رشته نقاشی در هنرستان‌های ایران 'باقی می‌ماند'

حق نشر عکس MEHR

مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، درباره حذف رشته نقاشی از طرح درس هنرستان‌های هنرهای زیبا گفت: "در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش پیشنهاد انتقال رشته نقاشی از فنی و حرفه‌ای به کارودانش تایید نشد. در نتیجه کما فی‌السابق رشته نقاشی در هنرستان‌های فنی وحرفه‌ای ارائه خواهد شد."

برزین ضرغامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، نیز با تایید این خبر گفت پس از مذاکره وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر آموزش و پرورش با توجه به پایه ای بودن این درس و مرجع بودن آن قرار شد که در بازنگری "رشته نقاشی مانند گذشته در میان دروس هنرستان باقی بماند."

براساس آمار رسمی وزارت آموزش و پرورش ۱۲۰۰ نفر در ایران در رشته نقاشی تحصیل می کنند.

پس از تعطیلات نوروز امسال، موضوع حذف یا ادغام شدن برخی از دروس هنرستان مطرح شد، این موضوع سبب نگرانی هنرمندان و برخی از دست اندرکاران شده بود.

برزین ضرغامی، مدیرکل ارشاد تهران در نامه‌ای به شریف قادری، مدیر کل آموزش نسبت به تغییرات نظام آموزشی و اصلاحات صورت گرفته ابراز نگرانی کرد و نوشت که این امر با هدف پرورش استعدادهای هنری منافات دارد و این موضوع هنرستان‌ها را با بحران جدی مواجه می‌کند. او خواستار مذاکره وزارت ارشاد با وزارت آموزش و پرورش در این مورد شده بود.

مصطفی آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کار دانش وزارت آموزش و پروش پیشتر در مورد تغییر عنوان رشته گرافیک گفته بود: "ما رشته‌ای را حذف نمی کنیم، بلکه سر فصل و محتوا در برخی رشته‌ها به روز می کنیم."

هنرمندان هنرهای تجسمی نسبت به این تغییرات ابراز نگرانی کردند و به وزیر آموزش و پروش نامه نوشتند. همچنین انجمن هنرمندان نقاش نیز در واکنش به این موضوع خواستار رسیدگی آموزش و پرورش و وزارت ارشاد به این موضوع شد.

طاهر شیخ الحکمایی، مدیرمسئول انجمن هنرمندان و مجسمه سازان ایران در واکنش به این تغییرات گفته بود: "من معتقدم می شود مباحث جدیدی را به امر آموزش اضافه کرد، اما چیزی از آن کم نکرد، اگر موضوع حذف برخی دروس از رشته های هنری جدی باشد، قطعا صدمات جدی به آموزش هنر وارد می‌شود."

احمد رویایی ،مدیر هنرستان زیبا پسران از دیگر منتقدان به چنین برنامه‌ای بود و نسبت به اجرای آن ابراز نگرانی کرده بود.

حق نشر عکس ISNA

هنوز در مورد تغییرات احتمالی در بعضی رشته‌های دیگر اطلاعاتی منتشر نشده که همین باعث نگرانی دانش آموزان و اهل هنر شده است.

براساس گزارش رسانه‌ها ایران قرار است در رشته صنایع دستی، تنها شاخه فرش در نظر گرفته شود و نگارگری، منبت، معرق و سفالگری حذف شود، همچنین رشته معماری به تزیینات داخلی تغییر کند.

مهدی نویدی ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص تغییرات ایجاد شده در رشته‌ها گفت: "براساس سیاست کلی نظام و قوانین برنامه پنجم توسعه موظف هستیم، دانش آموزان را به طور متوازن در رشته های تحصیلی توزیع کنیم."

آقای ادهم در توضیح این برنامه گفته است که اگر دانش آموز شرایط لازم را داشته باشد، می تواند رشته‌ای را انتخاب کند، اما اگر به عنوان مثال در درس ریاضی ضعیف باشد، قطعا نمی‌تواند این رشته را انتخاب کند، اگر قصد داشت رشته‌ای در شاخه فنی، حرفه‌ای و کار دانش برگزیند، باید "حتما امکانات و اقتضا محل سکونتش را در مدارس موجود در آن منطقه در نظر گرفت."

براساس این برنامه، نظر دانش آموز، نتایج آزمون مشاوره، عملکرد تحصیلی و نمرات، نظر والدین، نظر معلم و نظر مشاور برای انتخاب رشته در نظر گرفته می‌شود.

به گفته دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش، محدودیت انتخاب رشته دانش آموزان با توجه به سیاست های آموزش و پرورش و وضعیت بازار کار در نظر گرفته شده است.