نماینده مردم خوزستان: وضعیت آب آشامیدنی استان فاجعه بار است

حق نشر عکس MEHR

سیف‌الله پدین، نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها در ایران با "فاجعه بار" توصیف کردن وضعیت آب آشامیدنی مردم خوزستان گفت: "در حال حاضر کارون یک فاضلاب روان در سطح خوزستان است و مردم اهواز، آبادان و خرمشهر از آلودگی آب کارون رنج می‌برند، به طوری که معمولا به جای استفاده از آب شهری از آب معدنی استفاده می‌کنند."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای پدین همچنین گفت: "رودخانه‌های خوزستان ۳۰ درصد آبهای جاری کشور را در خود جای داده است، ولی متاسفانه در حال حاضر با انتقال سرشاخه‌ها به استان‌های دیگر مشکلاتی برای مردم به وجود آمده است."

نماینده استان خوزستان با انتقاد از نبود مدیریت آب در این استان گفت: "متاسفانه برخی محصولات کشاورزی نظیر هندوانه در استان خوزستان با آب فاضلاب آبیاری می شود و نظارتی هم از طرف جهاد کشاورزی و مراکز بهداشتی شهرستان روی این مسائل نیست."

خبرگزاری تسنیم پیشتر در گزارشی نوشته بود که علاوه بر ورود زهاب های کشاورزی و صنعتی، رودخانه بزرگ کارون میزبان فاضلاب های خام انسانی و بیمارستانی نیز شده است.

به گزارش این خبرگزاری، حجم آلودگی در کارون به حدی رسیده که در برخی نقاط حباب هایی به شکل آب اسیدی بر روی رودخانه دیده می شود و بوی نامطبوع تندی به مشام می رسد.

بحث آلودگی آب رودخانه کارون و آب آشامیدنی مردم خوزستان بیش از دو دهه است که مطرح است.

ساکنان این استان و کارشناسان بارها نسبت به این مسئله اعتراض کرده‌اند، اما این اعتراضات تاکنون نتیجه بخش نبوده است.

مطالعات "طرح جامع کاهش آلودگی رودخانه کارون" در اواخر دهه ۷۰ آغاز شد. بر اساس این مطالعات، تشکیل "شورای حفاظت کیفی کارون" پیشنهاد شد و این شورا در سال ۷۹ در زمان ریاست معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست تشکیل شد. اما با اعتراض وزارت نیرو وظیفه این شورا فقط به حفاظت کیفی رودخانه کارون محدود شد و وضعیت کمی رودخانه همچنان در اختیار وزارت نیرو ماند.

سال گذشته نیز معصومه ابتکار مجدد اجرای طرح جامع کاهش آلودگی رودخانه کارون را به وزارت نیرو و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ کرد. قرار شد این دو نهاد با برآورد هزینه‌ها و تعیین بودجه مورد نیاز مطالعات انجام شده در این خصوص را در اختیار دولت قرار دهند.