نامه نرگس محمدی از زندان به روحانی: مانع برخوردهای امنیتی با فعالان مدنی شوید

حق نشر عکس .
Image caption نرگس محمدی از اردیبهشت سال ۱۳۹۴زندانی است

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که از سال ۱۳۹۴ در زندان است در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از او خواسته است مانع ادامه برخوردهای امنیتی با فعالان مدنی شود.

خانم محمدی با اشاره به پرونده‌هایی که علیه او تشکیل شده از اینکه "اصل اجتماع شهروندان در قالب نهادهای مدنی مورد هدف نهادهای امنیتی و قضایی" قرار گرفته، انتقاد کرده است.

وب سایت کلمه که اخبار مربوط به زندانیان سیاسی در ایران را پوشش می‌دهد می‌گوید براساس یک پرونده جدید که علیه خانم محمدی تشکیل شده، دادگاه او را به ۱۶ سال زندان محکوم کرده اما پرونده در مرحله تجدیدنظر خواهی است.

خانم محمدی در نامه خود با اشاره به دو بار محکومیتش به اتهام "تداوم فعالیت در نهادهای مدنی" خطاب به آقای روحانی نوشته این نوع فعالیت‌ها نه تنها بر اساس قوانین "مستحق مجازات" نیست بلکه باید با "تحدیدکنندگان این حقوق، طبق قوانین نظام جمهوری اسلامی" برخورد شود.

نرگس محمدی در خرداد ۱۳۸۹ بازداشت و در مهر ۱۳۹۰ با سه اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر" و "تبلیغ علیه نظام" به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این رأی در دادگاه تجدیدنظر به شش سال کاهش یافت.

او اردیبهشت‌ ۱۳۹۱برای اجرای حکمش به زندان اوین تهران فراخوانده شد و پس از آن در خرداد همان سال به دلایل نامشخصی به زندان زنجان انتقال یافت اما بر اساس تشخیص پزشکان حکم "عدم تحمل کیفر" گرفت و آزاد شد. با این حال او دوباره از اردیبهشت سال ۱۳۹۴ به زندان بازگردانده شده است.