روزنامه های تهران؛ ادامه جنجال فایزه هاشمی و مراسم تودیع سرافراز

روزنامه های امروز صبح تهران در حالی که در چند مقاله و اظهار نظر از تندروها خواسته اند به موضوع دیدار دختر رییس مجمع تشخیص مصلحت با بهاییان دامن نزنند، روزنامه های تندرو همچنان با تندترین کلمات به این مناسبت به میانه روها تاخته و سخنان روحانیون و مقامات تندرو را منعکس می کنند.

ورود رییس جمهور کرواسی به تهران، استقبال از گفته های معاون صندوق بین المللی پول برای تجار و مقامات ایرانی، سخنان جنجالی آخرین جلسات مجلسی که تندروها از آن بیرون می روند، از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Etelaat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اطلاعات

خانم کیتاروویچ در تهران

ایران در گزارشی نوشت:‌ سفرهای پیاپی کاروان‌های سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف جهان به تهران در حالی که قریب به سه ماه از اجرایی شدن برجام می‌گذرد، همچنان ادامه دارد. بعد از حضور رؤسای جمهوری کشورهایی چون آفریقای جنوبی، قزاقستان، ایتالیا و کره جنوبی که در سال جاری به تهران سفر کردند، این بار نوبت «کلیندا گرابار کیتاروویچ»، نخستین بانوی رئیس جمهوری کرواسی است که عصر دیروز در رأس یک هیأت بلندپایه اقتصادی به ایران آمد.

این روزنامه گزارش داده که: تهران و زاگرب که با دایر کردن سفارتخانه‌های خود در سال ۱۳۷۲، روابط دیپلماتیک را کلید زدند، طی سال‌های گذشته هدف بهره‌برداری از مبادلات اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری‌های تجاری را بیش از هر موضوع دیگری در روابط دوجانبه جست‌وجو می‌کردند. هدفی که روند دستیابی به آن تحت تأثیر مناقشه هسته‌ای با فراز و فرودهایی روبه‌رو شد اما کرواسی بعد از دستیابی به برجام و کلید خوردن اجرای آن،‌ مانند سایر کشورها تلاش کرد تا در بازار رقابت اروپایی برای ترمیم رابطه با تهران ذیل هدف گسترش روابط اقتصادی و تجاری عقب نماند.

رییس‌جمهور منشوری

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد شرح داده که محیط کارش قورق شده بود و داشتند گیت های بازرسی نصب می کردند و وقتی پرسیده این ها چیست جواب شنیده برای كنترل عناصر ذكور تاریكخانه در مدت سه روز بازدید رییس‌جمهور كرواسی از ایران.

شیطان پرسیده: درست متوجه نشدم. فرمودید رییس‌جمهور كرواسی تشریف می‌آورند تهران؟ اولالا. و جواب شنیده: همین. برای رفع اولالای شما و هم جنس‌های‌تان محیط کار از امروز قورق است. شیطان گفت: من می‌ترسم ایشان توجیه نشده باشند این جا گشت نامحسوس و گشت ارشاد و گشت امنیت اخلاقی وجود دارد. بعد باید ایشان را به جای پاستور از خیابان وزرا و با قید وثیقه بیاوریم بیرون.

خطر بازی دلواپسان

جاوید قربان اوغلی در مقاله ای در شرق به بازی دلواپسان با برجام پرداخته و در نقد رفتار آنان نوشته: برخورداری روابط متوازن و مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل با کشورها و قدرت‌های جهان مغایرتی با اعتماد‌سازی و حل مشکلات دیرینه با کشورها ندارد. می‌توان بر اصول و ارزش‌های خود پایبند بود و با زبان منطق از آن دفاع کرد و از روابط خوبی با کشورها و نهاد‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برخوردار بود.

