انتقاد کانون صنفی معلمان از 'کتمان' آزار جنسی و تنبیه بدنی دانش‌آموزان در ایران

حق نشر عکس

کانون صنفی معلمان در تهران در بیانیه‌ای درباره "افزایش" رفتارهای خشونت‌آمیز و آزار دانش‌‌آموزان در مدارس هشدار داده و گفته است به دلیل "کتمان" و پنهانکاری موضوع آزار جنسی کودکان در مدرسه‌ها به صورت ریشه‌ای بررسی نشده است.

این تشکل صنفی از چند مورد کودک‌آزاری از جمله آزار جنسی و آزار فیزیکی که به‌تازگی در ایران گزارش شده٬ به شدت انتقاد کرده و تاکید کرده است در ساختار نظام آموزشی با ویژگی‌های موجود وقوع این حوادث گریزناپذیر است. آموزش و پرورش ایران شماری از این موارد از جمله کتک زدن یک دانش‌آموز در شوش و دانش‌آموزی دیگر در بجنورد را تایید کرده است.

+ بیشتر اینجا بخوانید: تنبیه بدنی در شوش٬ 'با معلم و کسی که فیلم گرفت برخورد می‌شود'

در بیانیه‌ این تشکل صنفی نوشته شده است تمام کودکان فارغ از آن‌که کجا و چگونه مورد آزار قرار گرفته باشند٬ "از ستایش٬ کودک افغانستانی گرفته تا ندا دانش‌آموز زنجانی٬ حق حیات دارند و باید مصون از تعرض و تجاوز دیگران زندگی‌ کنند و آموزش ببینند."

کانون صنفی معلمان می‌گوید آزارجنسی کودکان در مدرسه پیش از این هم رخ داده ولی "هرگز" با آن به صورت ریشه‌ای برخورد نشده است.

بر اساس آنچه در این بیانیه گفته شده است "سیاست‌های معمول تاکنون کتمان در مرحله اولیه و پند و نصیحت و تذکر اخلاقی در مراحل بعد بوده است. هرچند ممکن است فرد متعرض مجازات شود ولی بدون برخورد ریشه‌ای با مساله خشونت و تحقیق و پژوهش در این زمینه و ارایه راهکارهای مناسب امکان رخ دادن این نوع رفتارهای غیرانسانی در آینده نیز زیاد است."

این کانون پیشنهاد می‌دهد که در هنگام استخدام به جای "توجه به مباحث سطحی" به صلاحیت علمی٬ مهارت زندگی و سلامت روانی توجه شود و به معلمان درباره این موارد آموزش داده شود تا حقوق اولیه کودکان را بدانند.

آموزش کودکان در زمینه حقوق خود در مدرسه و خارج از مدرسه از پیشنهادهای دیگر کانون صنفی معلمان برای جلوگیری از بازتولید چرخه خشونت است.

در پایان بیانیه از معلمان خواسته شده با وجود تمام "خشونت‌های آشکار و پنهان که در حق خود معلمان انجام می‌شود" از هرنوع خشونت فیزیکی و کلامی با دانش‌آموزان پرهیز کنند.

کانون صنفی معلمان همچنین از ندا٬ دانش‌آموز زنجانی و سایر دانش‌آموزانی که مورد آزار قرار گرفته‌اند عذرخواهی کرده و عمل بعضی از معلمان را "شرم آور و غلط" توصیف کرده است.

ندا یک دانش‌آموز ۹ ساله زنجانی است که به گفته رسانه‌های محلی مورد آزار جنسی قرار گرفته است. خانواده او از معدود خانواده‌های ایرانی هستند که به خاطر این موضوع به دادگاه شکایت کرده‌اند و موضوع را به رسانه‌ها اطلاع داده‌اند.

روزنامه قانون به نقل از مدیرکل آموزش و پرورش زنجان نوشته است معلم مورد اتهام فعلا از کار معلق شده و به مدرسه نمی‌رود اما در بعضی از رسانه‌های دیگر گفته شده که به اندازه کافی به پرونده شکایت خانواده ندا توجه نشده است. ظاهرا پرونده این شکایت همچنان باز و در حال رسیدگی است.