پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

از توقیف غرفه تا سانسور کتاب؛ از نمایشگاه کتاب تهران چه خبر؟

اگر هنوز به نمایشگاه کتاب تهران سر نزده اید هنوز چهار روز وقت دارید. در حالی که نمایشگاه کتاب یکی از معدود گردهمایی های این چنینی فرهنگی است و بین ایرانی ها بسیار مشهور اما همزمان گفته می شود که سرانه مطالعه در ایران در همان اعداد گذشته 3 تا 30 دقیقه باقی مانده است.

شاید از همین روست که امسال شعار نمایشگاه کتاب 'فردا برای خواندن دیر است' انتخاب شده. پیشتر حسن روحانی, رئیس جمهوری ایران در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گفته بود که دولت نمایشگاه کتاب را باید به نهادهای مربوط و ناشران واگذار کند.

به گفته آقای روحانی دولت در این زمینه نباید دخالت کند و باید فقط برنامه‌ریز و ناظر باشد. گزارش ها حاکیست ده ها جلد کتاب زیر تیغ سانسور جا مانده اند و به نمایشگاه نرفتند. از آن جمله اند برخی کتب اهل سنت، کتب خارجی و ممنوعه های همیشگی.

همینطور دیروز رئیس شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه کتاب تهران از تعطیل شدن دائم غرفه چهار ناشر و تعطیل یک روزه غرفه یک ناشر در این نمایشگاه خبر داد. امیرزاده گفت که امکان "نظارت بر محتوای" همه کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه وجود ندارد.

در برنامه چشم‌انداز بامدادی ١٠ می (٢١ اردیبهشت ١٣٩٥) علی همدانی در گفتگو با علی اصغر رمضانپور معاون فرهنگی پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایشگاه امسال کتاب در تهران پرداخت.

برای شنیدن گزارش‌های بیشتر به صفحه رادیو یا ساوندکلاود ما مراجعه کنید.