محجوب: برای راهپیمایی روز کارگر مجوز لازم نیست

حق نشر عکس IRNA
Image caption سال گذشته برای اولین بار بعد از نزدیک به یک دهه راهپیمایی روز کارگر در تهران برگزار شد

علیرضا محجوب، دبیرکل "خانه کارگر" و نماینده مجلس، می‌گوید راهپیمایی روز کارگر نیازی به مجوز ندارد و برگزاری آن در سال جاری قطعی است.

به گزارش ایلنا آقای محجوب گفته است: "روز کارگر مانند سالگرد پیروزی انقلاب جزو روزهایی است که در سال ۱۳۶۵ از سوی شورای تبلیغات دولت به عنوان روزهای برگزاری راهپیمایی مصوب شده و به استناد این مصوبه دیگر الزام قانونی برای اینکه کارگران بخواهند برای راهپیمایی در این روز درخواست مجوز بکنند، وجود ندارد."

دبیر کل تشکیلات خانه کارگر امروز، شنبه ۴ اردیبهشت و یک هفته مانده به روز جهانی کارگر، در نشست خبری مشترک با معاون وزارت کار گفته تشکیلات خانه کارگر برنامه‌های مختلفی را با هماهنگی وزارت کار برگزار می‌کند و راهپیمایی روز کارگر را هم برگزار خواهد کرد.

در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اجازه برگزاری راهپیمایی روز کارگر داده نمی‌شد و در سال اول ریاست جمهوری حسن روحانی هم با تجمع کنندگان مقابل وزارت کار برخورد شد.

اما سال گذشته پس از مدت‌ها با وجود بازداشت و دستگیری فعالان کارگری مستقل دولت اجازه داد راهپیمایی خانه کارگر برگزار شود.

حکومت ایران به سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری اجازه فعالیت آزادانه نمی‌دهد و خانه کارگر اگرچه به عنوان یک اتحادیه کارگری غیردولتی ثبت شده عملا مستقل از دولت نیست، به ترتیبی که در شورای مرکزی سه نفره آن به غیر از آقای علیرضا محجوب دو وزیر کار سابق و فعلی، حسین کمالی و علی ربیعی، حضور داشته‌اند.

علیرضا محجوب، که بیش از دو دهه دبیر کل خانه کارگر بوده، گفته است: "کارگران می‌خواهند در روز یازدهم اردیبهشت برای پیگیری مطالبات صنفی خود راهپیمایی کنند. این به آن معنی است که چون قصد آنها به هیچ وجه برهم زدن نظم و امنیت شهر نیست حتما با دستگاه‌های مرتبط هماهنگی های لازم را انجام خواهند داد."

مطالب مرتبط