روزنامه های تهران؛ از لغو کنسرت کلهر تا کلمه مستهجن یک مرجع

روزنامه های امروز صبح تهران، چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت همچنان از اتفاقاتی در صدا و سیما و احتمال برکناری رییس آن می نویسند.

گفته های یک نماینده اصولگرا درباره برخورد احمدی نژاد با رهبر وقتی که خواستار مصالحه با کشورهای غربی و پایان دادن به تحریم ها بود، اظهار نظرهایی درباره کاربرد یک واژه مستهجن توسط آیت الله جوادی آملی، و آزاد شدن معلمی که به شاگرد نه ساله خود تجاوز کرده بود، و باز هم لغو یک کنسرت دارای مجوز، از دیگر مطالب روزنامه های امروز است.

حق نشر عکس Etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

شهر عطار مهمان‌نوازی نکرد

چند روزنامه امروز در صفحات اول خود با چاپ عکس هایی از کیهان کلهر نوازه بلند آوازه کمانچه خبر از لغو کنسرت وی در نیشابور داده اند و اعتماد نوشته شهر عطار رسم میهمان نوازی به جا نیاورد.

به نوشته این روزنامه: زنجیره لغو كنسرت‌ها در شهرستان‌ها انگار قصد قطع شدن ندارد، حالا دادستان نیشابور، شهر عطار هم نخواست كه نوای موسیقی در آن طنین‌انداز شود. او رسم مهمان‌نوازی را درباره كیهان كلهر به جا نیاورد. این آهنگساز و نوازنده حتی پایش به نیشابور هم نرسید، ‌در فرودگاه به او و گروهش تنها با یك تلفن اعلام كردند كه كنسرت‌شان لغو شده است. گرچه آنها تمام مراحل صدور مجوز را برای این كنسرت طی كرده بودند، اما با این حال دادستان شهر اجازه برگزاری كنسرت در نیشابور را به آنها نداد.

اعتماد نوشته: شنیدن لغو كنسرت و سنگ‌اندازی جلوی پای كنسرت‌ها دیگر خبری عادی شده است. این خبر بارها در چند سال گذشته از سوی رسانه‌ها منتشر شده است. همین چند روز پیش خبری منتشر شد كه مجوز كنسرت حافظ ناظری در اصفهان به شرط اینكه نوازندگان زن روی صحنه نیایند داده شد و كنسرت بعدی ناظری هم در شهر نیشابور به همین صورت بدون حضور نوازندگان زن برگزار خواهد شد. با نامه رسمی رییس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان البرز تمام كنسرت‌های پاپ در این شهر تا اطلاع ثانوی لغو شد. و دولت و مردم نمی‌توانند خود را با سلیقه آنان هماهنگ كنند.

ضربه خطرناک مجلس

مسعود روغنی زنجانی در سرمقاله روزنامه ایران از اثرات آخرین مصوبه مجلس برای دولت نوشته و تاکید کرده آن چه در قالب طرح بانکداری جمهوری اسلامی در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است، ضرر مطلق به نظام پولی و بانکی کشور است. مجلسیان باید توضیح دهند که چرا در یک اقدام شتابزده و در حالی که تنها ۳ هفته دیگر به پایان عمر مجلس نهم باقی است، کلیات این طرح را تصویب کرده و آن را به کمیسیون ارجاع دادند! این طرح در صورت تصویب برای مجموعه کشور بسیار خطرناک است و دولت را در عمل انجام شده قرار خواهد داد.

به نوشته رئیس سابق سازمان برنامه و بودجه مجلس باید توضیح دهد که چگونه دولتی که بر اساس این مصوبه از ابزارهای لازم برای مدیریت حوزه پولی و بانکی کشور برخوردار نخواهد بود، بتواند سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی خود را پیاده کند؟ طبق این طرح یک شورای فقهی در رأس سیستم بانکی کشور، همه مصوبات و سیاستگذاری‌ها را کنترل کرده و مواردی را که مغایر شرع باشد وتو خواهد کرد. این مسأله به خودی خود اقدام بدی محسوب نمی‌شود اما در حوزه عمل چالش‌های زیادی در حوزه اجرایی ایجاد خواهد کرد.

چرا که تمام تصمیمات حوزه بانکی و پولی کشور از رئیس کل بانک مرکزی گرفته تا تمام مدیران عامل بانک‌ها و مدیران میانی بخش‌های بانکی و پولی تحت کنترل این شورای فقهی درخواهد آمد که کاملاً از حوزه عمل دولت منفک است. جدای از اینکه درگیری بیش از حد متولیان شرعی در سیاست‌های اقتصادی و مخصوصاً سیاست‌های بسیار تخصصی بانکی و پولی، نیازمند تدقیق بیشتر است، چالش‌هایی که در حوزه عمل ایجاد می‌شود، به نفع خود این قشر هم نیست.

