ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی سحرخیز و مازندرانی

عیسی سحرخیز حق نشر عکس
Image caption عیسی سحرخیز

عیسی سحرخیز روی تخت بیمارستان است و احسان مازندرانی هم به گفته اعضای خانواده‌اش در بند هفت اندرزگاه اوین وضعیت جسمانی مساعدی ندارد. این دو روزنامه‌نگار ایرانی آبان ماه گذشته به اتفاق آفرین چیت‌ساز و سامان صفرزائی و همچنین داوود اسدی بازداشت شده‌اند.

احسان مازندرانی، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان بود که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به هفت سال زندان محکوم شد. خانواده‌اش می‌گویند که او به این حکم اعتراض کرده است.

سام حسینی، برادر همسر آقای مازندرانی می‌گوید که این روزنامه‌نگار تحت فشار قرار گرفته است. او در بند ۲ الف زندان اوین به خاطر شرایط بد نگهداری دچار عفونت نای، ریه و روده شده، اما علیرغم درخواست‌های مکرر از دسترسی به پزشک متخصص محروم بوده است.

آقای حسینی می‌گوید: "احسان را بعد از صدور حکم به اندرزگاه هفت منتقل کرده‌اند. تا قبل از آن یعنی بیش از ۱۲۰ روز در بند ۲ الف بود. دو ماه اول انفرادی بود که همراه با بازجویی‌های خیلی خیلی سختی بوده به خاطر مدت زمان طولانی بازجویی‌ها و فشارهای روحی که به او وارد می‌کردند. احسان ملاحظه خانواده را می‌کند و چیزی نمی‌گوید، اما در ملاقات گفته بود که همه کار با من کردند، فقط تجاوز نکردند. این خیلی ما را شوکه کرد و نشان‌دهنده فشارهای روحی و جسمی زیادی است که به او وارد شده و گویای همه چیز است. آدم عادی که ظرف چند ماه ۴۰ کیلو وزن کم نمی‌کند. مشخص است که احسان چقدر تحت فشار بوده است".

احسان مازندرانی به جرایمی چون اجتماع و تبانی و فعالیت علیه نظام به ۷ سال زندان محکوم شده. برادر همسرش می‌گوید که پرونده او به سال ۹۱ مربوط می‌شود که به همراه چند روزنامه نگار دیگر بازداشت شده بود. آقای مازندرانی در آن زمان توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد و بعد از یک ماه وزارت اطلاعات از ادامه این پرونده انصراف داد. بعد از آن بود که صلاحیت آقای مازندرانی برای مدیرمسئولی روزنامه فرهیختگان تأیید شد. اما حالا سپاه او را برای همان پرونده بازداشت و دادگاه چنین حکم سنگینی صادر کرده است.

حق نشر عکس
Image caption احسان مازندرانی

به گفته آقای حسینی خانواده احسان مازندرانی از حکم صادر شده به شدت شوکه هستند: "هیچ‌کسی انتظار این حکم‌ها را نداشت این حکم‌ها از جمله سنگین‌ترین حکم‌هایی است که برای روزنامه‌نگاران داده‌اند... به خصوص که مدام قول می‌دادند همین روزها همه مشکلات حل می‌شود و ما سکوت می‌کردیم به خاطر همین قول‌ها که حل شود. یک‌بار قرار وثیقه از طرف دادگاه صادر شد و قرار بود آزاد شود، سند هم گذاشته شد ولی با بدقولی‌های دادگاه انقلاب مواجه شدیم و با اینکه در سند مهر دادگاه هم خورده اما آزاد نکردند. مدام گفتند فردا، پس‌فردا، اول هفته، آخر هفته و. حالا هم که چنین حکمی داده‌اند".

هفته گذشته محمود علیزاده طباطبایی، وکیل تعدادی از روزنامه‌نگاران بازداشت شده از صدور حکم‌های سنگین برای آن‌ها خبر داد. آفرین چیت‌ساز به تحمل ۱۰ سال زندان، احسان مازندرانی به هفت سال، سامان صفرزائی به پنج سال و داوود اسدی به پنج سال زندان محکوم شدند.

نامشخص

اما عیسی سحرخیز وضعیت نامشخصی دارد. تاکنون دادگاهی برای او تشکیل نشده و به گفته خانواده‌اش بیش از سه ماه است که در بیمارستان بستری است.

مهدی سحرخیز می‌گوید: "پدرم در زندان اعتصاب غذا کرده بود و چندین بار تشنج کرد و به صورت اورژانسی او را به بیمارستان بردند. پزشکان گفته بودند که بازگشت او به زندان خطرناک است و حتی خطر جانی دارد. فعلاً بلاتکلیف در بیمارستان است. مشکل فشارخون و قلب دارد. ظاهرا یک غده‌ای هم در کلیه‌اش دارد که باید تست ام.آر.آی انجام دهد ولی متأسفانه نگذاشته‌اند".

آقای سحرخیز در اعتراض به بازداشتش دست به اعتصاب غذا زده بود. فرزندش می‌گوید: "داروهایش را به موقع نمی‌دادند، خودکار و کاغذ و روزنامه و قرآن و نهج‌البلاغه را هم از او گرفته بودند. حتی عینک طبی‌اش را از او گرفته بودند، روزها او را از سلول بیرون نمی‌بردند و فضایی ساخته بودند که وادار به اعتراف دروغ بکنند. در نهایت اعتصاب غذای خشک کرد و حالا هم که بیمارستان است".

عیسی سحرخیز بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ هم بازداشت شد و بیش از چهار سال در زندان بود.