نظرات شما درباره توقف حج تمتع در ایران

حق نشر عکس Reuters

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد ایران ا علام کرده است که به دلیل "کارشکنی‌" عربستان سعودی، برگزاری مراسم حج تمتع برای زائران ایرانی امسال عملا امکان‌پذیر نیست. او گفت که به نظر او "تعمدی از سوی دولت عربستان برای به جا نیاوردن حج تمتع امسال وجود دارد". سازمان حج و زیارت ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که "به دلیل استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی" زائران ایرانی از حضور در مراسم حج تمتع محروم می‌شوند. در واکنش به گفته‌ مقامات ایران، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان گفت: "ایران خواهان حق برگزاری تظاهرات و امتیاز گرفتن بود... این کارها باعث ایجاد هرج و مرج در مراسم حج می‌شود. این مسئله قابل قبول نیست".

نظر شما در مورد توقف اعزام زائران ایرانی برای حج تمتع چیست؟

با توجه به حادثه مرگبار منا در مراسم حج سال گذشته که در نتیجه آن صدها زائر ایرانی جان خود را از دست دادند، حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد و "تعرض جنسی" به یک نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، به نظر شما مهمترین عامل به نتیجه نرسیدن مذاکرات و امضای تفاهم نامه در زمینه برگزاری مراسم حج تمتع چیست؟ با توجه به سوابق و تنش‌های اخیر این دو کشور، شما چشم انداز رابطه این دو کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در پی حادثه منا و کشته، مفقود و مجروح شدن تعداد زیادی از زائران ایرانی، بسیاری از کسانی که برنامه رفتن به حج را داشتند دچار تردید شدند.

اگر شما تجربه رفتن به حج را داشته اید، از تجربه سفرتان بگویید، چقدر از تسهیلاتی که در طول سفر در اختیار شما قرار می‌گرفت راضی بودید؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید، می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.