رد پیشنهاد ضراب برای پرداخت وثیقه ۵۰ میلیون دلاری

حق نشر عکس AFP

قاضی دادگاهی در آمریکا پیشنهاد رضا ضراب، تاجر ایرانی ترک، که به اتهام نقض قوانین تحریم ها دستگیر شده را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز قاضی ریچارد برمن در منهتن نیویورک استدلال دادستان دایر بر اینکه احتمال فرار آقای ضراب در صورت خروج از بازداشت وجود دارد را پذیرفت.

آقای ضراب روز ۲۱ ماه مارس در شهر میامی در ایالت فلوریدا، به اتهام توطئه برای انجام صدها میلیون دلار معاملات مالی برای کمک به دولت یا سایر نهادهای ایرانی برای دور زدن تحریم ها، دستگیر شد.

بنجامین برفمن، وکیل آقای ضراب، سه هفته پیش از قاضی خواسته بود او را با قرار ۵۰ میلیون دلار وثیقه آزاد کند و در منهتن زیر نظر محافظانی که خودش حقوق آنها را پرداخت خواهد کرد قرار دهد.

اما نمایندگان دادگستری آمریکا با اشاره به آنچه دارایی های هنگفت رضا ضراب، تاجر ایرانی الاصل ترکیه، خواندند با درخواست او برای آزادی مخالفت کردند.

احتمال فرار

قاضی با توجه به ثروت آقای ضراب و عدم پیوند او با جامعه آمریکا تلویحا گفت که اگر به ایران یا ترکیه فرار کند بعید است مسترد شود.

قاضی برمن گفت این عوامل "انگیزه و توانایی برای فرار را در اختیار آقای ضراب قرار می دهد".

اما بنجامین برفمن وکیل آقای ضراب گفت که موکل او ممکن است خواستار تجدید نظر در این تصمیم شود.

او روز ۲۷ آوریل در دادگاهی در نیویورک اعلام بی گناهی کرد.

بنجامین برفمن گفت:‌ "ما عمیقا از تصمیم قاضی برمن مایوس شده ایم اما قصد داریم با تمام توان از آقای ضراب که به اعتقاد ما بی گناه است دفاع کنیم."

آقای ضراب ۳۳ ساله به خاطر ازدواج با ابرو گوندش خواننده پاپ و شخصیت تلویزیونی در ترکیه مشهور است.

دولت آمریکا می گوید که آقای ضراب سالانه ۱۱ میلیارد دلار از کسب و کارهایش درآمد دارد و دارایی های او شامل ۲۰ ملک، شش اسب، ۱۷ اتومبیل مجلل، هفت قایق تفریحی، یک هواپیمای شخصی و بیش از ۱۰ میلیون دلار آثار هنری است.

از اتهامات آقای ضراب توطئه برای کلاهبرداری از دولت آمریکا، نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی، توطئه برای کلاهبرداری بانکی، و توطئه برای ارتکاب پولشویی است. به گفته مقام های قضایی آمریکا این جرایم ادعایی در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ انجام شد.

+ بیشتر بخوانید:رضا ضراب کیست؟

مطالب مرتبط