روزنامه‌های صبح تهران: دو کرسی ریاست بلاتکلیف

تکاپوی گروه‌های سیاسی برای تعیین کرسی ریاست مجلس دهم و خبر غیرمنتظره عدم نامزدی اکبر هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجلس خبرگان از جمله مطالب ویژه اغلب روزنامه‌های پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ در پایتخت است.

فعلا قصد ریاست بر خبرگان را ندارم

حق نشر عکس Etemad

گروه سیاسی روزنامه اعتماد در یادداشتی نوشته که غیرمنتظره بودن شاید یکی از خصلت‌های برجسته مردی باشد که این روزها، روزهای ۸۲ سالگی‌اش در حال گذشتن است. حتی در روزهایی که لیست مورد حمایتش برای انتخاب خبرگان را لیست انگلیسی خواندند، آنقدر غیرمنتظره بازی کردن را خوب می‌دانست که همان لیست، شد لیست منتخب مردم استان تهران. حالا هم خبر غیرمنتظره دارد، در شرایطی که تنها پنج روز تا بازگشایی و افتتاح دوره جدید مجلس خبرگان رهبری باقی نمانده است، می‌گوید که تصمیمی برای رئیس شدن در مجلس خبرگان رهبری ندارد.

در ادامه این گزارش به نقل از آقای هاشمی رفسنجانی آمده که: "فضای خبرگان در آینده با تغییر چند نفر مثل سابق خواهد بود که سالی دوبار اجلاس رسمی و در هر اجلاس چند سخنرانی داشتند."

آیت‌الله امینی گزینه احتمالی رقابت با آیت‌الله جنتی

روزنامه شرق در مقاله‌ای نوشته که خبرگان پنجم را یکی از حساس‌ترین دوره‌های خبرگان نامیده‌اند؛ خبرگانی که غایبان و حاضران بزرگی دارد. از غیبت آیت‌الله مصباح یزدی از یک سو و در سوی دیگر حضور آیت‌الله هاشمی به عنوان نفر اول خبرگان.

به نوشته این مقاله تا پیش از این انتظار می‌رفت که هاشمی رفسنجانی یکی از جدی‌ترین گزینه‌های ریاست خبرگان پنجم باشد، اما حالا او در گفت‌وگویی با سایت آفتاب گفته است که فعلا بنای کاندیداتوری برای ریاست ندارد و همین که در خبرگان هست، خوب است. به کار بردن قید «فعلا» نشان می‌دهد که ممکن است هاشمی تا چهارم خرداد که روز افتتاحیه و تعیین ریاست و هیات رئیسه خبرگان است، در نظر خود تغییری بدهد. با این حال آیت‌الله هاشم زاده هریسی تاکید بیشتری به کار برده و به انتخاب گفته که آیت‌الله هاشمی اصلا تصمیمی برای کاندیداتوری در ریاست خبرگان ندارد و در مجلس افراد خوب و بزرگی مثل آقای امینی هستند که هاشمی بخواهد او نامزد بشود.

یک کرسی و دو رویا

جعفر تکبیری در روزنامه جوان نوشته است که مهم‌ترین مسئله پیش روی این مجلس، موضوع ریاست آن است. این مسئله زمانی به وجود آمد که اصلاح‌طلبان پس از چندین دوره شکست برای کسب کرسی‌های بهارستان حالا توانسته‌اند تعداد بیشتری از کرسی‌های مجلس را به جریان خود اختصاص دهند و خود را به عنوان رقیبی جدی برای اصولگرایانی که سه دوره پیروز انتخابات مجلس بودند، مطرح کنند.

به نوشته این روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران نکته مهم اینجاست که اصلاح‌طلبان که به نظر می‌رسد حمایت چند نفر از اعضای دولت و نه کلیت آن را با خود به همراه دارند، تلاش می‌کنند به واسطه همین حمایت به زورآزمایی با اصولگرایان در انتخابات رئیس آینده مجلس بپردازند و از این مسیر راه را برای بازگشت خود به بدنه حاکمیت هموار کنند.

فوبیای ریاست

علیرضا احمدیان، در گزارشی برای روزنامه قانون که به همراه کاریکاتوری از فرشید رجبعلی به چاپ رسیده، به طرح این سوال پرداخته که چرا نخبگان سیاسی ایران اعتماد به نفس لازم برای نشستن بر کرسی رئیس مجلس را ندارند؟

این روانشناس و رفتارشناس سیاسی نوشته که آنچه امروز اهمیت بسیار برجسته‌ای حتی بیش از موضوعات و معضلات اجتماعی پیدا کرده، بحث و تبادل نظر راجع به ریاست مجلس آتی است که موضوع طرح آن هم در این مقطع زمانی غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد. اما این که چرا دو گزینه از نمایندگان فقط در سرخط رایزنی‌ها قرار دارند، از سوالات پیش آمده است که آقای احمدیان سعی کرده در نوشته خود به بررسی آن بپردازد.

قانون جرم سیاسی؛ یک گام به جلو

نعمت احمدی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که پس از ۳۷ سال، سرانجام جرم سیاسی از بلاتکلیفی درآمد و این طرح در شورای نگهبان به تصویب رسید. در حقیقت طلسم این طرح پس از سه دهه شکست و یک گام به جلو برداشته شد.

به نوشته این حقوقدان این اتفاق خوبی است که پس از ۳۷ سال در دستگاه قضایی ایران رخ می‌دهد و باید آن را به فال نیک گرفت. محکومان بسیاری که در حال حاضر به اتهام امنیتی یا جرایم سیاسی در زندان‌ها تحمل کیفر می‌کنند، می‌توانند به استناد این مصوبه از دیوان عالی کشور اعاده دادرسی کنند تا پرونده آنها در دادگاه‌های کیفری و با حضور هیات منصفه رسیدگی شود.

آقای احمدی در عین حال نوشته که این قانون جرم سیاسی نیز همانند بسیاری از قوانین دیگر بی‌عیب نیست اما ضعف‌ها را می‌توان در آینده و در مسیر اجرا اصلاح کرد.

گذر از فوتبال به سیاست

روزنامه وقایع اتفاقیه در گزارشی از سفر کولیندا گرابار کیتاروویچ، رئیس جمهوری کرواسی به ایران که تصاویرش با حسن روحانی امروز در اغلب روزنامه‌های پایتخت در صفحه اول به چاپ رسیده، نوشته که دولت روحانی از ابتدا این نکته را مورد تاکید قرار داد که در ایجاد ارتباط بین‌المللی با کشورهای مختلف فقط به دنبال داد و ستدهای اقتصادی نیست، بلکه خواهان جذب سرمایه‌گذاری خارجی هم هست. با وجود توافق برجام اما هنوز هم هستند برخی از کشورهای اروپایی که با ایران دچار چالش‌های سیاسی هستند و سخت‌تر می‌توان امیدوار به گسترش روابط با آنها بود. اما دولت‌های نظیر کرواسی از جمله کشورهایی است که بدون هرگونه محدودیتی می‌توان همکاری و مشارکت با آنها را در راه تامین منافع ملی افزایش داد.

به نوشته این گزارش بدون شک کراوسی علاوه بر مربیان فوتبالی معروف همچون تومیسلاو ایویچ، میروسلاو بلاژویچ و برانکو ایوانکوویچ، از چنان ظرفیت‌هایی برخوردار است که می‌تواند برای ایران پله‌های پیشرفت و ترقی را فراهم کند.

مطالب مرتبط