نادر کریمی جونی هم در سرمقاله جهان صنعت و می خواهند آخرین زهر دلواپسان را به جان دولت بریزند چرا که نمایندگان مجلس با عجله می‌خواهند جبران مافات کنند و آنچه طی چهار سال گذشته انجام نداده‌اند را در همین چند روز آینده به انجام برسانند. مخالفان دولت روحانی که اکنون بر کرسی‌های سبز بهارستان تکیه زده‌اند می‌خواهند با تصویب قوانین پایدار حداقل برای سال‌جاری و در وهله بعد برای مدت بیشتر یا به‌طور دائمی مشکلاتی را برای اصلاح‌طلبان و دولت تدبیر و امید به وجود آورند. آنان در هفته اخیر به ویژه تلاش کرده‌اند مواد و طرح‌هایی را به تصویب برسانند که نه فقط دولت که کارشناسان نیز آنها را تایید نمی‌کنند و تصویب آن را به صلاح نمی‌دانند.

به نوشته این روزنامه: دفعه پیش نمایندگان مجددا کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین را احیا و برای این سهمیه‌بندی قیمت‌های چندنرخی تعیین کردند. در برابر این تصمیم نمایندگان دلواپس، مقامات دولتی به سختی مخالفت و ایستادگی کردند و وزیر نفت ایجاد هرگونه سهمیه‌بندی را به وجود آورنده فساد و غیرقابل قبول توصیف کرد. در عین حال زنگنه اعلام کرد که مصوبات مجلس را اجرا خواهد کرد. در مواردی نیز قوانین نادرست به وسیله نمایندگان پیشنهاد و به صورت طرح به مجلس ارائه شده است.

در ادامه سرمقاله جهان صنعت آمده: طرح قانون بانکی بدون ربا که نمایندگان اصولگرا تلاش می‌کنند در روزهای جاری آن را از تصویب مجلس بگذرانند، از جمله این اقدامات است. با اینکه کارشناسان این طرح قانونی را غیردقیق، کارشناسی‌نشده و به زیان بانکداری کشور می‌دانند، برخی نمایندگان می‌خواهند در روزهای پایانی مجلس نهم به هر صورت این طرح را در صحن علنی مطرح و تصویب کنند.

حق نشر عکس VaghayeEtefaghie
Image caption کارتون هادی حیدری، وقایع اتفاقیه

احمدی نژاد گفت به آخر خط رسیده ایم

روزنامه های مختلف امروز مصاحبه یکی از چهره های روحانی اصولگرا را با یکی از خبرگزاری ها منعکس کرده که درآن احتمال بازگشت محمود احمدی نژاد را به صحنه سیاسی کشور صفر دانسته و دلایلی برای آن ارایه داده و از جمله نامه ای به رهبری برای دریافت اجازه توافق هسته ای.

به نوشته آرمان غلامرضا مصباحی مقدم که مقام سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تشکل اصلی جناح راست را به عهده دارد در این مصاحبه علاوه بر اشاره به سرپیچی احمدی نژاد از دستور رهبری و اعتکاف یازده روزه وی در خانه اش و هم نادیده گرفتن دستور رهبر درباره رحیم مشایی که پیشنهاد شده بود معاون اول رییس جمهور شود به نکته ای دیگر پرداخته و با اشاره به ستاد تدابیر ویژه اقتصادی گفت: با توجه به این اقدامات ستاد که می‌خواستند تحریم‌ها را دور بزنند احمدی‌نژاد گزارشی به رهبری داد که ما به آخر خط رسیدیم و با توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره انرژی هسته‌ای باید‌، آن را امضا کنیم.

به گفته نماینده پیشین تهران در مجلس: رهبر جمهوری اسلامی با این گزارش مخالفت کردند که بعد از این مخالفت احمدی‌نژاد با رهبری دیدار کرد و گفت اگر شما این دیدگاه را قبول ندارید، من دیگر مسئول این پرونده نیستم و رهبری با صراحت و قاطعانه فرمودند خودم این مسئولیت را قبول می‌کنم.

