برکناری دومین افسر نیروی دریایی آمریکا در ارتباط با بازداشت ملوانان از سوی ایران

حق نشر عکس Irib News
Image caption ایران ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن سوار بر دو قایق گشتی نیروی دریایی آمریکا را در اوایل ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۶) در نزدیکی جزیره فارسی بازداشت، اما کمتر از ۱۶ ساعت بعد آنها را آزاد کرد

نیروی دریایی آمریکا یکی دیگر از فرماندهان ده ملوانی را که در ماه ژانویه سال جاری (۲۰۱۶ میلادی) وارد آب‌های ایران در خلیج فارس شده بودند، اخراج کرده است.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا که روز جمعه ۲۴ ژوئن (۴ تیر) منتشر شد، آمده است کاپیتان کایل موسیز به دلیل "ناتوانایی در فرماندهی" از سمتش عزل شده است.

کوین دونیگان، از مقامات ارشد نیروی دریایی آمریکا گفته است: "در ابتدا کایل موسیز توبیخ اداری شد، اما پس از بررسی تمامی اطلاعات به دست آمده به این نتیجه رسیدم که اجرای مجازات بیشتر در مورد او ضروری است."

براساس بیانیه منتشره در حال حاضر عملکرد سایر ملوانان در حال بررسی است و پس از آن مجازات‌هایی هم در مورد آنها اعمال خواهد شد.

قرار است نتیجه این بررسی‌ها هفته آینده اعلام شود.

حق نشر عکس sepahnnews
Image caption در حال حاضر عملکرد سایر ملوانان در حال بررسی است و پس از آن مجازات هایی هم در مورد آنها اعمال خواهد شد

این دومین فرمانده نیروی دریایی است که در رابطه با ورود ده ملوان به آب‌های ایران و بازداشت آنها از مقامش برکنار می‌شود.

در ماه مه سال جاری نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که فرمانده اریک راش در رابطه با این حادثه ار سمتش عزل شده است. او مسئول آموزش و آمادگی بیش از ۴۰۰ ملوان در یگانی شامل این ۱۰ ملوان بود.

نیروی دریایی در آن زمان اعلام کرد که اریک راش را از فرماندهی این یگان عزل و او را در پست دیگری منصوب کرده است.

ایران ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن سوار بر دو قایق گشتی نیروی دریایی آمریکا را در اوایل ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۶) در نزدیکی جزیره فارسی بازداشت، اما کمتر از ۱۶ ساعت بعد آنها را آزاد کرد.

این دو قایق گشتی از کویت به بحرین می رفتند که محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکاست.