روزنامه‌های تهران، از ریاست مجلس تا بازی‌های احمدی نژادی روحانی

روزنامه های امروز صبح تهران، یکشنبه ۱۹ اردیبهشت در تیترها و گزارش های اول خود از گزینه های دوگانه ریاست مجلس اینده نوشته و به گمانه زنی درباره آن پرداخته اند. همزمان با تشدید حملات روزنامه های تندرو و اصولگرا به حسن روحانی به جهت مجادله لفظی با رهبر جمهوری اسلامی، وزن کشی دو گروه سیاسی رقیب هم مطرح است.

کتاب خوانی و یا رونق نمایشگاه کتاب تهران موضوعی است که این روزنامه ها بدان پرداخته و از میان مسایل خارجی ماجرای جنگ بر سر شهر حلب و کشته شدن تعدادی از نیروهای اعزامی ایران و انتخاب شهرداری مسلمان برای لندن از دیگر مطالب مورد علاقه آن هاست.

حق نشر عکس Etemad
Image caption تیتر و عکس دانیال شایگان، اعتماد

وزن کشی از پاستور تا بهارستان

خراسان در گزارش اصلی خود نوشته: دیروز سر منتخبان مجلس دهم شلوغ بود؛ جدای از دو نشست رسمی در محل مجلس و نهاد ریاست جمهوری،۲ نشست دیگر که یکی در بهارستان و دیگری نیز به ناگزیر به دلیل همزمان شدن با این نشست اصول گرایان در مسجد سلمان نهاد ریاست جمهوری از سوی منتخبان لیست امید برگزار شد حکم وزن کشی سیاسی در مجلس دهم را داشت.همه در نشست صبح به ریاست رئیس مجلس و در نشست شب گذشته به ریاست رئیس جمهور حضور داشتند اما برخی در نشست ویژه اصلاح طلبان نبودند و عده ای هم در جلسه خاص اصولگرایان حاضر نشدند، برخی هم مانند مطهری در هر دو نشست شرکت کردند

این روزنامه اصولگرا سپس به آماری پرداخته که دو جناح درباره منتخبان خود انتشار می دهند و بعد هم مساله ریاست مجلس آینده و نوشته: نشست های دیروز البته حاوی اتفاقاتی بود که شاخک های برخی را نسبت به رئیس پارلمان دهم حساس تر کرده بود، از تمجید ویژه جهانگیری و حتی ظریف از لاریجانی گرفته تا ادعای یوسفیان ملا منتخب آمل مبنی بر موافقت ۱۸۱ نفر از منتخبان با ریاست لاریجانی. در دیگر سو اصلاح طلبان هم هنوز امیدوارند؛ زیرا این آمارهایی که اعلام می شد از موافقت بیش از ۱۶۳ نفر با ریاست عارف تأکید می کرد.

به نوشته خراسان: همین تناقض در آمارها موجب شد تا یکی از خبرگزاری ها با اشاره به آمارهای دوجناح از جلسات دیروز بنویسد: علی لاریجانی و محمدرضا عارف، منتخبان تهران و قم به عنوان کاندیداهای اصلی ریاست مجلس دهم در حال رقابت و وزن‌کشی برای روز انتخابات هستند، رقابتی که شمار نمایندگان مجلس دهم را تا لحظه انتشار این خبر به رقمی بیش از ۳۳۰ منتخب رسانده است، مجلسی که فقط ۲۹۰ کرسی و نماینده دارد!

آغاز اعتدال، انفعال تندروها

حسن محمدی در گزارشی در قانون نوشته: منتخبین مجلس دهم گردهمایی فراکسیونی خود را به صورت جداگانه برگزار کردند تا فراکسیون های اصولگرایان و امید به عنوان دو بال سیاسی نظام حاکم، فعالیت پارلمانی خود را کلید بزنند و در این میان علی لاریجانی، میهمان اصولگرایان شد و محمدرضا عارف میزبان امیدی‌ها. در ساعات اولیه هم برخی در فضای مجازی سعی داشتند با اعلام اعداد و ارقامِ حاضرینِ در نشست‌ها وزن کشی دو جریان را به رخ بکشند.

این روزنامه نگار اظهار عقیده کرده که مساله این نیست که بهترین گزینه برای ریاست مجلس کیست، چه آنکه علی لاریجانی به عنوان مهم‌ترین یار دولت در روزهای سخت تصویب برجام، همه تیرهای زهرآلود را به جان خرید و محمدرضا عارف نیز در برهه ای که بسیاری در نظرسنجی ها او را پیش تر از روحانی می دانستند از رقابت کنار کشید تا نگاه اعتدال بر سپهر سیاست ایران حاکمیت یابد. به همین روی هر دو فرزندان جریان اعتدال هستند که پرچم های متفاوتی برای پیگیری اهداف خود در دست گرفته اند.

مقاله قانون بدین جا رسیده که : مهم‌تر از رئیس شدن یا نشدن هر کدام از دو فرد مطرح شده، این است که امروز در سپهر سیاست ایران تندروها عملا منفعل شده و به حاشیه رفته اند. نیروهای عقل گرا و اعتدالی در پارلمان، اکثریت قاطع را در دست دارند و یک اتحاد نانوشته شکل گرفته است که این اتحاد حول محور عقلانیت و اعتدال قرار گرفت و تعداد انگشت شمار تندروهای راه یافته آنچنان اندک است که برخلاف ادوار گذشته حتی به صورت نمایشی هم حاضر به رقابت نیستند.

لاریجانی، عارف یا بیکاران؟

جوان روزنامه دیگر اصولگرا در گزارشی یادآور شده که ماه‌ها قبل از انتخابات سال۷۶ بسياري از عناصر حلقه كيان همگام با تئوري‌پردازان اين طيف، شعارهايي نظير «آزادي»، «جامعه مدني» و «گفت‌وگوي تمدن‌ها» را كه بيشتر كاركردي حزبي وتشكلي داشت، ‌آنقدر در تريبون‌هاي مختلف و رسانه‌هاي وابسته به خود تكرار كردند تا جامعه به‌صورت ناخودآگاه بپذيرد كه مشكل كشور نه اقتصاد و معيشت بلکه در اجرايي كردن برخي از مفاهيم فريبنده پست‌مدرنيسم غربي است .به این ترتیب توانستند به كسب كرسي رياست جمهوري برسند.

به نظر روزنامه سپاه پاسداران تمركز هدفمند اصلاح‌طلبان، روي گزاره‌هايي نظير توسعه سياسي، آزادي بيان و انديشه و «تنش‌زدايي در روابط بين‌الملل۸۴، نه تنها هيچ يك از دغدغه‌هاي اصلي جامعه را مرتفع نكرد بلكه منجر به آن شد كه كشور در عرصه داخلي و بين‌الملل دچار بحران‌هاي فراوان شده و هزينه‌هاي فراواني را به خود ببيند. ماه‌ها قبل از انتخابات ۹۲ و درحالي كه مردم با مشكلات عديده اقتصادي و معيشتي دست و پنجه نرم مي‌كردند، باز هواخواهان ليبراليسم در داخل آرام آرام و راه برون‌‌رفت كشور از معضلات و مشكلات به ‌وجود آمده را تنها در «تغييرات رويكرد دستگاه ديپلماسي» و«‌مذاكره با امريكا» عنوان و آنقدر اين «اصل تصنعي» را تكرار كردند كه براي بخش قابل توجهي از افكار عمومي باور‌پذير شد.

جوان سرانجام به بحث های این روزها درباره رییس مجلس آینده رسیده و مدعی شده که اصلاح طلبان و هواداران دولت بی اعتنا به مشکلات مردم و در حالي كه جامعه همچنان منتظر پاسخگويي دولتمردان در باب دستاوردهاي برجام بوده و خواهان رويكرد فعالانه‌تر دستگاه ديپلماسي در مواجهه با غرب است، دغدغه اصلی شان رياست مجلس است، گويي كه تمام مشكلات جامعه و وعده‌هاي برجامي حل شده و تنها حل مشكل رياست لاريجاني يا عارف بر مجلس آینده باقی مانده.