این دیپلومات پیشین در مقاله خود تاکید کرده: ایران از جذاب‌ترین مناطق برای سرمایه‌گذاران در شرایط رکود حاکم بر جهان است، ضمن اینکه تحکیم پیوندها با کشورهای مطرح جهان خود‌به‌خود امنیت را در سطح بین‌المللی برای کشور در پی خواهد داشت. مشکل عمده در این مسیر اقدامات غیرمنطقی، احساسی و القای سیاست خارجی چالشی با جهان است که موجب تردید سرمایه‌گذاری خارجی در کشور می‌شود. از این منظر ادامه جریان دلواپسی در داخل و استمرار وضعیت بی‌ثبات منطقه برخلاف مصالح و منافع ملی و مانعی بزرگ برای قراردادن چرخ‌های صنعت در ریل‌های توسعه کشور و ریختن آب در آسیاب رقبای منطقه‌ای است.

مقاله شرق هشدار داده: در شرایطی که اوضاع منطقه از کنترل خارج شده و به سوی گسترش ناامنی و تشدید فشار به ایران در حرکت است کم‌توجهی به اجرائی‌شدن بی‌کم‌وکاست برجام سبب خواهد شد، سرمایه‌گذاران میل و رغبتی برای حضور در ایران نداشته باشند. ایران می‌تواند لنگرگاه باثبات تأمین امنیت منطقه باشد و در ائتلافی (حتی نانوشته) با همه کشورهای جهان، از‌جمله آمریکا، برای مقابله با تروریسم سازمان‌یافته و گروه‌های تکفیری اقدام کند.

آموختن از تجربه دیگران

هوشیار رستمی در سرمقاله روزنامه اقتصادی تعادل از درس آموختن از آموزه های جهانی نوشته و افزوده: در آستانه تصویب برنامه ششم توسعه و البته ظهور عصر پسابرجامی، نفر دوم صندوق بین‌المللی پول با پیشینه‌ سازمانی قابل توجه به تهران آمده و با توجه به ارتباطات متقابل اقتصاد ایران و جهان، رهنمودهایی برای همگام شدن با كاروان جهانی ارائه كرده است. اگرچه روح توصیه‌ها با سال ۷۱ فرق خاصی نكرده اما معاون اول خانم لاگارد چندین تجربه جهانی از شرق آسیا، اروپای شرقی و امریكای لاتین را نیز پشتوانه صحبت‌های خود كرده است.

در این ۲۴سال كشورهای زیادی در دنیا به دانش و تجربه صندوق بین‌المللی پول اعتماد كردند و راه خود را برای رشد و تعالی اقتصادی و تولید ثروت و رفاه ساختند اما در ایران هنوز افق روشنی برای رسیدن به چنین هدف والایی وجود ندارد. صندوق دوباره تكرار می‌كند كه حمایت از تولیدات داخلی با دستكاری‌های تعرفه‌یی یا هر چیزی شبیه این نه تنها اقتصاد ملی را تقویت نمی‌كند بلكه مستقیما اضمحلال اشتغال جوانان همین كشور را هدف می‌گیرد.

كابوس ۸ ساله دولت احمدی‌نژاد اگرچه عقبگردی تاریخی از پیچ سرنوشت‌ساز دنیا بود اما دولت روحانی این استعداد را دارد با حركت روی میانبرهای منطقی و عقلانی اگرچه با هزینه‌ها و شكست‌هایی نیز همراه خواهد بود، بار دیگر امید به اقتصادی سالم، پویا، چابك و فرصت‌ساز را فراهم آورد. سخنرانی مقامات صندوق بین‌المللی پول همان‌گونه كه مطلوب روحیه سیاستمداران ایرانی است، حول اقدام داخلی می‌چرخد اما نگاه به بیرون برای عبرت‌آموزی را نیز فراموش نمی‌كند. كلیدواژه‌هایی كه لیپتون در دو نشست خود تاكنون به آنها اشاره كرده اگر یك بسته كامل برای راهبری اقتصاد در چند سال آینده نباشد حداقل سرفصل‌ها را به روشنی تشریح كرده است.

