روزنامه های صبح تهران؛ خانه ملت یا زورخانه گرایش های سیاسی

روزنامه های سه شنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۵، دو روز پس از انتخابات رئیس و هیات رئیسه مجلس، همچنان به تفسیر این رویداد پرداخته اند.

هشدار به فراکسیون امید

روزنامه آفتاب یزد که دیروز از نتیجه انتخابات رئیس و اعضای هیات رئیسه مجلس ناخشنود بود امروز هم از تایید اعتبار نامه نادر قاضی پور، نماینده ارومیه و به صحن مجلس رفتن آن انتقاد کرده است. صلاح‌الدین هرسنی هم در این روزنامه ضمن هشدارهایی به نمایندگان فراکسیون امید نوشته که اولین هشدار متوجه شخص آقای عارف است. او بعد از دست دادن کرسی ریاست در پیام توئیتری اعلام کرد که برای انتخابات ریاست دائم کاندیدا نمی‌شود. این اعلام موضع آقای عارف به مراتب بدتر از اقدام نمایندگان مسئولیت‌گریزی است که با کارت امید وارد مجلس شدند ولی به آقای لاریجانی رای دادند.

به اعتقاد نویسنده، پر واضح است که اعلام چنین موضعی در حکم سقوط آزاد برای آقای عارف است که نه به سود جریان اصلاح‌طلبی است و نه به نفع مردمی که او را به عنوان مجری اصلاحات در وقت حاضر انتخاب کرده‌اند. اگر آقای عارف از ترس انتخاب نشدن بر موضوع خود پافشاری کند، تردیدی نیست که سناریوی عکس با عارف و رای به لاریجانی، داستان مکرر برای آینده وزن‌کشی‌ها و معادلات سیاسی دیگر خواهد بود.

پس‌لرزه‌های وزن‌کشی بهارستان

روزنامه کیهان با انتقاد تند از برخی روزنامه‌های هوادار دولت یا اصلاح‌طلب به دلیل نوع نگاه و نحوه پوشش انتخاب رئیس و هیات رئیسه مجلس تیتر زده که رقابت و اخلاق / مدعیان اصلاحات هر دو را باختند.

این روزنامه با زنجیره‌ای خواندن روزنامه‌های شرق، اعتماد، فرهیختگان و قانون نوشته که حکایت روزنامه آفتاب یزد اما حکایت دیگری است؛ روزنامه‌ای که آینه تمام قد باخت رقابت و اخلاق در اردوگاه مدعیان اصلاح‌طلبی است.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان هم در سرمقاله این روزنامه نوشته، کسانی که نتیجه یک رخداد را با آنچه پیشاپیش ادعا می‌کردند و یا انتظار داشتند، متفاوت می‌بینند به دو علت دست به پیچیده‌نمایی می‌زنند؛ اول آن که ناتوانی خویش را از فهم مسائل ساده، پنهان کنند و دوم این که با فضاسازی کاذب از نتیجه‌ای که با منافع حزبی و گروهی آنها ناسازگاراست، فرار کنند. او در پایان سرمقاله‌اش پرسیده، چه ضرورتی دارد که دچار وهم سیاسی بشویم و خود را به غلط اکثریت مجلس بدانیم.

از مجلس بیاموزیم

ابوالقاسم قاسم‌زاده در روزنامه اطلاعات نوشته که تشکر لاریجانی از عارف و حمایت عارف از لاریجانی، شیرین‌ترین پیام اخلاقی مجلس جدید به مردم بود. مردمی خسته که در تلاطم گفتارهای سخیف برخی و تیترهای تهوع‌آور در چند روزنامه و حیدری-نعمتی کردن فضای سیاسی کشور همچنان اسب خود را می‌تازند. همین امروز تیترهای اول برخی روزنامه‌ها و گزارش آنها از انتخاب رئیس و هیئت رئیسه موقت مجلس را ملاحظه کنید. نقل آنها در این نوشته، اشاعه فرهنگ ضد اخلاق است که مانع این قلم است.

به اعتقاد اطلاعات مردم از هتاکی و فحاشی و تسویه‌ حساب‌ها از سر جزمیت قدرت بیزارند؛ به هر نام که باشد، اصولگرایی یا اصلاح‌طلبی. مردم نیازمند آرامش از طریق رعایت اخلاق و باور به مهربانی هستند. مجلس خانه ملت است نه زورخانه گرایش‌های سیاسی. از مجلس بیاموزیم که در اولین نشست خود به جامعه و به خصوص به اصحاب مطبوعات پیام اخلاقی داد.

در باز روی همان پاشنه چرخید!

الهام نداف در روزنامه اعتماد نوشته که بالاخره پای سعید ملکان، تهیه‌کننده "ابد و یک روز"، منصور لشگری قوچانی، تهیه‌کننده "کوچه بینام" و مصطفی شایسته، تهیه‌کننده فیلم "۵۰ کیلو آلبالو" به دادسرای فرهنگ و رسانه باز شد. چندی پیش با افزایش سختگیری‌های مالی و ممیزی پخش تیزر تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی، یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان پیش دستی کرد و تیزر مربوط به فیلمهای روی پرده را به دفعات و با قیمت مناسب از آن شبکه پخش کرد.

این گزارش حاکیست که اگر چه برخی از منتقدان و سینماگران پخش این تیزرها را در فروش بی‌سابقه سینما در ابتدای سال ۹۵ بی‌تاثیر نمی‌دانستند اما این اتفاق به مذاق صدا و سیما خوش نیامد و با طرح شکایت، تهیه‌کنندگان سه فیلم پرفروش به شعبه چهار دادسرای فرهنگ و رسانه فراخوانده شدند.

خانم نداف نوشته که حضور این سینماگران با بازدید استانی رئیس قوه قضاییه همزمان شد و او به آقای قوچانی گفته که امیدوار است با تغییر مدیر صدا و سیما تعاملات خوبی در زمینه اطلاع‌رسانی امور فرهنگی صورت بگیرد.

غبار محرومیت در دادگستری تهران

امروز اغلب روزنامه‌ها این حرف صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه را منتشر کرده‌اند که گفته "کمبود نیروی انسانی و فضای فیزیکی دو مشکل اساسی دستگاه قضایی" است. در همین حال ذبیح‌الله خدائیان در روزنامه حمایت، وابسته به قوه قضاییه نوشته که دادگستری استان تهران یکی از معدود دادگستری‌هایی است که چه از نظر مراکز ساختمانی و چه از نظر منابع انسانی یکی از محروم‌ترین‌هاست.

به نوشته معاون حقوقی قوه قضائیه، اغلب مجتمع‌هایی که در اختیار دادگستری تهران است استیجاری بوده و یا در مناطق نامناسب و مسکونی واقع و دایر شده است.

این در حالیست که رئیس دادگستری استان تهران گفته که یک پنجم پرونده‌های قضایی آن کشور در تهران رسیدگی می‌شود.

یک بیابان جنگل

روزنامه قانون در گزارشی از مافیای قاچاق چوب در ایران خبر داده است. نجمه جمشیدی در ابتدای این گزارش نوشته که مافیای قاچاق چوب از کشتن و تهدید جنگلبانان ابایی ندارد. می‌توان گفت که برخی جنگلها را به عمد رها کرده‌اند، چون منافع خصوصی در کار است. گزارش تحقیق و تفحص از منابع طبیعی که بیش از یک سال و نیم از آن می‌گذرد در صحن علنی مجلس قرائت نشد.

این گزارش حاکیست، افرادی هستند که به صورت حرفه‌ای کار قاچاق چوب را انجام می‌دهند اما به زندان نمی‌افتند بلکه تنها جریمه می‌شوند. گزارشگر پرسیده که قاچاقچیان چگونه از لیست محرمانه سازمان جنگل‌ها سر در می‌آورند و درختانی با علائم آن سازمان توسط آنها قطع می‌شود.

مطالب مرتبط