جنجال فیش‌های حقوقی؛ یک مدیر در ایران به زندان محکوم شد

حق نشر عکس Thinkstock

ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی در ایران خبر داده که مدیر یکی از نهادها در ارتباط با میزان حقوقش به زندان محکوم شده است.

آقای سراج امروز یکشنبه ۶ تیر (۲۶ ژوئن) درباره دلیل صدور حکم زندان برای این مدیر دولتی گفت که او حاضر نشده درباره میزان حقوق خود به سازمان بازرسی توضیح بدهد و از ارائه اسناد مربوط به حقوق خودداری کرده است.

نام این مدیر و سازمانی که در آن کار می‌کند، اعلام نشده است.

بر اساس گفته‌های رئیس سازمان بازرسی ایران، مجازات زندان این مدیر دولتی هنوز اجرا نشده است.

میزان حقوق مدیران دولتی و انتشار فیش‌های حقوقی ده ها میلیون تومانی تعدادی از مدیران بیمه و بانک‌ها در رسانه‌های منتقد دولت، به جنجالی در فضای سیاسی ایران تبدیل شده است.

ببینید: جنجال فیش‌های حقوقی در ایران

در مقابل روزنامه ایران هم فهرستی از مدیران دولت نهم و دهم به ریاست محمود احمدی‌نژاد منتشر کرد و مدعی شد که بسیاری از مقام‌های سیاسی در آن دوره تا ۱۰۰ سکه طلا و ده‌ها میلیون تومان پاداش گرفته‌اند.

در واکنش به این اتفاق‌ها شماری از مدیران دولتی نیز فیش‌های حقوقی خود را داوطلبانه منتشر کردند. بعضی از شهروندان عادی هم به نشانه اعتراض فیش‌های حقوق خود را که نشان می‌دهد در مقایسه با مدیران دولتی ده‌ها برابر کمتر حقوق می‌گیرند، در شبکه‌های اجتماعی گذاشتند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران امروز در پایان جلسه شورای حقوق و دستمزد، وعده داده است که با دریافت‌کنندگان حقوق‌های غیرقانونی و "خارج از عرف" برخورد خواهد شد.

به گفته آقای جهانگیری بر اساس ماده ۷۴ قانون مدیریت خدمات کشوری ، همه دستگاه‌های نظام جمهوری اسلامی باید برای تعیین، یا تغییر حقوق و مزایای کارمندان خود یا هر نوع پرداخت جدید از شورای حقوق و دستمزد اجازه بگیرند.

حق نشر عکس Nasimonline.ir
Image caption علی صدقی، مدیر بانک رفاه کارگران یکی از مدیرانی است که فیش حقوقی او منتشر شد

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران دو هفته پیش گفته بود که حقوق و مزایایی که خارج از چارچوب قانونی پرداخت شده است باید به خزانه دولت برگردد و شخص متخلف عزل شود.

+ مرتبط: مدیر بانک رفاه کارگران ایران برکنار شد

پس از چند روز کشمکش و تأیید و تکذیب خبر برکناری یا استعفای مدیر بانک رفاه کارگران، امروز علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در حاشیه مراسمی گفته است که مدیر جدید بانک رفاه فردا معرفی خواهد شد.

پیش‌تر گفته شده بود که ۲۴۰ میلیون تومان از مبالغی که مدیر وقت بانک رفاه کارگران به عنوان حقوق و مزایا دریافت کرده، به خزانه بازگردانده شده است.

مطالب مرتبط