روحانی در دیدار با رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی: دوستان دوره تحریم را فراموش نمی‌کنیم

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس جمهور آفریقای جنوبی انقلاب اسلامی ایران را الهام‌بخش مبارزه با آپارتاید خوانده است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در دیدار با جاکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی که به تهران سفر کرده، با ابراز امیدواری برای بهبود روابط دو کشور بعد از برداشته شدن تحریم‌های ایران گفت: "ما هیچ‌گاه دوستان صمیمی خود در دوران تحریم را از یاد نمی‌بریم".

آقای روحانی در دیدار با آقای زوما از حجم فعلی مبادلات ایران و آفریقای جنوبی ابراز نارضایتی کرد و گفت این امکان وجود دارد که این کشور آفریقایی به یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران تبدیل شود.

جاکوب زوما در ابتدای سفر سه‌روزه‌اش، انقلاب اسلامی ایران را الهام‌بخش مبارزات سیاه‌پوستان آفریقای جنوبی علیه نژادپرستی توصیف کرد و گفت "ایران جایگاه ویژه‌ای در نبرد ما علیه آپارتاید دارد".

آقای زوما بعد از امضای هشت یادداشت تفاهم با ایران از جمله در بخش‌های تجارت، صنعت و بیمه، توافق هسته‌ای ایران را فرصتی برای گسترش روابط دو کشور خواند.

آقای روحانی که از سوی آقای زوما به سفر رسمی به آفریقای جنوبی دعوت شده، ابراز امیدواری کرد که پرواز مستقیم میان دو کشور راه‌اندازی شود.

سفر آقای زوما که به همراه هیئتی پرشمار برای گفت‌وگو درباره بهبود روابط سیاسی و اقتصادی به ایران آمده، اولین سفر رئیس جمهور در قدرت آفریقای جنوبی در چند دهه گذشته است.

پیش از این نلسون ماندلا، رهبر مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی دو بار - قبل و بعد از دوره ریاست جمهوری اش - به ایران سفر کرده بود.

سفر رئیس جمهوری آفریقای جنوبی به ایران در حالی انجام می‌شود که او در کشورش با اتهام فساد روبه رو است و از نظر سیاسی به شدت تحت فشار است.