پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رأی دیوان عالی آمریکا؛ چه کسی گوشت را جلو گربه انداخت؟

حسن روحانی یک بار دیگر از رأی دیوان عالی آمریکا در تأیید پرداخت دو میلیارد دلار غرامت از دارایی‌های ایران انتقاد کرد و گفت ایالات متحده در رأس کشورهایی است که «به حقوق مردم، عدالت و اخلاق اعتنایی ندارد».

آقای روحانی این سؤال را مطرح کرد که چرا با وجود مشکلاتی که ایران با آمریکا داشته، باید «گوشت را جلو گربه بیاندازیم و انتظار بلعیدن نداشته باشیم؟»

دیوان عالی آمریکا اخیراً حکم مصادره دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران و پرداخت آن به عنوان غرامت به گروهی از بستگان کشته‌شدگان در انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکایی در بیروت در سال ۱۹۸۳ میلادی را تأیید کرد.

در همین حال، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در نامه‌ای خطاب به بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد تقاضا کرده است که در چارچوب توافق جامع هسته‌ای، با اعمال فشار بر ایالات متحده آمریکا زمینۀ آزادسازی دارایی‌های ایران در بانک‌های آمریکا را فراهم کند. آقای ظریف در این نامه رأی دیوان عالی آمریکا را «سرقت ظالمانه» نامیده است.

در چشم‌انداز بامدادی ۱۰ اردی‌بهشت ۱۳۹۵ (۲۹ آوریل ۲۰۱۶) پس از پخش اظهارات حسن روحانی، داریوش رجبیان، مجری برنامه، با مهدی مهدوی آزاد، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در بن آلمان گفتگویی انجام داد.

برای شنیدن گزارش‌های بیشتر به صفحه رادیو یا ساوند‌کلاود ما مراجعه کنید.