علی مطهری: احمدی‌نژاد قبل از اعلام نامزدی باید محاکمه شود

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آقای احمدی نژاد دو دوره از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ رئیس جمهور ایران بود

علی مطهری، نماینده مجلس ایران درباره احتمال حضور مجدد محمود احمدی‌نژاد در عرصه سیاسی و انتخابات ریاست جمهوری، گفته است که او "ابتدا باید محاكمه شود، بعد به عنوان نامزد انتخابات خود را معرفی کند."

آقای مطهری عصر روز دوشنبه ششم اردیبهشت در نشست سالانه انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت حضور پیدا کرده و گفته که محمود احمدی نژاد "باید در خصوص اقدامات دوران هشت ساله ریاست جمهوری خود" در دادگاه حاضر شود.

دانشگاه علم و صنعت محل تدریس آقای احمدی نژاد شناخته می شود.

به عقیده آقای مطهری "با توجه به عملکرد [آقای] احمدی نژاد در طول ریاست جمهوری اش، دیگر رأیی نزد مردم نخواهد داشت."

آقای احمدی‌نژاد اواسط فروردین ماه امسال به آمل سفر و در جمع گروهی از مردم این شهر سخنرانی کرد. برخی از رسانه ها و چهره های سیاسی این اقدام را به منزله آمادگی او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری خوانده اند.

موضوع محاکمه آقای احمدی نژاد از اواخر دوران ریاست جمهوری او مطرح و خبر احضارش خرداد ماه سال ۱۳۹۲ (سه ماه پیش از پایان دوران ریاست جمهوری اش) در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد.

قرار بود آقای احمدی نژاد پس از پایان دوران ریاست جمهوری و در تاریخ ۵ آذر همان سال در دادگاه حضور یابد، اما در محکمه حاضر نشد.

بر اساس قوانین ایران، پرونده‌های مربوط به روسای جمهور به جای رسیدگی در دادسرا، مستقیم به دادگاه ارسال می شود.

آقای احمدی نژاد دو دوره از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ رئیس جمهور ایران بود و اعلام نام او به عنوان پیروز انتخابات در سال ۱۳۸۸ موجی از اعتراض برانگیخت که پیامدهای آن هنوز ادامه دارد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آن سال که رقبای آقای احمدی نژاد بودند و اعتقاد به تقلب در انتخابات داشتند، به همراه زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی اکنون بیش از ۵ سال است که در حصر خانگی به سر می برند.