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون رضا جنگی، شرق

برای دور زدن تحریم ها

علی اكبر فرازی در مقاله ای در اعتماد از انتظار تجار و بازرگانان کشور برای گشایش مراودات خارجی نوشته و افزوده با اجرایی شدن برجام و ورود به دوران پساتحریم، هیات‌های مختلف تجاری و اقتصادی از كشورهای مختلف دنیا برای سرمایه‌گذاری و انجام مذاكره در این خصوص به ایران آمده‌اند و كمتر روزی بوده است كه وزارتخانه‌های اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران شاهد حضور و پذیرایی از هیات‌های تجاری و اقتصادی نباشند. این روند از ابتدای دستیابی به برجام آغاز شده و تا به امروز نیز ادامه داشته است. با این حال، حضور بسیاری از هیات‌های تجاری در ایران به دلیل برخی از موانع آنچنان نتوانسته است نمود عینی و عملی به خود گیرد.

به نظر نویسنده مقاله: در گذشته نه چندان دور امریكا بسیاری از بانك‌های معتبر و بزرگ را به دلیل انجام مناسبات بانكی و همكاری با ایران، جریمه می‌كرد. از سوی دیگر، آنها با نگه داشتن چماق تحریم‌های دیگر، فضای هراس همكاری با ایران را باقی گذاشته‌اند و این موجب می‌شود تا صرف بیان شفاهی از زبان جان كری، آنها جرات همكاری با ایران نداشته باشند و لازم است تا وزارت خزانه‌داری امریكا به شكل مكتوب تضمین‌های لازم را به بانك‌های اروپایی مبنی بر رفع تحریم‌ها بدهد. این اقدامی است كه امریكا باید انجام دهد تا بانك‌های بزرگ اروپایی برای حضور در ایران تمایل پیدا كنند.

مقاله اعتماد با اشاره به فعالیت شرکت های اروپایی برای وارد شدن به بازار ایران نوشته: لازم است تا بانك‌های ایران نیز برای برقراری هرچه زودتر مراودات بانكی و مالی بیش از این دست بر روی دست نگذارند و چشم انتظار اقدامات دولت نباشند. به عبارت دیگر، بانك مركزی و دیگر بانك‌های ایرانی باید از توانمندی‌های خود در جهت بسترسازی و حضور سرمایه‌گذاران خارجی استفاده كنند. بانك‌های ایرانی باید اعتمادسازی‌های لازم را انجام دهند و تضمین‌های كافی را برای حضور سرمایه‌گذاران فراهم كنند.

خبر مورد علاقه تندروها

شهروند در سرمقاله خود این پرسش را مطرح کرده که: چرا رسانه‌های ایرانی به‌ویژه آنها كه از بودجه عمومی استفاده می‌كنند، تا این حد بی‌اعتبار یا كم‌اعتبار هستند؟ كافی است كه صداوسیمای ایران را با یك شبكه درجه دوم و حتی سوم جهانی از حیث امكانات و بودجه و اثرگذاری آنها مقایسه كنیم؛ در زمینه امكانات و بودجه ده‌ها پله جلوتر خواهد بود و در مقابل از حیث اثرگذاری ده‌ها گام عقب‌تر. همین وضع را درباره خبرگزاری و رسانه‌های مكتوب داخل كشور كه از بودجه عمومی استفاده می‌كنند هم می‌توان دید.

مقاله شهروند با اشاره به این که از میان ٤ یا ٥ مورد خبرگزاری بزرگ در كشور، ٢ یا ٣ تا در انحصار این نهادهاست؛ ولی چرا كماكان نمی‌توانند اثرگذاری جدی بر فضای سیاسی و تبلیغی كشور داشته باشند؟ علل گوناگونی را در پاسخ به این پرسش می‌توان ذكر كرد؛ ولی یك علت مهم آن عدول از بی‌طرفی خبری است؛ البته بی‌طرفی محض وجود ندارد و هر نوع گزینشی ناشی از یك سوگیری است؛ ولی این امر حدی دارد و هنگامی كه از آن گذشت، رسانه را بی‌اعتبار می‌كند.

شهروند به عنوان مثال نقل کرده که چند روز قبل یکی از خبرگزاری های مهم کشور به عنوان مهم ترین خبر خود نوشته گرانی در ایران از ۲۱۳ کشور جهان بیشتر است و تورم ایران هشت برابر عراق است. این گزارشی است که توسط سیا تهیه شده که نشان می دهد ۲۱۳ کشور جهان تورم کمتری از ایران دارند.

