نشست اضطراری درباره پدیده ریزگردها در وزارت کشور ایران

حق نشر عکس Tasnim

نشستی اضطراری با حضور پنج وزیر، پنج استاندار و معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران برگزار شده تا به مشکل آلودگی هوای چند استان در اثر گسترش ریزگردها رسیدگی کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، در این نشست که امروز یکشنبه ۳۰ خرداد (19 ژوئن) به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران برگزار شد، آخرین وضعیت ریزگردها در این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران پیشتر منشاء گرد و غبار موجود را کشور عراق عنوان کرده و گفته بود که شرایط امنیتی حاکم بر این کشور، هرگونه اقدام عملیاتی را برای مهار گردو غبار ناممکن کرده است.

خانم ابتکار گفته بود که بعضی از کانون های ریزگرد در عراق در اختیار گروه داعش است و دولت عراق توان اجرای طرح مهار گردوغبار را ندارد.

همچنین ضیاالدین شعاعی، مدیر ملی مقابله با پدیده گرد و غبار ایران هفته گذشته گفت که گرد و غباری که تهران و ۱۵ استان دیگر ایران را تحت تاثیر قرار داده از "سوریه و عراق آمده است."

گزارش ها از ایران حاکی است که پدیده گرد و غبار از ابتدای هفته گذشته دوباره بعضی استان‌های غرب و شمال غرب ایران را در بر گرفته است. وضعیت آلودگی در بعضی استانها نظیر ایلام، کرمانشاه و خوزستان به حدی بود که مقامات از شهروندان خواستند تا حتی المقدور در خانه بمانند.

در همین حال حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مردم اسلام آباد غرب از دولت و مجلس ایران خواسته که برای مشکل ریزگردها چاره‌ای بیندیشند.

آقای فلاحت پیشه در تذکر خود در صحن علنی مجلس گفت: "یکی از مهمترین مشکلات امروز کشور این است که نیمی از مردم ایران دارند از ریزگردها خفه می شوند."