ایران ساخت و ساز در سایت فردو برای تغییر کاربری این مرکز را آغاز کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption سایت فردو در نزدیکی شهر قم قرار دارد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساختمان‌های پشتیبانی پروژه ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو شرکت کرده است. بر اساس توافق برجام، فردو از یک سایت غنی سازی اورانیوم به مرکز تولید ایزوتوپ های پایدار تبدیل می شود.

آقای صالحی امروز ۱۱ خرداد (۳۱ مه) در جریان مراسم کلنگ زنی ساختمان های جدید در فردو و بازدید از محل نصب سانتریفیوژهای ایزوتوپ های پایدار گفته است "پروژه‌هایی که امروز در این مرکز کلنگ‌زنی یا به بهره‌برداری می‌رسند، نشان از نشاط فعالیت‌های فردو دارد، برخلاف اظهارات برخی که می‌گفتند کارها کُند یا متوقف می‌شود."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته: "خیلی از کارهای علمی این پروژه با همکاری روس‌ها انجام شده و قرار است در قالب این پروژه تغییراتی در ماشین‌های سانتریفیوژ آی آر-۱ ایجاد شود تا بتوانند ایزوتوپ‌های پایدار تولید کنند."

سانتریفیوژی که برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار به کار می‌رود، با توجه به اختلاف وزنی که با اورانیوم دارند باید متفاوت از سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم باشد.

آقای صالحی گفته "برای این که بتوانیم این تجهیزات را در فردو نصب کنیم باید محل اقامت مهندسین را فراهم کنیم و از هم اکنون احتیاج به احداث ساختمان‌های پشتیبانی این مرکز داریم و این ساختمان‌ها تا زمان مقرر که ممکن است حداکثر یک سال آینده باشد به بهره‌برداری‌می رسد."

به گفته این مقام ایرانی "زیرساخت‌های فردو از قبیل گاز، تصفیه‌خانه و جمع‌آوری آب‌های روان و فاضلاب انجام شده است".

آقای صالحی گفته "همان طور که در برجام آمده درصدد هستیم بخشی از فردو را تبدیل به آزمایشگاه فنی و علمی بسیار پیشرفته کنیم" و "با اتحادیه اروپا درخصوص نوع آزمایشگاه در حال مذاکره هستیم و می‌خواهیم این آزمایشگاه در نوع خود برای ارئه خدمات به داخل و خارج از کشور بی‌نظیر باشد".

_______________________________

  • برجام درباره سایت فردو چه می گوید؟

"ایران تأسیسات فردو را به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فن آوری تبدیل خواهد کرد. همکاری بین المللی از جمله به شکل فعالیت‌های مشترک علمی در حوزه های تحقیقاتی مورد توافق ایجاد خواهد شد. ۱۰۴۴ ماشین آی آر-۱ در قالب شش آبشار در یک بال در تاسیسات فردو باقی خواهد ماند. دو عدد از این آبشارها به همراه زیرساخت های مربوطه بدون اورانیوم به چرخش ادامه خواهد داد و از جمله از طریق اصلاح مقتضی زیرساخت ها، برای تولید ایزوتوپ های پایدار متحول خواهد شد. چهار آبشار دیگر به همراه کلیه زیرساخت های مربوطه به صورت ساکن باقی خواهند ماند. کلیه سانتریفیوژهای دیگر و زیرساخت های مرتبط با غنی سازی جمع آوری و تحت نظارت مستمر آژانس بین المللی انرژی اتمی" انبار خواهد شد.