رسول بداقی، معلم زندانی آزاد شد

حق نشر عکس Sahamnews

رسول بداقی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران که از سال ۱۳۸۸ در زندان بود، آزاد شده است.

در مدت هفت سالی که آقای بداقی در زندان‌های اوین و گوهردشت بود، به او اجازه مرخصی از زندان داده نشد.

شاخه تهران کانون صنفی معلمان با انتشار بیانیه‌ای از آزادی رسول بداقی استقبال کرده و گفته است: "ما معتقدیم که هیچ معلمی نباید به خاطر پیگیری مسایل صنفی و آموزشی متحمل درد و رنج زندان شود. زندان نباید پاسخ به مطالبات معلمان باشد و مسئولین بایستی ضمن تحقق خواسته‌ها و مطالبات بر حق معلمان، زمینه را برای آزادی سایر همکاران دربند ما فراهم کنند."

رسول بداقی، معلم دبیرستان در اسلامشهر، از جمله فعالانی بود که در جریان سرکوب‌های سال ۱۳۸۸ بازداشت و به شش سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شد. او زمانی که در زندان بود به دلیل "غیبت، حضور در گردهمایی‌های اعتراضی فرهنگیان، فعالیت علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی" از آموزش و پرورش استان تهران اخراج شد.

چند ماه پیش گزارش شد که با پایان محکومیت شش ساله رسول بداقی پرونده دیگری برای او باز شده و دادگاه انقلاب او را به سه سال حبس دیگر محکوم کرده است. وبسایت صدای معلم نوشته که با عفو آقای بداقی لازم نیست که او همه دوره محکومیت جدیدش را بگذراند.

کانون صنفی معلمان تهران خواهان آزادی فعالان صنفی دیگر از زندان شده است.

به گفته فعالان حقوق بشری در ایران هم‌اکنون اسماعیل عبدی و محمود بهشتی لنگرودی، از فعالان زندانی حقوق معلمان، در زندان اعتصاب غذا کرده‌اند.

آقای عبدی در نامه‌ای به ریاست زندان اوین گفته در اعتراض به "امنیتی کردن" فعالیت‌های صنفی و ممنوعیت برگزاری مراسم مستقل برای روز کارگر و روز معلم، همچنین دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر اعتصاب غذای نامحدود می‌کند.

مطالب مرتبط