روزنامه‌های صبح تهران: تکلیف مجلس فردا روشن می‌شود

روزنامه‌های چاپ ایران در روز پنجشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۵، به اهمیت انتخابات فردا و واکنش دفتر دولت سابق به منتقدان ماجرای دو میلیارد دلاری، بیشتر توجه نشان داده‌اند.

جمعه تعیین تکلیف اکثریت

حجم عمده مطالب صفحه اول روزنامه ایران همچون دیگر روزنامه‌های امروز صبح به انتخابات مجلس اختصاص دارد. از جمله به نقل از رهبر ایران که گفته اهمیت مرحله دوم انتخابات کمتر از مرحله اول نیست و حسن روحانی، رئیس جمهوری که از مردم خواسته با همان اهتمام اسفند ۹۴، فردا هم پای صندوق رای بروند.

روزنامه دولت در گزارشی نوشته که فردا هشت صبح درهای شعب اخذ رای در ۲۱ استان به روی مردم باز می‌شود تا با انتخاب ۶۸ نامزد دیگر، پرونده انتخابات مجلس دهم بسته شود. به نوشته این گزارش هرچند کمیت قابل توجه صندلی‌های بلاتکلیف نزدیک یک چهارم پارلمان را تشکیل می‌دهد، اما تجربه انتخابات دور دوم در ادوار گذشته از کاهش مشارکت در مرحله دوم حکایت می‌کند.

در عین حال گزارش روزنامه ایران به نقل از برخی فعالان سیاسی حاکیست که انتخابات دور دوم مجلس دهم متفاوت با اداوار پیشین است؛ چرا که انتخابات آتی است که مشخص می‌کند، کدام جریان سیاسی اکثریت مجلس را به دست خواهد گرفت.

چشم امید به فردا

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که انتخابات دهمین دوره مجلس بالاخره به ایستگاه آخر رسید؛ انتخاباتی که برعکس دفعات گذشته، کار آن در تهران در یک مرحله به پایان رسید و این نامزدهای شهرستان‌ها بودند که باید برای تکیه زدن بر کرسی‌های سبز بهارستان در دور دوم رقابت را ادامه می‌دادند.

این گزارش حاکیست که اگرچه کسب آرای مرحله دوم است که می‌تواند در تعیین اکثریت و اقلیت مجلس دهم موثر و نقش‌آفرین باشد، با این حال ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت به آنها این امکان را داد که در مرحله اول بتوانند ۱۲۴ کرسی را از آن خود کنند. آنها با کسب دست کم ۴۰ کرسی دیگر در دور دوم می‌توانند اکثریت مجلس دهم را به خود اختصاص دهند. این در حالیست که اصولگرایان با نزدیک شدن به روزهای برگزاری مرحله دوم انتخابات سعی کردند خود را پیروز مرحله نخست رقابت‌ها نشان دهند.

سرنوشت پیروزی در گرو دور دوم

نادر کریمی جونی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته، طبیعی است که نمایندگان همسوی مستقل اگرچه با یکی از جناح‌های اصلی همسویی دارند اما تعهدی به همراهی ندارند به همین دلیل رئیس دولت اصلاحات و رئیس جمهوری طی روزهای گذشته وارد میدان شده و از رای‌دهندگان خواستند که این دوره را هم مثل دوره اول جدی بگیرند و حضور تمام عیاری داشته باشند.

به نوشته این مقاله طرفداران اصلاح‌طلبان اگر در این دوره حضور کمرنگی داشته باشند در نهایت اکثریت پارلمان به دست اصلاح‌طلبان نمی‌افتد و تمام تلاش و زحماتی که تاکنون برای تغییر حاکمیت پارلمان به انجام رسیده، ناکام می‌ماند.

به نظر آقای کریمی جونی دقیقا به همین دلیل اکنون روشن است که سرنوشت پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی به نحو گریزناپذیری به نتایج انتخابات دور دوم مجلس که فردا برگزار خواهد شد، گره زده شده است.

فرار به جای عذرخواهی

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته که رئیس دولت سابق طی اطلاعیه‌ای در مورد خرید اوراق قرضه از بانک آمریکایی و برباد دادن ۲ میلیارد دلار به جای ارائه توضیح و پوزش طلبکار شد.

ژوبین صفاری هم در گزارش روزنامه ابتکار نوشته در حالی که طی روزهای گذشته خبر خرید اوراق قرضه توسط دولت نهم و دهم از دولت آمریکا مطرح شد، تیم اقتصادی و همچنین روابط عمومی دفتر محمود احمدی‌نژاد طی بیانیه‌های بدون پاسخ واضحی نسبت به این اقدام عملکرد دستگاه دیپلماسی دولت را زیر سوال بردند.

به نوشته این گزارش حکم یک دادگاه آمریکایی برای ضبط اموال ایران به نفع قربانیان تروریسم باعث شد تا طی روزهای گذشته راز بزرگی از یک بی‌تدبیری دیگر در دولت محمود احمدی نژاد فاش شود.

مگر این پنج روزه دریابی!

محمد صرفی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته که هزار روز از عمر دولت آقای روحانی می‌گذرد و از همین رو ارزیابی هر چند اجمالی کارنامه دولت و پیش‌بینی روند آینده آن وقت مناسبی به نظر می‌رسد.

به نظر نویسنده اصلی‌ترین اختلال محاسباتی دولت یازدهم، نوع نگاه و ارزیابی آنها از ماهیت و سطح منازعه و درگیری آمریکا و جمهوری اسلامی ایران است. تحولات پسابرجام و نوع مواجهه دولتمردان با این روند، نشان می‌دهد که اختلال محاسباتی نسبت به آمریکا همچنان ادامه دارد.

به نوشته کیهان این اختلال محاسباتی به وضوح در مواضع سران ارشد دولت در قضیه غارت ۲ میلیارد دلاری اموال ایران در پرونده جعلی پترسون قابل ردیابی است. به تعبیر نویسنده کیهان اگر دولتی‌ها عینک خوشبینی را کنار بگذارند، فهم عمق و سطح این منازعه کار سختی نیست که گمان کنیم با بتن ریختن در راکتور اراک، واشنگتن نشینان از خر شیطان پایین می‌آیند.

قدرت ملی و شکست توهم پسابرجامی آمریکا

روزنامه جوان از جمله روزنامه‌های اصولگراست که تیتر اول خود را به این حرف رهبر ایران داده‌ که گفته آمریکا روی کاغذ توافق اما در عمل ایران‌هراسی می‌کند.

عباس حاجی‌نجاری هم در سرمقاله این روزنامه نوشته که مواضع و اقدامات اخیر آمریکایی‌ها در مواجهه با ایران بیانگر این است که برجام را نه تنها نمی‌توان به نقطه پایان مواجهه آمریکا با ایران بر سر موضوع هسته‌ای قلمداد کرد، بلکه نقطه آغازی برای ورود به عرصه‌های دیگر و تبدیل آن به الگویی برای جبران شکست‌های ۳۷ ساله آمریکا از انقلاب اسلامی است.

نویسنده سرمقاله روزنامه جوان همچنین نوشته که درک چرایی این که آمریکایی‌ها از موضع فعال به تاثیرگذاری در فرآیندهای داخلی ایران امید بسته‌اند چندان دشوار نیست.

به نظر آقای حاجی‌نجاری نوع مواجهه آمریکایی‌ها به بهانه برجام تغییر کرده و اکنون به جایی رسیده‌اند که از جابه‌جایی پرونده منطقه، یعنی خلع ید از سپاه و نیروی قدس و واگذاری آن به کانال کری – ظریف سخن به میان می‌آورند.

مطالب مرتبط