انتقاد ناطق نوری از 'سیر قهقرایی' در جمهوری اسلامی ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی اکبر ناطق نوری در سال‌های گذشته کمتر در محافل عمومی ظاهر شده یا سخنرانی کرده است

علی اکبر ناطق نوری، رئیس دفتر بازرسی ویژه رهبر ایران از وضعیت فعلی کشور انتقاد کرده و درباره ادعای الگو بودن جمهوری اسلامی برای کشورهای دیگر ابراز تردید کرده است.

رئیس دفتر بازرسی رهبر ایران از نبود مسئولیت‌پذیری در کشور انتقاد کرده و خواهان روشن شدن این موضوع شده است که چرا جمهوری اسلامی ایران پس از ۳۷ سال در بسیاری از مسائل "سیر قهقرایی" داشته است.

به گزارش سایت جماران، آقای ناطق نوری به ماجرای افشای " فیش‌های حقوقی" غیرمتعارف و همین طور مشکلات اجتماعی اشاره کرده و پرسیده است "آیا با این وضعیت رویمان می شود که بگوییم می‌خواهیم برای جاهای دیگر دنیا الگو شویم؟"

مقام‌های ارشد حکومت ایران جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری مستقل که در برابر قدرت‌های جهانی ایستاده، الگویی برای دیگر کشورهای منطقه و جهان معرفی می‌کنند.

آقای ناطق نوری که در سال‌های اخیر کمتر در محافل عمومی سخنرانی می‌کند در صحبت‌های خود در شب قدر در آرامگاه آیت‌الله خمینی، به آمارهای مربوط به "معتادان و کارتن‌خواب‌ها" در جامعه ایران اشاره کرد و گفت که "دشمن این آمار را از خودمان می‌گیرد و علیه خودمان استفاده می‌کند".

او تلویحا از مشکل رشوه در دستگاه قضایی ایران انتقاد کرده و پرسیده است "آیا می توانیم ادعا کنیم که قوه قضائیه ما به تمام معنا اسلامی است؟"

رئیس دفتر بازرسی رهبر ایران از دولت خواسته پرونده مربوط به حقوق بالای مدیران دولتی را جدی بگیرد، هر چند تأکید کرده که "اینها [فقط] مربوط به این دوره نیست و متعلق به دوره‌های مختلف است".

در هفته‌های اخیر و بعد از انتشار فیش‌ حقوقی بعضی مدیران دستگاه‌های دولتی، انتقاد از دریافت حقوق و مزایای بالا در میان رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی شدت گرفته است.

رئیس جمهوری ایران دستور برخورد فوری با این مسئله را صادر کرده و قوه قضاییه ایران می‌گوید در حال پیگیری موضوع است.

علی‌اکبر ناطق نوری دو دوره رئیس مجلس ایران بوده و در حال حاضر رئیس دفتر بازرسی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

او در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ به عنوان نامزد جناح محافظه کار وارد شد، اما از محمد خاتمی شکست خورد.

آقای ناطق نوری پس از آن که محمود احمدی‌نژاد در جریان رقابت‌های انتخابات سال ۱۳۸۸ اتهاماتی را متوجه خانواده او کرد، کمتر در عرصه عمومی حاضر شده یا اظهار نظر کرده است.