از صفر راضی هستیم

آیدین سیارسریع در صفحه طنز بی قانون نوشته: یکی از خدماتی که دکتر احمدی نژاد به علم ریاضیات داشتند این بود که ارزش اعداد را بالا بردند. شما تا به حال از صفر خوشحال شده بودید؟ مطمئنم نه ولی وقتی دیروز رئیس اتاق بازرگانی گفت رشد اقتصادی صفر است ما از خوشحالی حرکاتی کردیم که خودمان هم بعدش خجالت کشیدیم. یعنی در خواب هم نمی‌دیدیم که روزی از صفر خوشحال شویم ولی کار نشد ندارد. همین که رشد اقتصادی منفی نیست خدا را شاکریم!

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و عکس ستاره کاظمی، شهروند

شهرداری تهران پول ندارد

حمیدرضا ابراهیم‌زاده در گزارشی در شهروند نوشته: این روزها همه در شهرداری تهران از پول حرف می‌زنند؛ اما نه مثل گذشته از افزایش درآمدها بلكه از نبود درآمد. مشكل اصلی كاهش شدید ساخت‌وسازها در شهر و به تبع آن كاهش محسوس درآمدهای شهرداری است به طوری كه شهرداری برای پرداخت دیون خود به پیمانكاران و حتی حقوق كارمندان خود با مشكل مواجه است.

به نوشته این گزارشگر: شهرداری تهران برای حل مشكل بی‌پولی به یك روش قدیمی و ساده روی آورده كه اغلب اعضای شورای تهران و كارشناسان شهری با آن مخالفند؛ فروش املاك ارزشمند شهر. به گفته یكی از اعضای شورای شهر تهران شهرداری قرار است «شهر آفتاب» را به قیمت ٤‌هزار میلیارد تومان به بانك شهر واگذار كند تا كسری بودجه‌اش را فعلا و در سال‌های پایانی شهرداری محمدباقر قالیباف برطرف كند. از طرفی گفته می‌شود شهرداری می‌خواهد حداقل ١٠‌درصد فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند را هم به بانك شهر واگذار كند تا این بانك پرداخت حقوق كاركنان شهرداری در ٥‌ سال آینده را عهده‌دار شود.

شهروند در نهایت نوشته: اعضای شورای شهر تهران تلویحا این اخبار را تایید می‌كنند. اقبال شاكری، رئیس كمیته عمران شورای شهر تهران به «شهروند» گفته دو طرح به شورای شهر تهران آمده كه یكی از آنها درباره فازهای آینده شهر آفتاب و دیگری درباره سرنوشت فروشگاه های شهروند است اما شاكری تاكید می‌كند كه فعلا از جزییات این طرح‌ها آگاه نیست.

تجاوزی که رابطه نامشروع شد

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق به تصمیم یک قاضی درباره معلمی که با شاگرد نه ساله خود رابطه جنسی دانسته ایراد گرفته و نوشته از نظر مرجع رسیدگی چون عنصر عنف وجود نداشته؛ این رابطه با رضایت طرفین تحقق یافته. پس به آن عنوان رابطه نامشروع داده و ظاهرا معلم مذکور با قرار وثیقه آزاد شده است.

حقوقدان به یاد آورده که قانون حمایت از کودکان و نوجوانان کلیه افراد زیر ١٨ سال را کودک اعلام و مشمول ضوابط حمایتی خاص کرده است. با توجه به اطلاق ضوابط این قانون، چگونه می‌توان قائل شد به اینکه کودک ٩‌ساله دارای اراده آزاد برای برقراری رابطه جنسی با فرد بالغ است؟ قانون راجع به رشد متعاملین، هر نوع معامله افراد زیر ١٨ سال را- اعم از پسر یا دختر- غیرنافذ می‌داند. به عبارت دیگر اگر فرد زیر ١٨ سال مثلا دوچرخه یا قلمش را به کسی بفروشد؛ می‌تواند استرداد مال کند. چگونه می‌توان گفت دختربچه ٩‌ساله، دارای قصد و رضا و اراده آزاد برای برقراری رابطه جنسی بوده است؟

نویسنده مقاله شرق تاکید کرده: همین دختر اگر مثلا به سن ٤٠‌سالگی می‌رسید و هنوز باکره بود، برای ازدواج- یعنی ازدواج قانونی و مشروع- نیاز به اذن ولی داشت و اگر بدون این اذن شوهر می‌کرد، ازدواجش ابطال‌شدنی بود. علت این امر ظاهرا این است که از نظر قانون‌گذار، قصد و رضای چنین خانمی بدون ضمیمه‌شدن اذن پدر یا جد پدری به آن، اعتناکردنی نیست. حال آیا می‌توان پذیرفت دختر‌بچه ٩‌ساله بدون اذن ولی عملی را انجام داده و از نظر کیفری مأخوذ به آن است؟

