'ایران در اینستاگرام آزاد است'

Image caption عکس سمت راست، یک مدل ترکیه ای در ترکیه . عکس سمت چپ، یک مدل ایرانی در ایران

نعیم عکاس جوانی است که به تازگی به ترکیه رفته تا فعالیت هنری اش را در زمینه عکاسی مد به صورت حرفه ای ادامه دهد. او دو سال پیش برای حضور در اینستاگرام و معرفی کارهایش در این شبکه اجتماعی مجازی از وزارت اطلاعات ایران تذکر گرفت. "صفحه ات را ببند" خواسته افرادی بود که پای تلفن از وزارت اطلاعات ایران با او تماس گرفته بودند.

نعیم عکسهای بی حجاب را پاک کرد اما همچنان در اینستاگرام ماند. از نگاه نعیم، ایران اینستاگرامی دنیای آزادی است که عکس زنان با حجاب در آن کمتر دیده می شود.

اما اخیرا مرکز بررسی جرایم سازمان یافته از اجرای "موفقیت آمیز" پروژه عنکبوت ۲ خبر داده است. به گفته این مرکز، بهبود نسبی فضای شبکه اجتماعی اینستاگرام برای خانواده های ایرانی از اهداف این پروژه بوده است.

شاید شما از کاربرانی باشید که شبکه اجتماعی اینستاگرام را به خوبی می شناسید. خودتان صفحه ای دارید و دنیا را از نگاه خودتان به تصویر می کشید. اما اگر از آن دست افرادی هستید که حوصله اینستاگرام و شبکه های اجتماعی جدید را ندارید، این را بدانید که دنیای اینستاگرام دنیای عکسهاست. هر کاربر، در اینستاگرام دنیایش را با عکس به دیگران نشان می دهد و می تواند جهان دیگران را در آن بییند.

رسانه ها با عکسهایشان خبر را به کاربران می رسانند.

سیاستمداران برای اطلاع رسانی یا رقابت های سیاسی در اینستاگرام حضور دارند.

چهره های مشهور سینمایی و ورزشی برای نزدیکتر بودن به کاربران و طرفدارانشان در اینستاگرام عکس هایی از زندگی خصوصی خودشان را منتشر می کنند.

و مارک های معروف برای معرفی کارهایشان و جلب مشتری بیشتر در اینستاگرام حضور دارند.

چندی پیش، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از بازداشت هشت نفر که در شبکه های "غیراسلامی" مدلینگ به خصوص در شبکه اینستاگرام فعالیت می کردند، خبر داد. او گفت که در این بین با ۵۸ مدل، ۵۱ مدیر مزون و طراح لباس، ۵۹ عکاس و آرایشگر و ۲ موسسه فعال برخورد شده است.

چرا حکومت ایران با اینستاگرام مشکل دارد؟

پیام، فعال شبکه های اجتماعی در ایران، نگاهی نزدیک به نحوه فعالیت های کاربران ایرانی در حوزه مد دارد. به عقیده او نحوه تبلیغات و حتی مدلینگ و مزونها با هم در ایران متفاوت است. گروهی از طراحان لباس با توجه به شناخت و دامنه افراد مشهوری که در ایران می شناسند، بر اساس قوانین داخل ایران فعالیت می کنند. آنها نیازی به استفاده از مدلهای بی حجاب ندارند چون به اندازه کافی می توانند از بازار سهم بگیرند. اما دسته دیگری هستند که لباسها یا خدماتشان را بر پایه کاربران خوش چهره و معروف اینستاگرام به بازار معرفی و عرضه می کنند. مزون های لباس عروس و گریمورها بیشتر از این دست افراد مطرح شده در اینستاگرام استفاده می کنند. این دست از مدلها معمولا مدلهای آماتوری هستند که ده ها هزار فالوئر در اینستاگرام دارند و عکسهایشان قالبا خارج از قوانین شرعی تعریف شده اسلامی در ایران است.

صنعت مد حاصل مدرنیته در جوامع است. به عنوان مثال با وارد شدن چرخ خیاطی به زندگی بشر، اولین قدم در تولید وسیع و صنعتی لباس در سایزهای مختلف برداشته شد. حال در قرن بیست و یک با وجود اینترنت و شبکه های اجتماعی و نزدیک شدن ارتباطات بین شهروندان عملا مرزی بین کشورهای وجود ندارد و کاربران در اینستاگرام اطلاعات جدید را بدست می آورند. از آخرین مدها گرفته تا آخرین خبرهای جهان.