شهروند با اظهار تعجب از انتشار این گزارش در خبرگزاری های تندرو نوشته: همه می‌دانند كه یكی از موارد موفقیت دولت موجود، كنترل تورم است. تورمی كه در سال‌های پیشین تا ٣٥‌ درصد بالا رفت و حتی در مواد غذایی كه نیاز مبرم‌تر طبقات فقیر است تا ٦٠‌درصد هم رسید؛ در حالی كه اكنون تورم در آستانه تك‌رقمی شدن است و ایران در ٣٠‌ سال گذشته، هیچ‌گاه تورم تك‌رقمی نداشته‌ (به‌جز‌ سال ١٣٦٩ كه نزدیك به ١٠ بود).

گزارشی از آخرین روزهای مجلس

این روزها روزنامه ها از خبرهای داغ روزهای آخر مجلسی می نویسند که نمایندگان تندرو و جنجالی آن رای نیاورده و از دو هفته دیگر اجازه ورود به مجلس ندارند. اما گزارش امروز وقایع اتفاقیه از سخنان یک نماینده اصلاح طلب خبر می دهد که به پشت تریبون رفت و کاری کرد که در آینده جای خالی او در کرسی‌های مجلس احساس شود.

با این مقدمه این روزنامه هوادار اصلاحات از حسین دهدشتی، نماینده آبادان نوشته که دیروز پشت تریبون رفت تا دین خود را به مردم ادا کرده باشد و با اشاره به ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات گفت: فردی که مورد اعتماد و وثوقِ و مردم است را زیر بار شدید‌ترین حملات صدا و سیما و تریبون‌های رسمی و غیر‌رسمی ممنوع‌التصویر، ممنوع‌البیان کرده و اجازه دفاع از خود هم به او ندهیم اخلاقی است؟ تقوای سیاسی چه شد؟ من که نماینده مردم هستم نمی‌دانم این حکم از کجا صادر شده. روزی می‌گویند مصوبه شورای امنیت ملی است و روز دیگر از دستور دادستانی سخن می‌گویند.

این نماینده فعلی مجلس که برای دور آینده هم انتخاب نشده تاکید کرده: خنده‌دار نیست اگر من الان بگویم «سیدمحمد خاتمی» و فردا خبرنگار جرئت نکند اسم ایشان را بیاورد و بنویسد دهدشتی گفت: رئیس دولت اصلاحات! خنده‌دار نیست صدا و سیما تصویر نخست‌وزیر اسراییل را نمایش می‌دهد اما از نشان‌دادن تصویر رئیس‌جمهوری اسبق جمهوری اسلامی ایران ابا دارد؟

در ادامه گزارش وقایع اتفاقیه این بخش از سخنان عضو کمیسیون انرژی هم نقل شده که در آخرین فرصت سخن گفتن پشت تریبون مجلس پرسیده: چرا نام حمله‌کنندگان و آمران حمله به آقای مطهری در شیراز منتشر نمی‌شود؟ جلسات دادگاه زنجانی هر روز برگزار می‌شود اما جلسات دادگاه سعید مرتضوی که در همکاری با زنجانی تخلفات گسترده داشته و شبانه، چک‌های میلیاردی ردوبدل می‌کردند چند ماه یک‌بار برگزار می‌شود. تخلفات عدیده سعید مرتضوی برای مجلس اثبات شده. تهدید شدیم و در انتخابات به‌شدت تخریب شدیم.

حق نشر عکس VaghayeEtefaghie
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، وقایع اتفاقیه

دادخواهی قربانی

اعتماد در گزارشی نوشته: یك روز بعد از لغو كنسرت شهرام‌ ناظری و یك هفته بعد از لغو كنسرت كیهان كلهر در نیشابور، علیرضا قربانی در حركتی صنفی نامه‌ای در اعتراض به این ممنوعیت‌ها منتشر كرد؛ نامه‌ای كه همزمان با خبر مخالفت رییس‌جمهور با این لغو كنسرت‌ها منتشر و باعث شد تا این ماجرا، همچنان خبر اول حوزه فرهنگ و هنر باشد.