نتیجه گیری آخر مقاله این است که: حاصل اینکه برداشت‌های این‌چنینی نبود امنیت و مشکلات جبران‌ناپذیری را به‌ویژه در دبستان‌ها و دبیرستان‌های دخترانه ایجاد خواهد کرد و با توجه به اینکه کادر آموزشی کارآمد از خانم‌ها به اندازه کافی وجود ندارد و استفاده از نیروی آقایان آموزگار و دبیر، گزیر و گریزی نیست، مطمئنا وضع بسیار نامطلوبی ایجاد خواهد شد.

ماهواره و تلگرام مقصر نیستند

در حالی که روزنامه های جناح راست و تندرو همچنان به هر بهانه ای مقالاتی در نفی و طرد شبکه های اجتماعی و ماهواره ای می نویسند و دولت را متهم می کنند با ازاد گذاشتن شبکه های اجتماعی و مخالفت با پارازیت و کنترل تلویزیون های ماهواره ای زمینه جرم های اجتماعی را فراهم می آورند شهروند از زاویه ای دیگر به همین موضوع پرداخته است.

این روزنامه در جواب کسانی که این روزها از هر ماجرایی اعم از کشته شدن دختر نه ساله افغان تا مرگ یک ورزشکار استفاده می کنند تا خواستار سانسور شبکه های اجتماعی شوند آن را ساده سازی پدیده های اجتماعی خوانده و نوشته:٢٥‌سال پیش و در ابتدای دهه ١٣٧٠ در همین تهران و در خیابان‌ها شعار می‌نوشتند كه وجود ویدیو در داخل خانه به‌منزله تبدیل آن به فاحشه‌خانه است! حالا با ورود ماهواره، اینترنت و شبكه‌های مجازی باید چه گزاره‌ای را گفت؟ همان زمان بارها تذكر داده شد كه با این فناوری‌ها مخالفت نكنیم، دیر یا زود فراگیر خواهد شد. اگر این رسانه‌ها مشكلی دارند، بكوشیم كه در استفاده از آنها ورزیده شویم، ولی گوش شنوایی نبود.

نویسنده این مقاله تاکید کرده: فصل مشترك همه جنایات فوق كه از ٧٠‌سال پیش تاكنون رخ داده و شاهدش بوده‌ایم، بحث حاشیه‌نشینی، سكونتگاه‌های غیررسمی و مهاجرت است. این سه عنصر چنان در هم تنیده هستند كه قابل جداسازی نیستند. اگر از كارشناسان امور اجتماعی جویا شویم، كمتر كسی است كه این عوامل را از هر عامل دیگری در بروز این اتفاقات موثرتر نداند؛ برای نمونه شكنجه یك زن و دو كودك از سوی مرد معتاد مشهدی را چگونه می‌توان تحت تاثیر شبكه‌های مجازی یا ماهواره دانست؟ یا صدها‌هزار معتاد و زنان خیابانی و... چه ربطی به ماهواره و شبكه‌های مجازی دارند؟

شهروند در نهایت نوشته: كیست كه تصور كند، در یك جامعه شهری سالم و امن، یك جوان ١٦ساله دوست‌دختر و پیش از آن نیز زن صیغه‌ای داشته باشد و بعد هم به یك دختر خردسال تعرض كند و او را بكشد و... اینها در یك محیط ناسالم شهری که حاشیه‌نشینی و غیررسمی است، رخ می‌دهد. اگر یك‌دهم فشاری را كه برای مبارزه با اینترنت و رسانه‌های جدید وارد كردیم، صرف اصلاح این معضل می‌كردیم، به‌طور قطع وضعیت امروزمان بهتر بود.. دشمن ما ماهواره و اینترنت و اینها نیست؛ جهل بزرگترین دشمن جامعه است، جهلی كه مبنای توجیه‌گری است.