نعیم که چند وقتی است برای ادامه کار حرفه ای اش به عنوان عکاس مد به ترکیه مهاجرت کرده، عقیده دارد که اینستاگرام دید کاربران ایرانی را به دنیا و مخصوصا دنیای مد باز کرده است و همین دلیلی شده که نظام ایران به این اتفاق نگاه امنیتی داشته باشد.

آیا شبکه های اجتماعی بر صنعت مد در ایران تاثیر گذار است؟

ترانه در ایران معماری خوانده و یک سال و نیم است که بر اساس علاقه ای که داشته به طراحی لباس نیز می پردازد. او در اینستاگرام صفحه ای برای معرفی کارهایش دارد. اما صفحه اینستاگرامش برای نمایش عمومی باز نیست و تنها خانم ها را به عنوان دوست اینستاگرامی می پذیرد. او می گوید: "مدلهایی که برای پوشیدن کارهایم انتخاب می کنم یا عکاسها معرفی می کنند یا از دوستانم هستند. اما از اول مراقب نحوه رفتارم در اینستاگرام بودم . مدلهای با حجاب انتخاب کرده ام و مردان را هم به صفحه ام راه نداده ام".

او می گوید: "حضور من در اینستاگرام سود مالی خاصی برایم نداشته و بیشتر مشتری های من حضوری هستند. دستمزد مدلها هم یا روزانه یا بر اساس عکاسی از یک مجموعه لباس انجام می شود. دستمزد مدلها بر این اساس از دویست هزار تومان تا چهارصد هزارتومان است".

فرزانه در ایران طراح و سازنده زیورآلات دست ساز است. او دانش آموخته گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبا در تهران است. در پاسخ به تاثیر اینستاگرام بر کارش می گوید: "سود سالانه فروش کارهایم بین پنجاه تا شصت میلیون تومان است. با توجه به درآمدی که دارم و سخت شدن شرایط کاری برای خانم ها در ایران من این کار را حرفه خودم انتخاب کرده ام و شغل دیگری هم ندارم".

او می‌گوید: "مردم در ایران به خاطر زیورآلات و لباس خوب پول می دهند. مزون ها هم متوجه این موضوع شده اند. حضور ما در اینستاگرام یا فیس بوک کمکی بود تا کارهای ما بیشتر دیده شوند. اما کپی های غیر قانونی ازکارهایم هم کم نیست. حضور من در اینستاگرام باعث شد من مشتری خارج از ایران هم پیدا کنم. اما به دلیل مشکلات پرداخت های مالی اینترنتی در ایران، جذب مشتری های خارجی برای ما عملا غیر ممکن می شود. در صورتی که اگر مشکل پرداخت یا پست وجود نداشت من می توانستم کارهایم را به کشورهای دیگر صادر کنم".

یکی دیگراز مشکلات افرادی که در صنعت مد در ایران کار می کنند، به روز نبودن و کم بودن آموزشهای لازم در هر بخش از این صنعت است. نعیم که در ایران هم عکاس مد بوده از تعریف نشدن عکاسی مد به عنوان یک حرفه، نبود درآمد کافی و عدم وجود کارگاه های آموزشی گلایه می کند و می گوید، او اطلاعات جدید مربوط به عکاسی مد را از وبلاگ های مربوط و مقالات انگلیسی بدست آورده. او اعتقاد دارد که کاربران ایرانی اینستاگرام دیگر به عکاسی یا مزون برای انتخاب یا دیدن کارهای جدید نمی روند چون اینستاگرام جای آنها را گرفته است.

در پروژه عنکبوت ۲ اعلام شد که بازداشت مدل هایی هدف قرار گرفته که عکس های "بی حجاب" خود را منتشر کرده بودند.

فرزانه، طراح و سازنده زیورآلات دست ساز و ترانه، طراح لباس در استفاده از مدلهای بی حجاب در اینستاگرام محتاط بوده اند. فرزانه می گوید که بیشتر عکسهایی که در صفحه ام دارم خودم هستم و تلاش نکردم از جذابیت های زن در معرفی کارهایم استفاده کنم. بیشتر عکسهایی که منتشر می کنم کادرهای بسته ای از کارهایم هستند.

ترانه طراح لباس در مورد موج جدیدی که به عنوان عنکبوت ۲ در ایران برای برخورد با مدلها و دست اندکاران صنعت مد به راه افتاده، می گوید که این کارها باعث می شود او بیشتر در کارش احتیاط کند. اما فرزانه اعتقاد دارد این سخت گیری ها دوره ای است و تنها ممکن است سرعت پیشرفت عده ای که در این کار هستند کم شود ولی همیشه راه دور زدن محدودیت ها وجود دارد.