به نوشته این گزارش: قربانی كه سال گذشته خودش درگیر ماجراهای لغو كنسرت شده بود و چندین‌بار كنسرت‌هایش در شهرهای مختلف و ناگهانی، لغو شد در این نامه به شرایط فعلی موسیقی ایران اشاره كرده و نوشته است: «با صدای بلند دادخواهی می‌كنم. چندان دور نیست كه با این‌گونه رفتارهای قهری همین پت پت رنجور موسیقی ایرانی رو به افول برود و جای آن را موسیقی‌هایی پر كند كه هیچ ریشه‌ای در فرهنگ و آیین ما ندارد. جای آن را اعوجاج‌هایی بگیرد كه با هیچ‌كدام از هنجارهای جامعه ایرانی- اسلامی ما سازگاری ندارد».

اعتماد نوشته علیرضا قربانی در این نامه از ماجرای لغو كنسرت‌ها فراتر رفته و به نام شجریان هم اشاره كرده. به این ترتیب در فاصله دو لغو كنسرت و واكنش‌های مخالفی كه حتی به هیات دولت هم رسیده، می‌شود نام علیرضا قربانی را در فهرست هنرمندانی نظیر حسین علیزاده قرار داد كه بی‌توجه به مناسبات دنیای موسیقی، برای یك خواست جمعی قلم به دست می‌گیرند و به دادخواهی نامه می‌نویسند.

وداع پرگفتگوی سرافراز

جلسه تودیع سرافراز رییس پیشین صدا و سیما و آغاز به کار رییس جدید در روزنامه های امروز به عنوان خداحافظی پرحاشیه منعکس و با تاکید بر این بخش منعکس شده که علی لاریجانی رییس مجلس که رییس پیشین صدا و سیما از نحوه کار رییس مستعفی در مورد برجام و انتقادهای مداومش از برجام انتقاد کرده است. روزنامه جوان هم به طعنه نوشته رییس جدید سیما قول داد کاری کند که دولت کمک مالی بدهد.

خراسان گوشه های از حواشی جلسه تودیع سرافراز را نقل کرده که در آن سخنان پورمحمدی معاون سازمان شکننده فضای رسمی بود وقتی گفته: آقای سرافراز یک پدیده بود همانگونه که آقای عسگری یک پدیده است. آقای ضرغامی هم پدیده بوده و هست. این سخنان صدای خنده حاضران را بر سالن مسلط کرد.

در ادامه گزارش روزنامه خراسان آمده: لاریجانی در خلال سخنرانی خود با بیانی آمیخته به طنز گفت بهتر است آقای علی عسگری رئیس جدید سازمان به نحوی کار کند که دیگر مجبور نباشیم سال دیگر برای جلسه معارفه به اینجا بیاییم. در پایان این مراسم خبرنگاران طبق روال معمول به قصد مصاحبه با رییس جدید صداوسیما، به او نزدیک شدند و با برخورد تند نیروهای حراست مواجه شدند که ناراحتی برخی از اهالی رسانه را به همراه داشت.

طنزنویسان و تغییر در صدا و سیما

آیدین سیار سریع در صفحه طنز بی قانون نقل کرده که: علی عسگری رئیس جدید صداوسیما گفته: از این پس وظایفی چون عمق بخشی به تولیدات رسانه‌ای، تعمق بر دین باوری، مواجهه هنرمندانه با موضوعات اجتماعی، نگاه محبت آمیز به مخاطبان، تولیدات فاخر و هنرمندانه و پرجاذبه بر دوش صداوسیماست.

طنزنویس بر این گفته افزوده: من به بقیه موارد کاری ندارم فقط متوجه این نگاه محبت آمیز نمی‌شوم. چهار گزینه در مورد نگاه محبت آمیز مطرح شده:

الف) مراسم اهدای زرشک در دوره جدید ریاست صداوسیما همراه با نگاه محبت آمیزِ فرزاد حسنی انجام می‌شود.

ب) در بخش‌های خبری مختلف سیما مجری‌ها همین‌طور که به طور محبت آمیز به دوربین نگاه می‌کنند از بحران در غرب می‌گویند.