فداکاری لاریجانی

حق نشر عکس Varayeh
Image caption کارتون هادی حیدری، وقایع اتفاقیه

شهرام شهیدی با نقل گفتگویی بین دو شخصیت به موضوع رییس آینده مجلس پرداخته و یکی پرسیده رییس مجلس آینده دکتر عارف است دیگه. و دیگری جواب داده: من فعلا زوم كرده‌ام روي مجلس فعلي. رييس فراكسيون رهروان ولايت مجلس كه چون در ليست اميد بود براي مجلس بعد هم راي آورده مصاحبه كرده و گفته لاريجاني در انتخابات ٩٢ فداكاري كرد.

در ادامه طنز نوشته اعتماد آمده: اگر ايشان به جبهه اميد نمي‌پيوست و در ليست اعتدال نبود احتمالا واگن اصولگرايي كلا از ريل خارج شده بود و براي تعميرات اساسي بايد مي‌رفت ايستگاه مركزي. بنابراين ايشان با اين فداكاري باعث شدند اصولگرايي هرچند ريز و زير پوستي در قطار مجلس باقي بماند. كارش واقعا فداكاري نبوده

اهميت پرده اول

مرتضي مبلغ در مقاله ای در اعتماد درباره دیدارهای روز گذشته منتخبان مجلس آینده نوشته: برخي از منتخبين فهرست اميد از سراسر كشور در اين نشست فرصتي پيدا مي‌كنند تا با هم آشنا شده و رايزني و همفكري كنند. همچنين تعدادي از نمايندگان منتخب در فهرست اميد حضور نداشتند اما اظهار تمايل براي همكاري با فراكسيون اميد كردند. بنابراين از اين نمايندگان منتخب نيز براي شركت در اين نشست دعوت شده است. پيش‌بيني مي‌شود كه با ادامه روند كنوني فراكسيون گسترده‌اي در مجلس دهم شكل گيرد تا هرچه بيشتر بتواند در راستاي اهداف برشمرده گام بردارند.

رییس پیشین ستاد انتخابات وزارت کشور اظهار نظر کرده که: اصلاح‌طلبان در جريان انتخابات مجلس دهم و انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم راهبردهايي را مدنظر قرار داده‌اند كه بر اساس تحقق منافع و مصالح ملي بوده است. در امتداد اين راهبرد ايجاد مجلسي معقول، كارآمد و متعادل و دور از تندروي، غوغاسالاري و تشنج هدف اصلاح‌طلبان بود. براي تشكيل چنين مجلسي لازم است كه رقابت بين فراكسيون‌ها، سازنده و هم افزا باشد.

هم از این روست که در مقاله اعتماد آمده: اصلاح‌طلبان با هدف ايجاد چنين فضايي به دنبال تعامل سازنده در درون فراكسيون اميد و با ديگر فراكسيون‌ها هستند. اميد است كه در نتيجه چنين نشست‌هايي و به همت نمايندگان منتخب، مجلسي در شأن ملت ايران و حماسه‌اي كه در انتخابات مجلس دهم آفريده شد، شكل گيرد. مجلسي كه توجه به منافع ملي و كارآمدي از ويژگي‌هاي بارز آن و به دنبال پيشرفت و تعالي جامعه باشد.

چرا مردم کتاب نمی خوانند

حق نشر عکس Etemad
Image caption کتاب برای کودکان و نوجوانان / کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

صادق زیباکلام در سرمقاله شرق این سووال را مطرح کرده که چرا ایرانی ها کتاب نمی خوانند و در پاسخ به بررسی های صورت گرفته و دلایل به دست آمده پرداخته که نشان می دهد گرانی کتاب، سانسور حکومتی و سلطه شبکه های اجتماعی از جمله آن هاست که موجب بی رغبتی ایرانیان به کتاب شده است.

این استاد دانشگاه معتقد است که دلیل اصلی هیچ یک از این سه نیست چرا که کتاب در ایران گران تر از جاهای دیگر نیست، کتاب های سانسور نشده هم خوانده نمی شود و در عین حال اگر قرار بر این بود که گسترش شبکه های اجتماعی و استقاده از اینترنت موجب کسادی کتابخوانی شود باید در کشورهای صنعتی جهان بیش از ایران کتابخوانی از رونق می افتاد که چنین نیست.

