وزارت کشور ایران: تصمیمی از هیئت عالی حل اختلاف در مورد مینو خالقی به ما ابلاغ نشده

حق نشر عکس aryanews
Image caption در جریان انتخابات هفتم اسفند سال گذشته، مینو خالقی منتخب سوم از حوزه انتخابیه اصفهان در مجلس شورای اسلامی شد

حسینعلی امیری، سخنگو و معاون وزارت کشور ایران گفته است که از سوی هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه تصمیمی درباره مینو خالقی منتخب سوم اصفهان در انتخابات مجلس که آرا او توسط شورای نگهبان باطل اعلام شده، به وزارت کشور ابلاغ نشده است.

آقای امیری، امروز ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه) به خبرگزاری ایلنا گفته است "هنوز تغییری در وضعیت خانم خالقی صورت نگرفته است. ما به شکل مرتب و به مناسبت‌های مختلف با اعضای شورای نگهبان جلسه و صحبت داریم، اما موضوع جدیدی به ما ابلاغ نشده است."

برخی از خبرگزاری های نزدیک به جریان محافظه کار و اصولگرا پیش از این از قول یک نماینده مجلس که نامی از او برده نشده بود، گفته بودند که نظر هیئت عالی حل اختلاف، تایید دیدگاه شورای نگهبان است اما این موضوع از سوی مقام های رسمی این هیئت تایید نشده است.

حسن روحانی رئیس جمهور و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران می گویند شورای نگهبان نمی تواند پس از برگزاری انتخابات با تایید صحت انتخابات یک حوزه، صرفا آرای یک نامزد را باطل کند اما شورای نگهبان بر نظر خود اصرار دارد و می گوید جانشین مینو خالقی باید در انتخابات میان دوره ای مجلس که سال آینده برگزار می شود، انتخاب شود.

دولت ایران می گوید حتی اگر اصراری به ابطال آرای خانم خالقی وجود داشته باشد، جانشین او باید ششمین نامزد حوزه انتخابیه اصفهان باشد که حدنصاب آرا برای ورود به مجلس را کسب کرده است.

اصفهان ۵ کرسی در مجلس دارد که بر اساس اعلام وزارت کشور و تایید اولیه شورای نگهبان، تکلیف همه کرسی های آن در مرحله اول انتخابات روشن شده است.

با پابرجا ماندن اختلاف میان دولت و شورای نگهبان، کمتر از دو هفته پیش اعلام شد که موضوع به هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه ارجاع شده و نتیجه این بررسی "به زودی" به آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران ارائه خواهد شد. بیشتر بخوانید

سخنگوی وزارت کشور در تازه ترین اظهارات خود گفته "ما چند بار در این مورد با شورای نگهبان رایزنی کردیم و استدلال‌های خود را گفته‌ایم اما در شرایط خانم خالقی تغییر جدیدی حاصل نشده و رسما هم از هیئت حل اختلاف چیزی به ما ابلاغ نشده است."

هم خانم خالقی و هم نفر ششمی که دارای حد نصاب آرا برای ورود به مجلس از حوزه اصفهان است، از فهرست امید هستند که مورد حمایت اصلاح طلبان و میانه روها قرار داشت.

دلیل تصمیم شورای نگهبان در ابطال آرای خانم خالقی رسما اعلام نشده اما رسانه های ایران می گویند عکس هایی منتسب به او در شبکه های اجتماعی منتشر شده که او را در حال دست دادن با یک مرد نشان می دهد.

خانم خالقی گفته که این عکس ها جعلی است و با اغراض سیاسی منتشر شده است. بیشتر بخوانید

پیش از این دادستان تهران گفته بود که خانم خالقی برای توضیح درباره انتشار تصاویر بدون حجاب منسوب به او به دادسرا "دعوت" شده است. سخنگوی وزارت کشور امروز گفته سایت ها و افرادی که این عکس ها را منتشر کرده اند، شناسایی شده اند و موضوع به قوه قضائیه سپرده شده است.