هما هودفر استاد ایرانی‌کانادایی در سفر به ایران بازداشت شد

Image caption عکس از فیسبوک خانم هودفر

خانواده هما هودفر استاد بازنشسته دانشکده مردم‌شناسی دانشگاه کونکوردیای شهر مونترال کانادا می گویند که او روز ۱۷ خرداد در تهران بازداشت شده است.

خانواده خانم هودفر می نویسد که او پنج روز پیشتر احضاریه ای برای رفتن به دادسرای اوین در روز ۱۷ خرداد دریافت کرده بود و همانجا بود که دستگیر شد و به اوین انتقال یافت.

گفته می شود که خانم هودفر، ۶۵ ساله، به "همکاری با یک دولت خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران" متهم شده است. اتهامات او هنوز رسما اعلام نشده است.

به گزارش شبکه سی‌بی‌سی کانادا استفان دیون وزیر امور خارجه کانادا روز سه شنبه گفته که دولت رسیدگی به وضعیت خانم هودفر را "یک اولویت" می داند.

او گفت:‌ "ما سرگرم همکاری نزدیک با متحدان همفکر خود هستیم تا بهترین راه کمک به دکتر هودفر را پیدا کنیم."

خانواده خانم هودفر در بیانیه خود نوشت که او از اوایل اسفند ماه برای دیدار خانواده و پژوهش درباره حضور زنان در انتخابات مجلس ایران به این کشور سفر کرده بود.

براساس این بیانیه ماموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران روز ۱۹ اسفند، دو روز قبل از تاریخ بازگشت از ایران، به خانه او یورش بردند و وسایل شخصی از جمله لپ‌تاپ، گذرنامه، مدارک شناسایی، کتاب ها، جزوه‌های پژوهشی و تلفن او را توقیف کردند.

همان ماموران به او گفتند که ممنوع الخروج شده است.

در بیانیه خانواده آمده است که در این فاصله تا پیش از بازداشت بارها مورد بازجویی قرار گرفت و یک بار هم احضار شد و بیش از ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه سپرد.

خانم هودفر قبلا بارها به ایران سفر کرده بود.

درخواست از کانادا، ایرلند و ایران

خانواده هودفر می نویسند که او قبلا دچار سکته مغزی شده و از یک بیماری نادر شبکه اعصاب رنج می برد و در دوره بازجویی حال او وخیم تر شده است.

آنها نوشتند:‌ "ما خانواده هما هودفر به شدت نگران سلامتی ایشان هستیم و اکیدا اعلام می کنیم که دستگاه قضایی ایران را مسئول سلامتی ایشان می دانیم."

"ما از دولت های کانادا، ایرلند و ایران تقاضا داریم این موضوع را به طور جدی پی‌گیری نموده و هرچه سریع تر شرایط آزادی ایشان را فراهم آورند و به ممنوع الخروجی ایشان نیز خاتمه دهند."

همان هودفر که کارشناس امور جنسیت در اسلام است و کتاب ها و مقالاتی در این باره چاپ کرده همچنین تابعیت ایرلند را دارد.

خانواده هودفر توضیح داده اند که هما هودفر بازجویی‌ها را "سوتفاهم" می دانسته و به همین دلیل موضوع را فاش نکرده بودند.

آماندا قهرمانی از بستگان نزدیک خانم هودفر به شبکه سی‌بی‌سی کانادا گفت که "علت این حادثه را درک نمی کند" و افزود که خانواده به او دسترسی ندارند.

روابط ایران و کانادا در بیش از یک دهه اخیر تیره بوده است. روابط از سال ۲۰۰۳ زمانی که زهرا کاظمی به دنبال سه روز بازجویی و ضربه به سر درگذشت متلاطم شد.

زهرا کاظمی که تابعیت دوگانه ایرانی کانادایی را داشت در حالی‌که مشغول عکسبرداری از خانواده های زندانیان در مقابل زندان اوین بود دستگیر شد. گزارش های رسمی حکومت ایران علت مرگ او را در ابتدا سکته مغزی عنوان می کرد، اما تحقیقات بعدی حاکی از "حمله فیزیکی" به وی بود.

روابط دیپلماتیک ایران و کانادا از اواخر تابستان ۱۳۹۱ قطع شد و سفارت دو کشور تعطیل است.

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران اوایل ماه مه گفت "اولین دور مذاکرات نمایندگان" دو کشور در چارچوب روابط دوجانبه در نیویورک برگزار شده است.