شمارش آرای مرحله دوم انتخابات مجلس ایران آغاز شد

حق نشر عکس ISNA

شمارش آرای مرحله دوم انتخابات مجلس ایران در برخی از حوزه‌های رای‌گیری آغاز شده است.

روز جمعه، ۱۰ اردیبهشت (۲۹ آوریل) از ساعت ۸ به وقت محلی، رای‌گیری مرحله دوم انتخابات مجلس ایران برای انتخاب ۶۸ نماینده باقی مانده آغاز شد. در این مرحله از رای‌گیری، نمایندگان حوزه‌هایی انتخاب می‌شوند که نامزدهای شرکت کننده در آنها در دور اول به حد نصاب آرا دست نیافتند.

رای‌گیری در مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران تا ساعت ۹ شب تمدید شد.

+ پوشش زنده اخبار انتخابات را اینجا دنبال کنید.

حق نشر عکس ISNA

در مرحله دوم، انتخاب نماینده بر اساس کسب اکثریت آرا صورت می‌گیرد و در حوزه‌هایی که بیش از یک نماینده باید انتخاب شود، نامزدها به ترتیب کسب بیشترین شمار آرا برنده انتخابات اعلام خواهند شد. تعداد نامزدهای شرکت کننده در این مرحله ۱۳۶ نفر اعلام شده است.

مرحله اول انتخابات مجلس روز ۷ اسفند ماه سال گذشته برگزار شد اما انتخابات در حوزه‌هایی که آرای نامزدها به حد نصاب ۲۵ درصد آرا نرسید، به دور دوم کشیده شد. تبلیغات انتخاباتی برای این مرحله به مدت یک هفته ادامه داشت و بیست و چهار ساعت قبل از آغاز رای‌گیری، متوقف شد.

حق نشر عکس Mehr

در این مرحله از انتخابات، نمایندگان باقی مانده ۵۵ حوزه انتخابیه در ۲۱ استان انتخاب خواهند شد و به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور، رای دهندگان در ۴۳۰ شهرستان امکان شرکت در این رای‌گیری را دارند.

به گفته او، رای‌دهندگانی که در مرحله اول انتخابات شرکت کردند فقط مجازند در همان حوزه رای دهند اما کسانی که در مرحله اول شرکت نداشته‌اند حق رای دادن در هر یک از حوزه‌های باقی مانده را دارند.

شمار واجدین شرایط رای دادن در این انتخابات ۱۷ میلیون نفر و شمار "رای اولی" ها حدود ۶۰ هزار نفر اعلام شده است.

رئیس ستاد انتخابات گفته است که با توجه به کم بودن تعداد داوطلبان امکان دارد نتیجه نهایی تا اوایل روز یکشنبه مشخص شود.

منابع خبری داخل ایران این رای‌گیری را مهم توصیف کرده و گفته‌اند که مجلس آینده نقش حساسی برعهده دارد. برخی از این منابع همکاری برای اجرای طرح اقتصاد مشارکتی را مهمترین وظیفه مجلس آینده دانسته‌اند.

مطالب مرتبط