محمود بهشتی و کیوان مهرگان آزاد شدند

حق نشر عکس KALAMEH
Image caption محمود بهشتی لنگرودی

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی سابق کانون صنفی معلمان، و کیوان مهرگان، روزنامه‌نگار، از زندان آزاد شده‌اند.

کیوان مهرگان یکی از کارکنان روزنامه شرق بود که در سال ۸۹ بازداشت شدند. آقای مهرگان در سال ۹۱ نیز مدتی بازداشت بود. او به جرم "تبلیغ علیه نظام" به یک سال حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی محکوم شد و تابستان سال گذشته برای اجرای حکم به زندان رفت.

افسانه پرچکانی، همسر آقای مهرگان، به سایت جماران گفته است که آزادی مشروط او با موافقت قاضی پرونده انجام شده است.

آزادی پس از اعتصاب غذا

به گفته فعالان ایرانی آقای بهشتی، که نزدیک به سه هفته اعتصاب غذا کرده و در بیمارستان بستری شده بود، از زندان مرخص شده و به خانه بازگشته است. سایت زیتون، نزدیک به جریان ملی‌-مذهبی، نوشته که آقای بهشتی با "حکم آزادی" از بیمارستان مرخص شده است.

آقای بهشتی در سال ۹۲ به پنج سال حبس محکوم شد و یک حکم تعلیقی چهار ساله هم داشت. او در تابستان سال گذشته زندانی شد. او از آغاز اردیبهشت سال جاری اعتصاب غذا کرد و به دلیل وخامت حالش راهی بیمارستان شد.

گفته می‌شود رسول بداقی، از دیگر فعالان حقوق معلمان در ایران که به تازگی از زندان آزاد شده بود، چند روز پیش هنگام عیادت از از آقای بهشتی بازداشت شد.

آدینه بیگی، همسر آقای بهشتی پیشتر به خبرگزاری ایلنا گفته بود: "از آنجا که تمامی فعالیت‌هایی که بهشتی لنگرودی در ارتباط با کانون صنفی معلمان داشته، از نوع صنفی بوده است از دستگاه قضایی تقاضا داریم تا ضمن توقف این حکم امکان اعاده دادرسی را فراهم کند."

هم‌اکنون اسماعیل عبدی، دیگر عضو زندانی کانون صنفی معلمان، در اعتصاب غذا به سر می‌برد و گفته می‌شود حال او و جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری که اعتصاب غذا کرده، وخیم است.

مطالب مرتبط