سپاه کرمان: نازنین زاغری عامل براندازی نرم بوده است

حق نشر عکس
Image caption خانم زاغری با فرزندش عازم بریتانیا بود که بازداشت شد

سپاه کرمان با انتشار اطلاعیه‌ای بازداشت نازنین زاغری رتکلیف را تایید و او را به مشارکت در فعالیت‌های "براندازی نرم" و همکاری با "موسسات معاند" متهم کرده است.

ریچارد رتکلیف شوهر خانم زاغری و بنیاد خیریه رویترز که خانم زاغری برای آن کار می کند روز چهارشنبه در واکنش این اتهامات را رد کرده اند.

سپاه کرمان می‌گوید خانم زاغری با اقدامات اطلاعاتی گسترده شناسایی و پس از بازداشت در فرودگاه امام خمینی تهران به کرمان منتقل شده است. بنا به اطلاعیه سپاه کرمان این نیرو پس از تحقیقات پرونده خانم زاغری را برای طی مراحل قضایی و تحقیقات تکمیلی اطلاعات سپاه به تهران فرستاده است.

خانم زاغری متهم شده است که "با عضویت در شرکت‌ها و موسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم" شرکت داشته است.

سپاه کرمان همچنین خانم زاغری را متهم کرده که "یکی از سرشبکه‌های اصلی موسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه" عمل می‌کرده است.

خانم زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی ساکن بریتانیا، ۱۵ فروردین به همراه فرزندش راهی بریتانیا بود که بازداشت شد. ماموران ایرانی پاسپورت بریتانیایی گابریلا، فرزند دو ساله خانم زاغری را هم توقیف کرده‌اند و گابریلا، که تنها تابعیت بریتانیا را دارد، در ایران مانده است.

او که ۳۷ سال دارد برای بنیاد رویترز کار می‌کند. بنیاد رویترز، وابسته به خبرگزاری تامسون رویترز، به فعالیت‌های خیریه اختصاص دارد.

بنا به اعلام سپاه کرمان خانم زاغری در یک "سوئیت" در زندان کرمان نگهداری می‌شود.

آقای رتکلیف به خبرگزاری رویترز گفت که اتهامات علیه همسرش "مضحک" است و به نظر می رسد جنبه سیاسی داشته باشد.

مونیک ویلا مدیرعامل تامسون رویترز روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت که خانم زاغری-رتکلیف هرگز در داخل ایران کار نکرده است.

در این بیانیه آمده:‌ "نازنین طی چهار سال گذشته در بنیاد تامسون رویترز به عنوان هماهنگ کننده پروژه مسئولیت رسیدگی به تقاضانامه های دریافت کمک مالی و آموزشی را داشت و هرگز در ظرفیت حرفه ای خود در ارتباط با ایران کار نکرده است. بنیاد تامسون رویترز اصلا هیچ‌گونه برنامه ای در ارتباط با ایران ندارد، در این کشور فعالیت نمی کند و قصد فعالیت در این کشور را ندارد."

مطالب مرتبط