شورای نگهبان انتخابات در بندر لنگه را باطل کرد، دستور به بازشماری آرای تبریز داد

حق نشر عکس irib
Image caption مطابق قوانین ایران شورای نگهبان ناظر انتخابات مجلس است و پس از برگزاری انتخابات، صحت برگزاری آن باید به تایید این شورا برسد

شورای نگهبان انتخابات در بندر لنگه را باطل اعلام کرده و نامزد پیروز مورد حمایت اصلاح طلبان از راهیابی به مجلس دهم بازمانده است. همزمان این شورا رای به بازشماری آرا در حوزه انتخابیه تبریز و بازرسی از حوزه انتخابیه اهر داده است.

سیامک ره پیک، سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات امروز ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه) گفته در جلسه امروز شورا "با بررسی گزارش های دریافتی با توجه به مخدوش بودن روند برگزاری انتخابات در حوزه انتخابیه بندر لنگه، بستک و پارسیان و اثبات تخلفات صورت گرفته، صحت انتخابات در این حوزه تأیید نشد."

خالد زمزم نژاد در حوزه انتخابیه بندر لنگه، بستک و پارسیان (در استان هرمزگان) در فهرست امید که اصلاح طلبان و میانه رو ها از آن حمایت می کردند قرار داشت و در دور دوم انتخابات مجلس دهم که دهم اردیبهشت برگزار شد، به پیروزی رسیده بود. این حوزه یک کرسی در مجلس ایران دارد.

مطابق قوانین ایران شورای نگهبان ناظر انتخابات مجلس است و پس از برگزاری انتخابات، صحت برگزاری آن باید به تایید این شورا برسد.

آقای ره پیک اعلام کرده است که نتیجه بررسی صحت انتخابات دو حوزه تبریز و اهر باقیمانده که در اسرع وقت" پس از "بازشماری آرا در تبریز و بازرسی از حوزه اهر" نتیجه آن اعلام خواهد شد.

حوزه انتخابیه تبریز ۶ کرسی در مجلس دارد که در جریان دور دوم انتخابات بر سر ۴ کرسی رقابت می شد.

دو نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان، یک نامزد مورد حمایت ائتلاف اصولگرایان و یک نامزد مستقل در این انتخابات موفق به کسب آرای لازم برای ورود به مجلس دهم شدند.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان گفته "نتیجه بررسی و بازرسی حوزه انتخابیه اهر تا قبل از شروع مجلس دهم اعلام خواهد شد، ولی در حوزه انتخابیه تبریز با توجه به تعداد صندوق های موجود ممکن است مقداری اعلام نتیجه به طول بیانجامد."

دوره قانونگذاری مجلس دهم روز هفتم خرداد (کمتر از دو هفته دیگر) آغاز می شود.