مصباح یزدی: یک مقام‌ عالی می‌خواهد زندگی و حجاب در ایران مثل لبنان باشد

حق نشر عکس FARS
Image caption دیدار فرماندهان سپاه با آقای مصباح یزدی، عکس از آرشیو

محمدتقی مصباح یزدی، از روحانیون بانفوذ ساکن قم، از کم رنگ شدن ارزش‌های مورد نظر رهبران جمهوری اسلامی انتقاد کرده و گفته است یکی از مقام‌های عالی معتقد بوده که ایران باید از نظر پوشش مثل لبنان باشد.

آقای مصباح یزدی در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است برخی از مقام‌های ایرانی "اصلا به دنبال کشوری اسلامی نیستند" و بعضی از آنها با وجود سابقه تحصیلات دینی، افکاری متفاوت با آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، دارند و "کسانی که ته دلشان با امام یکی باشد، خیلی کم هستند."

او گفته یکی از مقام‌های عالی حکومتی در دوران انقلاب معتقد بوده نفوذ آیت‌الله خمینی مفید بوده اما او قدرت اداره کشور را نداشت.

آقای مصباح یزدی افزوده: "یا یکی دیگر از مسئولینی که هم اکنون یکی از مناصب عالی کشور را در اختیار دارد، صراحتا گفت که می‌خواهیم کشوری مانند لبنان داشته باشیم تا هر کس هرگونه خواست زندگی و رفتار کند، کسی که می‌خواهد با چادر بیرون آید، و کسی که می‌خواهد برهنه باشد،‌ آزاد باشد."

او اشاره نکرده که مقام یا مقام‌‎های عالی مورد اشاره او چه کسانی هستند.

محمدتقی مصباح یزدی از منتقدان سرسخت محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی بوده است. هواداران اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در انتخابات اخیر مجلس خبرگان رهبری کارزاری علیه محمدتقی مصباح یزدی به راه انداختند. رهبر ایران راه نیافتن آقای مصباح یزدی به مجلس خبرگان را "خسارت" دانسته است.

آقای مصباح یزدی گفته برخی از مقام‌های ایرانی "به دنبال کشوری هستند که زیر سایه آمریکا و حمایت‌های آن، علم و تکنولوژی‌اش پیشرفت کند و به جایی برسند."

او با ستایش آیت‌الله خامنه‌ای گفته همه باید "بدون تفسیر دلخواه" مواضع رهبر ایران از او اطاعت کنند و "اینکه فردی در سخنرانی ده بار بگوید 'مقام معظم رهبری'، اما اعتقادی به ولایت‌فقیه نداشته باشد، نمی‌تواند کشور را درست کند."

محمدتقی مصباح یزدی این سخنان را هفته گذشته در میان گروهی از فرماندهان سپاه مطرح کرده و وبسایت رسمی او این سخنان را امروز، چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت، منتشر کرده است.

مطالب مرتبط