دادگاه در مورد وثیقه ۵۰ میلیون دلاری رضا ضراب تصمیم می گیرد

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای ضراب در سال ۲۰۱۳ هم برای دو ماه در ترکیه به عنوان بخشی از یک تحقیقات فساد بازداشت شد اما بدون اتهام آزاد شد

نمایندگان دادگستری آمریکا با اشاره به آنچه دارایی های هنگفت رضا ضراب، تاجر ایرانی الاصل ترکیه، می دانند با درخواست او برای آزادی به قید ۵۰ میلیون دلار وثیقه مخالفت کرده اند. قاضی دادگاه فدرال قرار است هفته آینده در این مورد نظر دهد.

آنها در اسنادی که تسلیم دادگاه کرده اند به "ثروت و نفوذ هنگفت" آقای ضراب اشاره می کنند و می گویند که با توجه به اینکه آقای ضراب پیوندی با جامعه آمریکا ندارد "انگیزه و توانایی زیادی برای گریز" دارد.

آقای ضراب در ماه مارس در شهر میامی در ایالت فلوریدا، به اتهام توطئه برای انجام صدها میلیون دلار معاملات مالی برای کمک به دولت یا سایر نهادهای ایرانی برای دور زدن تحریم ها، دستگیر شد.

او روز ۲۷ آوریل در دادگاهی در نیویورک اعلام بی گناهی کرد.

بنجامین برفمن، وکیل آقای ضراب، هفته پیش از قاضی دادگاه در نیویورک خواست او را با قرار ۵۰ میلیون دلار وثیقه آزاد کند و در عوض تحت بازداشت خانگی قرار دهد.

اما نمایندگان دادگستری این ادعا را که ۵۰ میلیون دلار مبلغی کافی برای تضمین جلوگیری از فرار اوست را رد کردند.

در اسنادی که تحویل دادگاهی در منهتن شد، آمده: "وثیقه پیشنهادی ضراب تلاشی برای استفاده از سرمایه هنگفت او برای سرپوش گذاشتن بر خطر فرار" است.

دادستان‌ها اشاره کردند که آقای ضراب قبلا سعی کرده است مقام ها را در مورد دارایی هایش گمراه کند.

فهرست بلند دارایی ها

آقای ضراب ۳۳ ساله به خاطر ازدواج با ابرو گوندش خواننده پاپ و شخصیت تلویزیونی در ترکیه مشهور است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دولت آمریکا می گوید که آقای ضراب سالانه ۱۱ میلیارد دلار از کسب و کارهایش درآمد دارد و دارایی های او شامل ۲۰ ملک، شش اسب، ۱۷ اتومبیل مجلل، هفت قایق تفریحی، یک هواپیمای شخصی و بیش از ۱۰ میلیون دلار آثار هنری است.

بنابه این گزارش نمایندگان دادگستری اشاره کردند که یک کارمند آقای ضراب که هنگام بازداشت همراه او بود ادعا کرده که بر ساخت قایقی تفریحی برای او به طول بیش از یک زمین فوتبال با سه زیردریایی شخصی نظارت داشته است.

براساس ادعانامه ای که در منهتن نیویورک تسلیم دادگاه شده رضا ضراب، کارمندش کاملیا جمشیدی ۲۹ ساله، و حسین نجف‌زاده، ۶۵ ساله کارمند ارشد یک شعبه بانک ملت ایران، متهم به تلاش برای انجام صدها میلیون دلار معاملات مالی در نقض تحریم های آمریکا علیه ایران هستند.

از اتهامات آنها توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا، نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی، توطئه برای کلاهبرداری بانکی، و توطئه برای ارتکاب پولشویی است. به گفته مقام های قضایی آمریکا این جرایم ادعایی در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ انجام شد.

از میان این سه متهم فقط آقای ضراب در آمریکاست.

+ بیشتر بخوانید:رضا ضراب کیست؟

آقای ضراب در سال ۲۰۱۳ هم در تحولی پر سر و صدا برای دو ماه در ترکیه بازداشت شد که بخشی از یک تحقیقات فساد دولتی بود اما آزاد شد.

به گزارش رویترز دادگاه ترکیه او را متهم کرده بود که به همراه سه وزیر وقت دولت ترکیه در انتقال پول ایران از طریق قاچاق طلا دست دارند.

دادستان‌ها در آمریکا هم به بازداشت او در ترکیه به اتهام رشوه دادن به مقام های بلندپایه برای تسهیل معاملاتی به نفع ایران اشاره کرد.

آنها می گویند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، "روابط نزدیکی" با آقای ضراب دارد.

آقای اردوغان پرونده رضا ضراب را تلاش مخالفانش برای کودتا علیه دولت توصیف کرده بود. در نهایت تحقیقات درباره آن پرونده متوقف شد.

مخالفان در ترکیه گفته اند امیدوارند بازداشت آقای ضراب در آمریکا باعث روشن شدن زوایای پنهان آن پرونده در ترکیه شود.

مطالب مرتبط