#شهاب_حسینی ستاره شبکه های اجتماعی

حق نشر عکس EPA

کاربران فارسی زبان شبکه‌های اجتماعی عوامل فیلم #فروشنده، ساخته اصغر فرهادی، را قدم به قدم در جشنواره فیلم کن دنبال کردند و نام فیلم، جشنواره و عوامل اصلی فیلم به کلیدواژه (هشت‌تگ) تبدیل شد. اما صحبت درباره آنها وقتی که #شهاب_حسینی جایزه بهترین بازیگر مرد و #اصغر_فرهادی جایزه بهترین فیلمنامه را برد به اوج رسید.

به غیر از خود فیلم فروشنده که هنوز در ایران اکران نشده است و کسی آن را ندیده، کاربران درباره همه موضوعات مربوط به فیلم نظر داده‌اند از لباس عوامل فیلم گرفته تا رفتار آنها روبروی دوربین و تشویق طولانی تماشاگران در جشنواره.

"تنها شهابی که ستاره شد"

تعداد کاربرانی که از بازیگری شهاب حسینی تعریف کرده‌اند بسیار زیاد است و تقریبا همه متفق‌القول هستند که بردن این جایزه حق او بوده است. کاربری به نام قاسم با بازنشر صحنه‌ای از فیلم جدایی نادر گفته: "شهاب حسینی خیلی زودتر از این‌ها باید جایزه می‌گرفت." و ناس هم توییت کرده: "بازی بسیار خوب او در جدایی دیده نشد. اینجا به حقش رسید."

حق نشر عکس

ستایش از شهاب حسینی را مهدی با این توییت به اوج خودش رسانده: "شهاب حسینی جزو بازیگرهایی است که اگر نقش بد باشد با بازی قشنگش آن نقش را ماندگار می‌کند. چقدر این پسر دوست داشتنی ست آخه."

حق نشر عکس

کاربر دیگری گفته: "هیچ بازیگر ایرانی تو تاریخ افتخاری در این اندازه به دست نیاورده است." شهاب حسینی در صحبت‌هایش در مراسم اختتامیه، جایزه‌اش را به مردم ایران تقدیم کرد و خیلی کاربران از این کار او استقبال کردند مثل توییت پرطرفدار ادیب که با طنز گفته: " من تنها جایزه‌ای که تو زندگی بردم، همین نخل طلایی بود که شهاب حسینی به همه ما تقدیم کرد."

"اصغر فرهادی هم از کوچه‌های خاکی شروع کرده است."

خیلی از کاربران توییتر صحبت‌های اصغر فرهادی را پس از دریافت جایزه همزمان توییت می‌کردند و یک بخش از صحبت‌های او در شبکه‌های اجتماعی گل کرد. آقای فرهادی گفته بود: "فیلم‌های من فیلم‌های شادی نیستند اما خوشحالم که با جوایزم مردم ایران یا لااقل بخشی از آنها را شاد می‌کنم." کاربری به نام حسین به آقای فرهادی پاسخ داده: "مردم سرزمینت هم شاد نیستند اما خوشحالند با هر جایزه‌ات از آنها یاد می‌کنی."

یاسی هم در توییتش گفته به آقای فرهادی مدیون است برای اینکه " خیلی دلم رو شاد کرده تو این سالها . نه من فقط، خیلی‌ها."

حق نشر عکس

یک عکس قدیمی از اصغر فرهادی سر صحنه یک فیلم هم دارد در توییتر دست به دست می‌چرخد با این مضمون که آقای فرهادی یک باره به اینجا نرسیده است. کاربری به نام فرهاد گفته: "اصغر فرهادی از کوچه‌های خاکی شروع کرده است."

احسان از آقای فرهادی به عنوان کسی یاد کرده که "یک شبه ره صد ساله رو طی نکرده." و دکتر هم توییت کرده "اصغری که اکبر از آب درآمد. "

لباس پرطرفدار ترانه علیدوستی

هر بار که بازیگران ایرانی به جشنواره‌های بین‌المللی می‌روند، لباس آنها به موضوع جذابی برای کابران شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شود. این‌بار هم صحبت درباره لباس ترانه علیدوستی به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده است.

عکس‌های او با سه دست لباس متفاوت در جلسه عکاسی از عوامل فیلم، بر روی فرش قرمز و مراسم پایانی بارها در شبکه‌های اجتماعی باز نشر شده است. بیشتر اظهار نظرها درباره لباس‌های ترانه علیدوستی مثبت بوده است. مثل نظر بهاره : "من از لباس ترانه علیدوستی خوشم آمد با توجه به اینکه مجبوره حجاب رعایت کنه خیلی شیک و زیبا بود."

حق نشر عکس

همایون خیری هم در فیس بوکش درباره پوشش ترانه این‌طور گفته :‌ "لباس‌های ترانه علیدوستی در جشنواره کن خیلی خوشرنگ و خوش دوخت بودن. فکر می‌کنم به مراتب بهتر از لباس‌های زنان بازیگر ایرانی در مناسبت‌های مشابه محسوب میشدن. احتمالن حضور در اینجور مراسم داره طراحان لباس ایرانی رو بیشتر معرفی می‌کنه و پوشش عمومی زنان در ایران رو تغییر میده."

عده ای از کاربرها هم با مقایسه لباس ترانه علی دوستی و گلشیفته فراهانی نتیجه گرفته‌اند ترانه هم اگر محدودیت نداشت می‌توانست آزادتر لباس بپوشد. میرهابیل توییت کرده: "تیپ ایرانی اسلامی از این بهتر از آب درمیاد؟ خب ترانه قراره بره ایران والا می تونست مثل گلشیفته لباس بپوشه."

حق نشر عکس

اما کاربری در فیس بوک به نام مهرداد با انتشار عکسی از گلشیفته و ترانه گفته هیچ کدام از این دو هنرپیشه حق حضور در فضای عمومی ایران با همین لباس‌های "زیبایی که می‌بینید را ندارد و این یعنی نقض ساده‌ترین حقوق زنان. "

اما صحبت‌ها درباره ترانه علیدوستی فقط مربوط به لباسهای او نیست. تسلط ترانه علیدوستی به زبان انگلیسی توجه کاربران شبکه های اجتماعی را جلب کرد و ویدئویی که در آن ترانه پاسخ یک خبرنگار را به انگلیسی میداد، بارها بازنشر شد.

یک ویدئوی دیگر از ترانه د رکن هم بارها در شبکه های اجتماعی دیده شد. در این ویدئو ترانه به همراه شهاب حسینی و اصغر فرهادی در برابر دوربین عکاسان ایستاده است و وقتی یکی از خبرنگاران نام او را فریاد می‌زند، زیرلب می‌گوید "زهر مار". با این حال، این کار ترانه به مذاق بیشتر کاربران خوش آمده و به نظر خیلی از آنها مانند مانی بانمک است.

روح الله شهسوار هم یک ویدئوی سلفی از خودش در فیس بوک منتشر کرده که در آن ادای زهرمار گفتن ترانه را نشان در می‌آورد.

تبریک ستاره‌های سینما

فاطمه معتمد آریا، بازیگر، در یک پیام ویدئویی به شهاب حسینی و اصغر فرهادی تبریک گفته است و کاربران شبکه‌های اجتماعی پیام او را بارها بازنشر کردند.

گلشیفته فراهانی، هم که برای بازی در فیلم پترسون به کارگردانی جیم جارموش به جشنواره کن رفته بود در توییترش نوشت:" شهاب حسینی یکی از نازنین بازیگرانی است که فرصت همکاری با او را داشته ام. تبریک فراوان شهاب عزیز به خاطر جایزه کن."

