وزیر ارشاد ایران: زمان برای حج تمتع از دست رفته است

حق نشر عکس Getty

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، با متهم کردن عربستان سعودی به "کارشکنی" در همکاری با ایران گفته است که شرایط برای انجام حج تمتع آماده نیست.

آقای جنتی امروز پنج‌شنبه ۲۳ اردیبهشت گفت مسئولان سعودی درباره صدور ویزا هیچ قولی نداده‌اند و "معتقدند که حاجیان ما باید به کشور ثالثی بروند و ویزا بگیرند".

وزیر ارشاد ایران گفت: "شرایط برای حج آماده نیست، اکنون نیز زمان را از دست داده‌ایم ولی ما در حد توان تلاش کردیم تا نشان دهیم که کارشکنی از سوی سعودی‌هاست".

روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت هم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که عربستان سعودی در مورد صدور روادید برای زائران، حمل و نقل، استفاده از خطوط هوایی، امنیت و سلامت حجاج همکاری لازم را نکرده است.

واکنش عربستان

اما عربستان سعودی مانع تراشی در مسیر سفر زائران ایرانی را رد کرد.

وزارت حج عربستان در بیانیه ای که روزنامه الریاض منتشر کرد گفت که این کشور "از همه زائران از سراسر دنیا و همه ملیت ها و زمینه های فرقه ای استقبال می کند و مانع ورود هیچ مسلمانی نمی شود."

اما این وزارت افزود که این سفرها باید "در چارچوب نظام و آیینی که امور حج را سامان می دهد انجام شود."

وزارت حج عربستان دولت ایران را متهم کرد که از این موضوع "به عنوان یکی از راه های متعدد خود برای فشار بر دولت سعودی استفاده می کند."

این وزارتخانه گفت که ایران خود "تصمیم گرفته شهروندانش را از حق زیارت حج محروم کند."

'بی‌اعتنایی و تهدید'

دیماه سال گذشته در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در ایران در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه در عربستان، این کشور روابط خود را با ایران قطع کرد.

پیش از آن ایران در حدود یک سال پیش فرستادن زائران عمره مفرده را در اعتراض به " تعرض جنسی" ماموران امنیتی سعودی به یک ایرانی در فرودگاه جده، متوقف کرده بود.

آقای جنتی روز پنجشنبه در گزارش خود به مراجع تقلید قم گفت که دریافت ویزای هیئت ایرانی که قرار بود برای برای گفت‌وگو با سعودی‌ها به عربستان برود، دو ماه طول کشیده است.

به گفته وزیر ارشاد "افرادی چون رئیس سازمان حج و زیارت با مشکلات زیادی ویزا گرفتند و به عربستان رفتند که با بی‌اعتنایی، تهدید و انگشت‌نگاری مواجه شدند و با وجود پاسپورت سیاسی وسایل آنها را تفتیش کردند".

آقای جنتی از برخورد سرد و نامناسب وزیر حج سعودی با رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد و گفت که پیشنهادهای ایران در زمینه مسائلی مثل ویزا، حمل و نقل هوایی و تامین امنیت حجاج با توجه به نبود کنسولگری ایران پذیرفته نشده است.

در مراسم حج تمتع سال گذشته، ازدحام جمعیت به کشته شدن صدها زائر از کشورهای مختلف منجر شد و بیش از چهارصد ایرانی هم از جمله کشته‌شدگان این حادثه بودند. مقام‌های ایرانی دولت سعودی را مسئول این حادثه معرفی کردند.

مطالب مرتبط