نتیجه گیری مقاله شرق این است که: در ایران به‌واسطه نگاه برخی مسئولان و دولتمردانمان چندان احساس کمبود دانش و آگاهی وجود ندارد یا دقیق‌تر گفته باشیم در ایران نگاه دولتمردان و مسئولانمان به انسان و جامعه‌اش‌، به گذشته‌اش، امروزش یا آینده‌اش، به تحولات منطقه یا دنیا، به اخلاق و سایر جنبه‌های زندگی، جایی برای ابهام و شک و تردید و درنتیجه نیاز به آگاهی باقی نمی‌گذارد. مسئولان در زمینه هنر، سینما، تئاتر، ادبیات، شعر و این‌دست هنرها هم می‌دانند که چه چیزی مناسب است و باید منتشر یا ساخته شود و مردم آنها را ببینند، بشنوند یا بخوانند، چه رسد به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تاریخی، بین‌المللی.

این کتاب ها را بخرید و بخوانید

روزنامه جوان در ابتدای گزارشی نوشته: براي سهولت در بازديد از بيست و نهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، داشتن فهرستي از كتاب‌هايي كه مي‌توانند در سبد خريد قرار گيرند مي‌تواند در مديريت زمان و صرفه‌جويي در وقت كمك كند. كتاب‌هاي پيشنهادي ذيل از جمله آثار موفقي هستند كه برخي از آنها با چاپ چندم به نمايشگاه كتاب آمده‌اند و برخي ديگر براي اولين بار در معرض ديد و خريد قرار مي‌گيرند.

کتاب های پیشنهاد شده روزنامه سپاه پاسداران عبارتند از: اقتصاد مقاومتی، ادب الهی، شعر سفر بمباران،دختر سینا زندگی همسر سردار شهید رویای نیمه شب درباره ادبیات شیعه، تاریخ مستطاب آمریکا نوشته ای به طنز درباره ایالات متحده، به بلندای آن ردا درباره زندگی امام رضا،من زنده ام قصه زندگی یک خانم امدادگر که به اسارت عراق درآمد. زندگی حقیقت سمیر عضو حزب الله لبنان که در سوریه توسط اسراییل به قتل رسید. و سرانجام زندگی ادواردو آنیلی جوان میلیاردر و وارث فیات که به اسلام گروید و شیعه شد و سرانجام به قتل رسید.

بازی های احمدی نژادی روحانی

ایمان شریعتی در سرمقاله روزنامه سیاست روز از ماجرای قهر یازده روزه محمود احمدی نژاد در مقام ریاست جمهوری حکایت کرده که باعث شد او از چشم ها افتاد و بعد با قوای مختلف و نهادهای مختلف کشور درگیر شد.

این روزنامه ها اصولگرا در ادامه حسن روحانی را هم متهم کرده که کارهای احمدی نژادی در پیش گرفته: مدام از حمایت‌ها، رهنمودها، تدابیر و منویات ایشان سخن می‌گفت و هنوز هم در برخی موارد،‌ مثل موضوع برجام و مذاکرات از هدایت‌های ایشان مایه می‌گذارد، اما چند وقتی است که تاکتیک خود را تغییر داده و در میدان عمل و حتی در پشت تریبون سخنرانی، به وضوح مواضع ناثواب می‌گیرد.

نویسنده سپس به موضوع زبان انگلیسی اشاره کرده و مهم تر از آن «برخورد با منتقدان برجام»، «برجام ۲ و ۳»، «مذاکره امام حسین یا امیرالمومنین»، «دین دولتی و دولت دینی»، «اشتغال زنان»، «وظیفه حکومت در قبال بهشت رفتن مردم»، «علوم انسانی غربی»، «بدبینی به امریکا»، «شورای نگهبان»، «مذاکره با امریکا»، «نفوذ»، «لیست انگلیسی»، «انقلابی بودن»، «حفظ آرمان‌ها»، «حزب‌اللهی بودن»، «افراطی‌ها»، «بورسیه‌ها»، «اسلام رحمانی» و... دلیل این احمدی‌نژاد بازی‌های روحانی چیست؟ آیا او از جایگاه رهبری و جای خودش در قانون اساسی مطلع نیست؟ کسی که به زعم و اذعان خودش در سنگرهای مختلف انقلاب خدمت کرده است، آیا نمی‌داند چنین موضع‌گیری‌هایی همان خطر دودستگی در جامعه را ایجاد می‌کند؟

تنگه هرمز را باید ببندیم

در ادامه مقالات هر روزه کیهان علیه دولت روحانی و توافق برجام امروز هم در یادداشت روز این روزنامه به همین موضوع پرداخته شده و در آن پیشنهاد شده تنگه هرمز به روی کشتی ها و نفتکش های آمریکایی بسته شود تا به این ترتیب جوابی به تصمیم دیوان عالی آمریکا در مورد دو میلیارد دلار دارایی ایران داده شود.

