ضدحمله داعش در جریان عملیات ارتش در فلوجه

حق نشر عکس Reuters

پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) علیه نیروهای دولتی عراق که برای بازپس گیری شهر فلوجه تلاش می کنند دست به ضدحمله زده اند.

افسران ارتش عراق می گویند که یک روز پس از پیشروی نیروهای دولتی از طرف محله نعمیه در جنوب فلوجه، ده ها جنگجوی داعش ضدحمله ای را شروع کردند.

منابع آگاه به خبرگزاری ها گفته اند که ارتش این حملات را پس زد اما متحمل کشته هایی شد.

همزمان امدادگران در عراق از وضعیت حدود ۵۰ هزار غیرنظامی که در این شهر گرفتار شده‌اند ابراز نگرانی کرده‌اند. سازمان ملل متحد گزارش کرده است که عده ای بر اثر گرسنگی در شهر جان خود را زا دست داده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption عکسی که گفته می شود از نیروهای داعش در فلوجه گرفته شده، ۳۰ مه

تصور می شود که حدود ۱۲۰۰ جنگجوی داعش در شهر فلوجه مستقر باشند.

فلوجه دومین شهر بزرگ عراق، بعد از موصل است که از دو سال پیش تحت کنترل داعش بوده است. این شهر در ۴۵ کیلومتری غرب بغداد واقع است و یک شهر سنی‌نشین محسوب می‌شود.

'به شدت مسلح'

ژنرال عبدالوهاب السعد فرمانده عملیات فلوجه به خبرگزاری فرانسه گفت که حدود ۱۰۰ پیکارجوی داعش در ضدحمله شرکت داشتند که ۷۵ نفر آنها کشته شدند.

او گفت:‌ "آنها به شدت مسلح بودند اما از خودروهای بمبگذاری شده یا بمبگذاران انتحاری استفاده نکردند."

حق نشر عکس AP

اما دو افسر نیروهای ویژه در ناحیه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که جهادی ها شش خودروی انباشته از مواد منفجره را مامور حمله به نیروهای عراقی کرده بودند اما هیچ کدام آنها به هدف نرسیدند.

این افسران که به شرط فاش نشدن نامشان سخن می گفتند اضافه کردند داعش همچنین از تک‌تیراندازان و تونل های زیرزمینی استفاده کرد.

یان اگلند، دبیرکل شورای پناهندگان نروژ، که به خانواده های آواره شده از فلوجه کمک می کند روز سه شنبه اخطار داد که "فاجعه ای انسانی" در شرف وقوع است.

او گفت:‌ "خانواده ها در میان تبادل آتش گرفتار شده اند و راه گریزی ندارند... طرف های درگیر باید پیش از آنکه خیلی دیر شده و آدم های بیشتری جانشان را از دست بدهند،‌ خروج ایمن غیرنظامیان را تضمین کنند."

جیم میور خبرنگار بی بی سی در عراق می گوید که وضعیت غیرنظامیان شهر ناگوار است.

خبرنگار ما می گوید که مردم باقی مانده در شهر محاصره ای ۹ ماهه را با غذا و داروی ناچیز پشت سر گذاشته اند و در صورت حمله ای تمام عیار به مرکز شهر جان آنها به شدت در خطر است.

او می افزاید که جنگجویان داعش اغلب به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی متهم می شوند.

حق نشر عکس AP

مطالب مرتبط