بهرام رادان و مهناز افشار هم به شهاب حسینی و اصغر فرهادی و ترانه علی دوستی تبریک گفته‌اند.

"تلویزون ملی افتخاراتی را که متعلق به مردم باشد دوست ندارد."

تعداد زیادی از کاربران از صدا و سیما گلایه کرده‌اند برای اینکه خبر موفقیت تاریخی سینماگران ایران را خوب و به موقع پوشش نداده است. رنگین کمان سبز یکی از این کاربران است که گفته: "تلویزیون ملی افتخاراتی که متعلق به مردم باشد را دوست ندارد که دلواپسی آور است."

تبریک سیاستمداران

بعضی از کاربران به صحبت‌های حسن نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، واکنش نشان داده‌اند. آقای نوش‌آبادی در یک نشست رسانه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فیلم فروشنده به عوامل فیلم تبریک گفته است اما با این حال انتقاد کرده که: "برای جمهوری اسلامی ایران زیبنده نیست که فیلم‌هایش از طریق کشورها و شرکت‌های غیرایرانی در جشنواره‌های خارجی عرضه شوند." شاید برای همین به نظر کاربری به نام بابک صحبت‌های آقای نوش‌آبادی "استقبال نسبی"‌است از موفقیت فروشنده. اما در اکانت توییتر منسوب به محمدرضا عارف، نماینده مجلس، در دو توییت پیاپی موفقیت اصغر فرهادی و شهاب حسینی تبریک گفته شده است. بعضی از کاربران هم به تبریک آقای عارف واکنش نشان داده اند مانند دزیره ریزه میزه که نوشته : "چه عجب یکی از مسئولان مملکتی تبریک گفته به هنرمندان "

خرداد پر حادثه

همزمانی موفقیت فروشنده با سالگرد انتخاب محمد خاتمی به عنوان ریاست جمهوری موضوع صحبت دست‌ ای از کاربران بود. کاربری به نام مش مکس دیوانه توییت کرده: "در دوم خرداد همیشه کسانی که انتخاب می‌شوند عالی هستند." و زویی هم نوشته:‌ "به قول زهرا رهنورد امیدوارم که این سرافرازی ها خردادها و خردادها و خردادها ادامه یابد."

"ممنون که اسم ایران با اخبار سیاه همراه نشده"

شمار زیادی از کاربران ایرانی گفتند که با موفقیت سینمای ایران احساس غرور و افتخار می‌کنند و شماری دیگر مثل حسین و پیام از اینکه این‌بار اسم ایران در اخبار با کلمه"جنگ" پیوند نخورده و با "فرهنگ"‌ آمده است، خوشحالند. ساسان هم گفته:‌ "ممنونیم #کن؛ گاهی یاد جهان می آوری که این #ایران ترسناک، سرزمین #فرهنگ هم هست، سرزمینی که از تلاش کردن برای آرزوهایش دست نمی کشد."

پوشش موفقیت دستفروش در روزنامه های ایران

کاربران توییتر عکس صفحه روزنامه‌هایی را که موفقیت اصغر فرهادی و شهاب حسینی را تیتر زده بودند، بارها بازنشر کرده‌اند. نمونه‌اش روزنامه ایران، ابتکار و شرق است. البته اشتباه روزنامه شرق از دید کاربران توییتر دور نمانده. عده ای از کاربران به شرق و بقیه کاربرانی که به اشتباه گفته بودند فروشنده دو نخل طلا برده گوشزد کرده‌اند که نخل طلای کن فقط یکی است و به بهترین فیلم تعلق می‌گیرد. بعضی ازکاربران هم به تیتر روزنامه جوان که یک روزنامه اصولگراست اشاره کرده‌اند که نوشته "فرهادی و فروشنده مرموز"‌. یغمان کاربری است که توییت کرده "همانطور که پیش‌بینی می‌شد روزنامه جوان با انتقاد از اصغر فرهادی فروشنده را فیلمی مرموز اعلام کرده است."