هواپیماهای ایران ایر می‌توانند به آسمان اروپا برگردند

حق نشر عکس EPA

کمیسیون اروپا با انتشار فهرست جدید هواپیماهایی که شرایط ایمنی لازم برای پرواز در آسمان اتحادیه اروپا را دارند، اعلام کرده است که "اغلب هواپیماهای ایران ایر مجاز هستند که فعالیت خود در اتحادیه اروپا را از سر بگیرند."

ویولتا بولک، کمیسر حمل و نقل اتحادیه اروپا گفته است که به دنبال سفر ماه آوریلش به ایران و ارزیابی‌های فنی که ماه گذشته انجام شد، اغلب هواپیماهای ایران ایر اجازه دارند که مجددا در آسمان اروپا پرواز کنند.

البته همچنان محدودیت‌هایی بر اساس ایمنی پرواز برای برخی از هواپیماهای مورد استفاده ایران ایر وجود دارد.

اتحادیه اروپا حدود شش سال پیش اعلام کرد که بویینگ‌های ۷۴۷ و ۷۲۷ و همچنین ایرباس‌های ۳۲۰ ایران ایر به دلیل نگرانی‌های ایمنی اجازه ندارند در اتحادیه اروپا پرواز کنند. پیش از آن پرواز هواپیماهای فوکر ۱۰۰ ایران ایر هم ممنوع شده بود.

این به معنی قطع پروازهای ایران ایر به اروپا نبود و اتحادیه اروپا تصمیم محدود کردن برخی هواپیماهای ایران ایر را "تصمیمی غیرسیاسی" و صرفا بر مبنای رعایت ملاحظات ایمنی دانسته بود.

آمریکا دهه‌ها صادرات قطعات یدکی هواپیماهای بویینگ به ایران را ممنوع کرده بود و گفته می‌شد که تحریم قطعات هواپیماها به پایین آمدن ایمنی پروازها در ایران منجر شده بود.

به دنبال توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی شرکت بویینگ اجازه پیدا کرد که با ایران معامله کند و محصولاتی را به ایران ایر فروخت که به این شرکت کمک می‌کرد.

مطالب مرتبط