طرح تحقیق از مقام‌های دوتابعیتی مجددا به هیئت رئیسه مجلس ایران ارائه شد

حق نشر عکس fars
Image caption حسین نقوی حسینی گفته طرح تحقیق و تفحص از مقام های دوتابعیتی در مجلس نهم مورد بررسی قرار نگرفت

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که طرح تحقیق و تفحص از مقام‌های دوتابعیتی این کشور مجددا به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده است.

آقای نقوی حسینی امروز دوم تیرماه (۲۲ ژوئن) به خبرگزاری صداوسیما گفته "تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها در مجلس نهم تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده بود اما در صحن علنی مورد بررسی قرار نگرفت به همین دلیل نمایندگان در مجلس دهم مجددا درخواست خود را به هیئت رئیسه ارائه کردند."

این نماینده مجلس ایران گفته است "دوتابعیتی یک تخلف محسوب می‌شود و افراد سعی می کنند آن را پنهان کنند."

آقای نقوی حسینی گفته "با توجه به اینکه بحث دو تابعیتی خسارت‌های مادی و معنوی زیادی از جمله اختلاس ۳هزار میلیاردی را بر کشور ما تحمیل کرده است، بنابراین باید هر چه سریع‌تر موضوع دوتابعیتی‌ها حل و فصل شود."

طرح تحقیق و تفحص پیشنهادی، خواستار مشخص شدن مدیران دولتی دو تابعیتی و دارای گرین‌کارت آمریکا یا اعضای خانواده آنها است که دارای این شرایط هستند.

این طرح می گوید "براساس قانون اصالت به خاک، افرادی که در خاک آمریکا و کانادا متولد می‌شوند شهروند آن کشور محسوب می‌شوند و می‌توانند تابعیت مضاعف آن کشور را داشته باشند. چه مدیرانی فرزندان متولد شده در این کشور دارند و به تبع فرزندان خود از امتیاز تابعیت مضاعف برخوردار شده‌اند؟"

موضوع تابعیت مضاعف برای مقام‌ها و مدیران ارشد دولتی و ممانعت از به کارگیری آنها در مشاغل حساس، در چند سال اخیر در ایران مطرح بوده است.

مجلس ایران یک بار به یکی از نامزدهای پیشنهادی وزارت نفت در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، از جمله به دلیل دوتابعیتی بودن او رای اعتماد نداد.