقرار پلیس مخفی در تهران است به خبرگزاری خانه ملت گفته است محسوس یا نامحسوس نیروی انتظامی هر طور که برخورد کند عده‌ای انتقاد می‌کنند.

به اعتقاد بعضی از موافقان پلیس نامحسوس از جمله آقای سالک، "دستگاه‌های دیگر در اجرای قانون حجاب و عفاف سستی می‌کنند" و برای همین نیروی انتظامی باید این طرح را اجرا کند.

رییس پلیس تهران گفته است این نیروهای نامحسوس به طور مستقیم با شهروندان برخورد نخواهند داشت. آنها قرار است به پلیس امنیت گزارش دهند و نیروی انتظامی موارد گزارش شده را پیگیری کند.