دفاع از کاربرد یک واژه مستهجن

سه روز بعد از انتشار سخنرانی یکی از مراجع قم در دیدار با نمایندگان دوره جدید مجلس، و در حالی که شبکه های اجتماعی مملو است از اعتراض مردم به کاربرد یک کلمه مستهجن توسط آن روحانی، کاظم انبارلویی سردبیر روزنامه اصلی جناح راست، رسالت به دفاع از آیت الله جوادی آملی برآمده و نوشته: او معلم اخلاق و یك عارف بزرگ است. زشتی و شناعت كاربرد واژه یاد شده را در یك دیدار سیاسی می‌داند. هیچ سیاستمداری حاضر نیست در نطق‌های خود از این واژه استفاده كند، اما او حیا را در بیان این حقیقت كنار نهاد و چهره واقعی این جماعت بی‌غیرت را كه منافع و مصالح ملی را در معرض تاراج بیگانگان قرار می‌دهند و نوامیس ملی را در ازای دریافت پول ناچیزی به حراج می‌گذارند، نشان داد.

به نوشته سرمقاله رسالت: فلسفه اخذ پورسانت در یك خرید خارجی چیست؟ فرد پورسانت بگیر مامور می‌شود منافع یك شركت تولیدی در خارج را به ضرر همان واحد تولیدی در داخل حفظ كند و در ازای آن پول بگیرد. شعار رهبران كره جنوبی و تركیه در گام نهادن در وادی توسعه اقتصادی این بود؛ «واردات ممنوع، صادرات آزاد! »در این معركه تمامی قدرت دولت پشت این شعار ملی قرار گرفت. چین و ژاپن هم مسیر توسعه را از همین راه طی كردند. با آنكه در این باره قوانین قرص و محكمی در کشور داریم اما عزمی برای اجرای آن وجود ندارد.

این ارگان جناح راست با این مقدمه به قراردادن رقیبان سیاسی خود در هدف سخنان آن مرجع قم پرداخته و نوشته: در فتنه 18 تیر ۷۸ و نیز فتنه انتخابات سال ۸۸ با عناصری برخورد می‌كنیم كه بی‌پروا منتظر حمایت امپریالیسم خبری جهانی از مواضع خود بودند، به طوری كه با افتخار تمام می‌گفتند: «یك بیانیه صادر می‌كنیم، به فاصله چند ثانیه بی‌بی‌سی آن را زیرنویس می‌كند.» به این هم اكتفا نكردند، كادرهای رسانه‌ای خود را به لندن، پاریس و واشنگتن فرستادند تا از طریق بوق‌های آنها پیام‌های خود را بارگذاری كنند. آنها اقتدار ملی و امنیت ملی را پیش‌فروش كردند و از این شنیع‌تر كسانی را به كنگره آمریكا فرستادند و پیام دادند تحریم‌ها را تشدید كنید تا دولت و ملت ایران به زانو درآید. مخاطب آیت الله جوادی آملی اینها هستند. آنها باید به خود بیایند.

قهرمان لیگ را برجام معلوم می‌کند!

حق نشر عکس Qanoon
Image caption کارتون کیوان وارثی، قانون

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: لیگ برتر فوتبال کشور در نقطه جوش است. صدر جدول هر هفته دست به دست می‌شود و قهرمان روز جمعه معلوم خواهد شد. همین چند روز پیش بود که آبی‌های تهران به قرمزهای تبریز باختند تا آبی‌های خوزستان بروند صدر و قرمزهای تهران هم شانس شان زیاد شود. البته با این نتیجه قرمزهای تبریز هم شانس دارند تا اگر آبی‌های تهران در هفته آخر وا دادند، سهمیه آسیا را بگیرند. خلاصه رقابت خیلی جزئی و میلیمتری است و این هم از عجایب روزگار است!

این طنزنویس از قول دلواپسان نوشته: «همه این‌ها نمایشی بیش نیست و قهرمان لیگ را از پیش در وزارت خارجه تعیین کرده‌اند. مگر نه اینکه الان ممات و حیات کل مملکت را به برجام گره زده اید. مشکل آب خوردن و نان شب مان تا اطلاع ثانوی لنگ برجام است بعد سرنوشت «جام» فوتبال ربطی به برجام ندارد؟ اسمش مشخص است: برجام که در واقع همان مخفف برنده جام است!»

طنزنویس روزنامه دولت می نویسد: گذشت روزگاری که از نهاد ریاست جمهوری مربی منصوب می‌کردند و از همان نهاد هم معزولش می‌فرمودند.اما دلواپس می پرسد: «حالا جناب ظریف به قهرمانی کدام تیم تمایل دارد؟ صالحی و عراقچی و تخت روانچی کدام طرفی هستند؟ حداقل زودتر به مردم بگویید آنقدر حرص و جوش نخورند. آیا اینجا هم لاریجانی در دقیقه ۹۰ نقش آفرینی خواهد کرد؟ یعنی ممکن است سرنوشت جام در جلسه‌ای سه نفره تعیین شود.»

مطالب مرتبط