حسین شریعتمداری در این مقاله ضمن اشاره به اهمیت تنگه هرمز که دومین تنگه پرترافیک جهان است و حقوقی که در کنوانسیون های جهانی برای کشورهای حاشیه آبراه های بین المللی معین شده نوشته بستن تنگه هرمز به روی کشورهایی نظیر آمریکا و برخی کشورهای اروپایی حق مسلم و قانونی جمهوری اسلامی ایران است و نباید در استفاده از این حق قانونی خود برای پیشگیری از غارت دارایی‌های کشورمان و بازپس‌گیری ۲ میلیارد دلار غارت شده کمترین تردیدی به خود راه بدهیم و مطمئن باشیم که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند..

به نظر مدیر کیهان: در غیر اینصورت علاوه بر امتیازات نقدی که در نامعادله برجام از دست داده‌ایم و ادامه روند آن خسارت محض است، باید منتظر غارت همه دارایی‌های مسدود شده و دهها اقدام کینه‌توزانه دیگر آمریکا علیه ایران بود. مسئولان دولت محترم باید اطمینان داشته باشند که در مقابله با غارتگری‌ها آمریکا همه ملت را به پشتیبانی در صحنه حاضر خواهند دید.

مردم عاشق تحریم هستند!

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون احمدرضا صدیقی، قانون

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران خطاب از قول دلواپسان نوشته: شرمنده به خدا. می‌دانیم دیگر از شنیدن و خواندن لغت برجام بلغم و سودای تان به هم می‌پیچد اما خب چاره چیست. این برجام جونمرگ شده به تار و پود زندگی مان گره خورده. ما تا این جناب ظریف و عراقچی و تخت روانچی را از رو نبریم و وادار به پاره کردن برجام نکنیم ول نمی‌کنیم! مردم از برجام به ستوه آمده‌اند و می‌خواهند هر طوری هست و با هر ابزاری که می‌شود اعتراض شان را ابراز کنند. همین رفتن به نمایشگاه کتاب در موقعیت مکانی جدید یعنی تأیید مواضع مخالفان برجام و نه بزرگ به دولت اعتدال.

نویسنده در ادامه آورده: اصلاً این یعنی خیلی هم خوب بود که ماتحریم بودیم. نمایشگاه کتاب را ببرید در دریاچه نمک قم هم برگزار کنید ما مشکلی نداریم. از ولنجک به تپه‌های عباس آباد و حالا کهریزک هیچکدام باعث نشد که سیب زمینی سرخ کرده و بستنی قیفی از حضور در صحنه منصرف شوند. حالا چرا ما باید به خاطر شندرغاز پول بلوکه شده زیر بار برجام می‌رفتیم؟ در عین حال اگر خاطرتان باشد این تغییر موقعیت مکانی نمایشگاه کتاب در دولت هاله نور کلید خورد. حالا که نمایشگاه به مکانی بسیار دورتر از دسترس منتقل شده و مردم استقبال عجیبی کرده‌اند یعنی رأی اعتماد دوباره به همان سیاست ها.

به نوشته طنزنویس روزنامه ایران: وقتی در انتخابات مجلس شکست خوردند و باز هم دست از لجاجت برنداشتند، نتیجه اش همین پاسخ کوبنده و حضور پر رنگ در نمایشگاه کتاب با موقعیت مکانی جدید است. حالا مردم قاطعانه اعلام کرده‌اند که برجام نمی‌خواهند و تحریم می‌خواهند چون نمایشگاه از ولنجک رفت کهریزک و استقبال کم که نشد هیچ، فزونی هم یافت. اینکه چه ربطی به هم دارند را هم ما که نباید بگوییم. اصلاً کی گفته همه ادعاها باید مرتبط و مستدل باشند؟

مطالب مرتبط