ج) هرمز شجاعی مهر محبت آمیزتر می‌شود. (محبت آمیزتر از این چی میشه واقعا؟)

د) تبلیغات پیامکی برنامه‌های صداوسیما نگاهشان به مخاطب را از خریدارانه خالی به محبت آمیز-خریدارانه تغییر می‌دهند.

حق نشر عکس NoAvaran
Image caption افکار کبریتی - کارتون محمد طحانی، نوآوران

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: همانطور که می‌دانید استعفای جناب سرافراز از ریاست سازمان صدا و سیما یکی از عجیب ترین معادلات چندمجهولی در مدیریت کلان کشور است. در عین حال در جلسه تودیع و معارفه ایشان حضار حرف هایی زدند که مجهول‌های این معادله را بیشتر کرد و بر حیرت ما نیز افزود. حتماً در جریان هستید که پس از چند فقره سونامی شایعه، عاقبت بیماری دیسک کمر به عنوان دلیل اصلی استعفای ایشان مطرح شد. حال آنکه ما سراغ داریم مدیران و مسئولانی را که ده‌ها پست و منصب را در اختیار دارند و در عین حال از ده‌ها درد و مرض هم رنج می‌برند اما باز هم به سلامتی خود وقعی نمی‌نهند و دو دستی میز و صندلی را چسبیده‌اند.

به نوشته این طنزنویس: خلاصه اینجوری بود که از همان اول کسی چندان دیسک کمر را جدی نگرفت تا دیروز... حالا ما از شما مخاطب محترم می‌خواهیم جملات زیر را کنار هم قرار داده و از طریق برهان خلف ثابت کنید استعفای جناب سرافراز به دلیل دیسک کمر بوده و لاغیر:

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته به من گفت: الان هم که سرافراز رفته و عسگری آمده شده رئیس صداوسیما، چه راهکاری به ذهنت می‌رسد که تلویزیون از این وضعیت خلاص شود؟ گفتم: به نظرم تلویزیون برای اینکه موفق شود چندتا راه دارد. اول این که تلویزیون ایران تبلیغ برنامه‌هاش را توی شبکه‌های دیگه کند تا مردم ببینند تلویزیون ایران چه برنامه‌هایی دارد. از آنجا که این شبکه‌ها به کمک سینمای ایران آمدند و با تبلیغ فیلم‌ها در آنها کلی آدم می‌روند سینما، سینمای ایران مدیون است پس سینمای ایران هم تبلیغ آنها را بکند. آنها هم که تبلیغ صداوسیما را می‌کنند. پس ما آنها رو غافلگیر می‌کنیم و این‌طوری بعد از صد سال همه مخاطبان دنیا، مخاطب صداوسیما می‌شوند.

پیشنهاد های دیگر این طنزنویس چنین است: از آنجا که فرزاد حسنی و خجالتی که مخاطبش را می‌دهد، باعث دلسردی مردم از تلویزیون شده، فرزاد حسنی را صادر کنیم به شبکه‌های خارجی. این‌طوری کسی اونارو نگاه نمی‌کنه. سریال‌های ایرانی را بدهیم اون شبکه‌ها و سریال‌های اونارو از صداوسیما پخش کنیم. این‌طوری مردم دی‌وی‌دی سریال‌های ایرانی را از کنار خیابان می‌خرند و بقیه هم ورشکست می‌شوند و با ما قرارداد عدم همکاری می‌بندند و سالانه حاضرند صد‌میلیون دلار بدهند که ما آشنایی باهاش ندهیم. در نتیجه ما هم تحریم را دور زده‌ایم و آنها را ضایع کرده‌ایم.

و سرانجام طنزنویس شرق اضافه کرده: به هر ایرانی بگوییم اگر یارانه می‌خواهی باید روزی پنج‌ساعت برنامه تلویزیون ایران را ببینی وگرنه یارانه‌ات را قطع می‌کنیم. این‌طوری سر ماه ٧٥‌میلیونی از دریافت یارانه انصراف می‌دهند و مشکل اقتصادی دولت هم حل می‌شود.

مطالب مرتبط