توضیحات همسر فریبا کمال‌آبادی در مورد دیدار خبرساز فائزه هاشمی

حق نشر عکس internet
Image caption یکی از مواردی که به شدت مورد انتقاد رسانه‌های نزدیک به محافظه‌کاران قرار گرفت، دیده شدن تصویر عبدالبهاء بر دیوار خانه خانم کمال‌آبادی در این عکس بود

همسر فریبا کمال‌آبادی، از مدیران جامعه بهائیان ایران که اخیرا از زندان به مرخصی آمده و دیدار فائزه هاشمی و چند فعال سیاسی و مدنی ایران با او خبرساز شده است، می‌گوید که این دیدار و دیدارهای مشابه جنبه انسانی و اخلاقی دارد و متداول است.

روح الله طائفی، همسر خانم کمال‌آبادی به فرشته قاضی، خبرنگار آزاد گفت که این گونه مراودات به ویژه از سال ۱۳۸۸ به بعد معمول شده است. او افزود: "آنها هم وقتی آزاد شدند ما به دیدنشان رفتیم و مراتب محبت و قدردانی خودمان را ابراز کردیم. دوست داریم کشور ایران اینطور باشد، یعنی اقوام، ملل و اقلیت های قومی و مذهبی و نژادی همه باید اینطور باشند. از اختلاف چه فایده ای می بریم که دوستی را انتخاب نکنیم".

آقای طائفی گفت: "فکر می کنیم آن چیزی که باعث شده در این میان به فائزه هاشمی فشار بیاورند این است که در آستانه انتخابات هیئت رئیسه مجلس خبرگان، عده ای می خواهند این مسئله را وسیله ای برای تضعیف آقای هاشمی رفسنجانی قرار دهند".

حضور خانم هاشمی در منزل خانم کمال آبادی و دیدار با او واکنش خشم آلود گسترده ای در میان چهره ها و رسانه های محافظه کار ایران برانگیخت. آیت الله مکارم شیرازی این دیدار را "جرم شرعی و قابل تعقیب قضایی" توصیف کرد و رئیس قوه قضائیه ایران هم آن را "هنجارشکنی" خواند و هشدار داد که "اگر این هنجارشکنی به حد عناوین مجرمانه برسد برخورد قاطع خواهیم کرد".

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران و پدر فائزه هاشمی هم گفت که دخترش "اشتباه بدی" کرده که باید تصحیح و جبران کند.

یکی از مواردی که به شدت مورد انتقاد رسانه های نزدیک به محافظه کاران قرار گرفت، دیده شدن تصویر عبدالبهاء، یکی از شخصیت های اصلی آیین بهایی، بر دیوار خانه خانم کمال آبادی در عکسی بود که از دیدار او و خانم هاشمی منتشر شده است.

همسر خانم کمال آبادی می گوید که حضور خانم هاشمی در منزل آنها یا محل نشستن او در خانه برنامه ریزی شده نبود و یکی از حاضران با اجازه او عکس گرفت و برای انتشار آن هم از او اجازه گرفت.

آقای طائفی می گوید که دادستانی تهران به او گفته است که این دیدارها را فعالیت سیاسی تلقی می کند و به همین دلیل مرخصی خانم کمال آبادی را تمدید نخواهد کرد.

اما همسر خانم کمال آبادی وجود هر گونه انگیزه سیاسی در این گونه دیدارها را تکذیب کرد و گفت: "وقتی یک فردی را بازداشت می کنند و ۸ سال مرخصی نمی دهند، حساسیت موضوع بالا می رود. یعنی اگر خانم من طی این هشت سال مثلا ۸ بار یا ۱۰ بار مرخصی آمده بود، اصلا چنین حساسیتی نبود و نه تنها دوستان غیر بهایی کمتر به دیدن او می آمدند، بلکه دوستان بهایی هم کمتر می آمدند".

آقای طائفی گفت که می داند فعالان سیاسی و مدنی که به دیدن عضوی از جامعه بهائیان می روند، در معرض خطر و فشار هستند و به همین دلیل از آنها سپاسگزار است.